Milujete ovoce?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Jak často si dáte ovoce? Já jsem nad tím nikdy nepřemýšlela, až dodnes. Už druhý den totiž jím ovoce. Že se vám to zdá divné, že o tom píšu? Já totiž ovoce jím jen zřídka (mám silnou potravinovou alergii), tak si myslím, že zřejmě mé tělo už nějaké ty vitamíny po zimě potřebuje a tak si o ně říká.

Když jsem byla malá, tak se banány, mandarinky a pomeranče dostávaly přídělem. A ještě jen před Mikulášem a na vánoce a bylo nám opravdu vzácné! V dnešní době si ovoce můžeme koupit kdykoliv. Vzpomínám si, že za mého dětství se prodávaly i tzv. kubánské pomeranče. Úplně přesně si nevybavuji jejich chuť, jen vím, že se moc jíst nedaly, ale byly k sehnání. Já jsem nikdy nebyla fanda citrusů.

Mám radši hroznové víno, jablka, maliny nebo borůvky. Jahody také miluji, ale moje tělo je bohužel moc nemusí, a když si nějakou dopřeji, dá mně to najevo. Moje mamka si jednou koupila banán a s chutí se do něho zakousla. Po chvilce se jí strašně začala motat hlava a bylo jí zle. Na internetu jsem se dočetla, že mohl být napuštěný jedem třeba od pavouka, nebo dokonce hada! Nevím, jestli tomu tak bylo, ale mamce naštěstí bylo druhý den už dobře.

Vím, že se říká, že je ovoce zdravé a také že má v sobě hodně vitamínů, ale nedávno jsem v rádiu poslouchala diskuzi s jednou paní doktorkou, která odrazovala lidi od tropického ovoce. Stačí nám prý to naše české. Nevím, třeba má.

S kamarádkou jsem ráda chodila na ostružiny. Zbožňuji jejich vůni a sladkou chuť! Měly jsme v lese místečko, kde keře byly doslova obsypány velkými voňavými plody! Stejně tak jsem ráda chodila a chodím na borůvky. Když jsem byla těhotná, tak jsem zbožňovala kiwi. Byla jsem schopná na posezení sníst třeba tři košíčky zeleného ovoce. Měla jsem z něho sice odřený jazyk, ale pochutnala jsem si. Moje mamka mi vždycky říkala, že budu mít zelené dítě. A co myslíte? Jasně, že jsem neměla zelené dítě, bylo růžovoučké, jako bych jedla broskve.

Nevím, jestli jsem to přivodila tím, že jsem tak ukrutně do sebe cpala kiwi, ale můj syn ovoce vůbec nejí. Odmalinka. Ve školce se tenkrát hrozně divili a vždycky mi říkali, že je moc rozmazlený. Rozmazlený určitě byl, jako každé hýčkané dítě, ale ovoce zkrátka nejedl a zřejmě ani jíst nikdy nebude. Paní doktorka mě ujišťovala, že mu asi ovoce nechybí, když na něho nemá vůbec chuť. Jednou jsem mu zkusila dát kompotové jahody. Říkala jsem si- jsou sladké ty by mohl sníst. A jak to dopadlo? Odvážně si jednu vložil do pusy a ouha! Ucítil její chuť a konzistenci a milá jahoda i s obsahem žaludku letěla na koberec! Od té doby jsem to radši nezkoušela!

Z ovoce se dá udělat spousta výborných pokrmů, které jsou nezapomenutelné! Například banány s čokoládou a šlehačkou, nebo horké maliny se zmrzlinou! Různé poháry, nebo jen tak samotné s troškou něčeho ostřejšího. Výborné jsou i do buchet nebo koláčů. Zkrátka co se týká ovoce, tak se meze a fantazie nekladou.

Já si dneska k večeři dám lehký ovocný salát zalitý třeba bílým jogurtem a už se nemohu dočkat! Tak dobrou chuť!

Zdroj Foto: Pixabay

Související články