Malování jako odreagování se…

od Nikola Jaroschová
   < 1 minuta čtení

Kupte si barvy a pokuste se malovat. (Winston Churchill)

Jako dítě jsem rád maloval a znovu jsem začal v dospělém věku, když jsem prožíval emocionální zmatek jako chirurg a potřeboval jsem se uzdravit. Zapojil jsem sebe a děti do malování, a to odneslo všechno mé trápení a opět jsem se zotavil. Tato slova William Shakespeara o malování to výstižně vyjadřují: „Nevím o ničem, co by bez vyčerpání těla plněji vstřebala mysl. Ať jsou momentální starosti nebo hrozby budoucnosti jakékoli, když obraz začne plout, není pro ně v mé duši místo.“

Malování nás nejen nevyčerpává, naopak nás nabíjí energií. Nemusíte být Picasso nebo van Dyck, abyste se radovali z tvoření. Když začnete malovat, uvidíte krásu přírody i krásu svého uměleckého díla. Poté, co se rozhodnete malovat, svět už nikdy nebude vypadat stejně.

Moje obrazy visí v našem domě a v domech příslušníků naší rodiny. Namaloval jsem portrét svých rodičů, je umístěn v jejich domě. Nevěděli, že jsem je maloval podle fotografií. Vzal jsem jejich portrét do galerie, kde byl vystaven, a rodiče byli nadšeni, když ho viděli jako umělecké dílo. Udělal jsem mnoho portrétů našich dětí a vnoučat. Když se podívám na jejich mladé tváře vystavené v našem domě, připomínají mi část života.

Kupte si barvy nebo si je vypůjčte od dítěte a pokuste se malovat.

Zdroj: Převzato z knihy 365 receptů pro duši od Dr. Bernie S. Siegela, vydalo Nakladatelství Pragma v roce 2010

Zdroj Foto: Pixabay

Související články