Tomáš (17) dostal nečekaný dárek a cítí se trapně!

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Vánoční dárky vyvolávají často v lidech různorodé pocity. Zatímco to v mnohých z nás vyvolává pocit napětí, vzrušení a očekávání, na druhé straně to pro lidi zejména s nízkým příjmem může přinášet stres a někdy až deprese. Co ale dělat, když vám někdo daruje drahý dárek, kterým si chce koupit vaše přátelství? To se dozvíte v dalším dílu „Vašich příběhů“.

Ahoj Ludmilo, sleduji tvoji sekci již nějaký čas a chtěl bych se nesměle zeptat na trochu jiný dotaz, než běžně dostáváš.

Je mi 17 a ve škole jsme si, jako každý rok, dávali poslední den školy vánoční dárky. Přinesl jsem dárek všem svým kamarádům a oni mně.

Až na jednoho. Ivan (měním záměrně jeho jméno) mi nepřinesl nic, prý zapomněl. Vím, že jeho rodina na tom není nijak valně, takže jsem to přešel a nijak neřešil. Nekamarádím se s ním přece kvůli dárku na Vánoce. Nicméně jsem viděl, že to jemu samotnému bylo líto a cítil se trapně.

První den školy po vánočních prázdninách ke mně Ivan s úsměvem přišel, že mi přinesl dodatečně dárek. Rychle jsem ho rozbalil a zjistil, že mi přinesl hru na Playstation.

Hodnota takové hry se pohybuje okolo 2000 kč. Vím, jaké scény vždycky dělají moji rodiče, když po nich chci koupit novou hru a to jsme na tom finančně v pohodě.

Nechápavě jsem na něj pohleděl. Dávali jsme si dárky v hodnotě korun či desetikorun, ale toto je příliš, ještě když vím, že si to normálně nemůže dovolit. Myslím si, že tu hru dostal Ivan sám jako dárek, a teď mi ji přinesl.

Jsem velkým fanouškem Playstationu a mám doma spoustu her, ale tohle nemůžu přijmout. Cítím se trapně. Co mám dělat? Mám Ivanovi naznačit, že dárek přijmout nemůžu, i když jsem ho už přijal?

Ludmila radí

Zdravím tě, Tomáši a přeji šťastný nový rok!

Pokud víš, že rodina tvého kamaráda má finanční problémy a dárek má přehnanou hodnotu, tak mu onu hru vrať. V tom lepším případě ji „Ivan“ dostal sám jako dárek, v tom horším ji mohl získat někde ne úplně legálním způsobem, aby se před svým kamarádem neshodil.

Řekni mu, že vaše přátelství není o dárcích a o penězích, ale o reálných hodnotách a důvěře. Dárek mu s díky vrať.

Věřím, že vše dobře dopadne.

Ludmila

 

Co byste dělali vy? Nechali byste si hru nebo byste ji kamarádovi vrátili? Napište nám do redakce!

 

Tvojechvilka.cz

Související články