Tak trochu o cestování…

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

 

„Cestování není nikdy otázkou peněz, nýbrž odvahy.“

(Paulo Coelho, brazilský textař a spisovatel) 

 

Dneska ráno mi přišlo pár fotek od mých kamarádek, které momentálně tráví čas v Indii. Měla jsem jet s nimi, jenže mi to nevyšlo. Tak jsem si s úžasem prohlížela tu nevšední krásu a musím přiznat, že jim tak trochu závidím!

Nikdy jsem nebyla cestovatelský tip. Vždycky jsem spíš dávala přednost být pěkně doma a na nějaká ta exotická místa jsem se dívala jen v televizi. Kdysi jsem viděla film, Bílá Masajka, který ve mně zanechal zvláštní stopu. Někdo by možná namítnul, že ta „ženská“ byla úplně hloupá, když se zamilovala do muže, kterého vůbec neznala a ještě se ho vydala hledat do zapomenutých končin Afriky.

V mých očích byla ale hrdinka, která měla nesmírnou odvahu! To, co si tam zažila, a jak se ke všemu uměla postavit, pro mě bylo tak vzrušující! Přijít do země, kde nikomu nerozuměla, neznala místní tradice, a přece tam zůstala, je opravdu silná káva a málokterá žena by to zvládla. A to tam chytla malárii! Ale jak jsem již psala v jednom mém článku, my ženy jsme zkrátka ve všem dokonalé!

Dlouhou dobu, po zhlédnutí tohoto filmu, jsem nad ním přemýšlela. Takže pokud jste tento film neviděli, tak vřele doporučuji! Nejen, že uvidíte, jak těžce se v Africe žije lidem, kteří tam nepatří, ale určitě budete fascinováni tou jejich jednoduchostí života.

žena

Moje kamarádky odjely do Indie před týdnem a zdrží se tam ještě další tři. Těším se, až se vrátí a budou mi vyprávět zážitky a ukazovat fotky. Jen doufám, že to tam ve zdraví přežijí.  Jednou jsem totiž byla na přednášce o Indii a byla jsem mírně v šoku! Indie má ale také své kouzlo, např. pověstný Taj mahal, který je jeden ze sedmi divů světa. Také se mi nesmírně líbila barevnost koření a zřejmě to musela být i nádherná vůně! Místní lidé, tak jako asi všude, jsou vstřícní, ale i nepříjemní.

Pan cestovatel nám vyprávěl, že on měl na lidi štěstí, kteří mu poradili a chovali se k němu hezky. Samozřejmě, že kdyby šel do míst, kde je to nebezpečné, určitě by narazil, protože, jako každá země i Indie má svou odvrácenou stranu. Když nám ten cestovatel ukazoval fotky dětí, jak si hrají na doslova horách odpadků, bylo mi z toho zvláštně. Polorozpadlé domy, do kterých bylo ze všech stran vidět.

Chaos na silnicích, kde se pletla auta s lidmi a zvířaty. Na zemi jen samé papíry a neskutečný nepořádek – mírně řečeno, tak to mě trošku od cestování odrazuje. Stejně, jako strach z toho, že si přivezu nějakou nemoc! Myslím si, že by mi ani nevyhovovalo podnebí, je tam totiž dost vlhko, ale pokud bych tam chtěla někdy zavítat, nebo i jinam, všechna tahle negativa, bych musela brát, jako samozřejmost.

tygr

Nedávno jsem koukala na dokument v televizi a shodou okolností ukazovali nebezpečná zvířata v Indii. To je také další věc, které bych se bála. Štíři, hadi a různá havěť, opravdu nepatří k mým oblíbeným zvířatům! Musí být ale úžasné vidět na vlastní oči z velké dálky třeba tygra indického. Potkat se s ním tváří v tvář, bych ale nechtěla. Ročně tygr zabije tak osmdesát pět lidí!

V Indii jsou tygři posvátní, a když prý nějaký uhyne, tak mu místní Indové vystrojí pohřeb, a to musí být asi také nevšední zážitek. Zkrátka každá taková země má svá rizika, která se musí podstoupit a nesmí se jich člověk bát. Za to uvidí krásu a nabyde zkušenosti, které určitě stojí za to.

Já jsem byla jen v Maďarsku u Balatonu, a i když to není žádná exotická země, pár příhod, které mě tam potkaly, bych už zažít nechtěla.

Pokud se chcete podělit se svými zkušenostmi a příhody z cestování, budu ráda, když je napíšete do komentářů. 

 

Zdroj Foto: Pixabay

Související články