Přejídání z nudy vysvětleno: Tohle je důvod, proč se bezcílně cpete a měli byste okamžitě přestat

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Nuda

Zdroj: Shutterstock

Držet dietu je těžké, když se nám ji tolik věcí snaží překazit. Kromě toho, že některá jídla skvěle chutnají, někdy si zkrátka najednou uvědomíme, že něco jíme, aniž bychom o tom přemýšleli. Zkrátka se to nějak stalo. Ale proč?

Nejspíš každý z nás měl někdy pocit, že by něco snědl. A netušil, co to je. Nejprve jste si dali ovoce, ale to nepomohlo. Pak kousek čokolády, porci jídla od oběda, nakonec brambůrky. Ne, nic z toho to nebylo. Tak na co to vlastně byla chuť?

Odpovědí je, že šlo pouze o nudu. Když se člověk nudí, myslí na jídlo. A nějak u něho pokaždé skončí, ať už chce, nebo ne. Aniž bychom měli hlad, přejídáme se a nabíráme zbytečné kalorie. Ale proč to tak je? A hlavně, jak s tím přestat?

Dopamin

Dopamin je neurotransmiter v mozku, který je silně spojen s pocity odměny a potěšení. Jeho množství ale může snadno klesnout. K tomu dochází například právě v případě, že se nudíme. A naše tělo samozřejmě hledá možnost, jak si dopamin opět zvýšit.

Odpovědí mohou být pro kuřáky například cigarety. V některých případech je to milování s partnerem, jiní vyhledávají uspokojení v drogách. Mnoho z nás se zkrátka zvedne a jde se potěšit jídlem.

Jídlo je jedním ze způsobů, jak zvýšit hladinu dopaminu. Doktorka Susan Carnell na stránkách foodandnutrition.org píše: „Náš dopaminový systém se vyvinul, aby věci jako jídlo byly odměnou a abychom je vyhledávali, protože jinak to pro nás znamená jistou smrt.“

Chce stále víc a víc

Nejhorší na tom všem je, že pokud necháme nějaký čas mozek si myslet, že z jídla dostaneme dopaminu nejvíce, bude ho po čase chtít nejen stále víc a víc, ale zároveň ho také začne považovat za něco nadřazeného.

Takže i věci, které by nám dopamin doplnily rychleji a spolehlivěji, budou časem upozaděny, protože naše tělo bude toužit po tom, co jsme ho naučili. A zlozvyku přejídání se a jedení z nudy se jen velmi těžko zbavuje.

Jak s tím bojovat?

První a velmi důležitý, ale také poměrně složitý krok je uvědomění si, že právě jíme z nudy. Je třeba si všímat toho, zda máme skutečně hlad, nebo jen přemýšlíme, co bychom snědli, protože zrovna nemáme nic jiného na práci.

V takové situaci je důležité najít si nějaké jiné činnosti, zbavit se nudy. Což se velmi snadno řekne, ale hůře udělá. Přemýšlejte, co vás baví, čemu jste se dlouho nevěnovali, a jako motivaci berte třeba to, že nebudete brzy dvakrát takoví, jako jste v současné době. Protože, věřte tomu, pokud nudu budete zajídat, brzy se vám vaše noční můry naplní.

Pokud váš seznam aktivit, které rádi děláte, nebo jste dělávali dříve, není dostatečný, možná je na čase přemýšlet o něčem novém, vyzkoušet si něco, co jste nikdy dříve nepraktikovali a zabít jednou pro vždy nudu, která vás ničí.

A pokud stále musíte něco zkrátka dávat do úst, odborníci podle webu fitbod.me radí také vyzkoušet pití vody, zeleného čaje a dalších neslazených nápojů, nebo si vyčistit zuby, po čemž by vás pravděpodobně měla chuť na jídlo přejít.

Tento problém je poměrně běžný, takže se nebojte, nejste v tom sami. Právě proto už bylo vymyšleno několik způsobů, jak s přejídáním z nudy bojovat, a my věříme, že se vám to podaří.

Zdroj: fitbod.me, foodandnutrition.org, discovermagazine.com
Autor: Shani Maiová

Související články