Co o člověku vypovídají jednotlivé barvy?

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
Symbolika barev

Zdroj: Shutterstock

Barvy provází celý náš život a proměňují jej v krásný, barevně kouzelný a nezapomenutelný svět. A právě i díky nim můžeme pociťovat nejrůznější pocity a nálady. Nebýt barev, byl by náš život černobílý a nudný… Teprve s barvičkami dostává náš život ten správný šmrnc!

Každý den máme možnost sledovat nejrůznější barevné variace a kochat se jejich rozmanitými odstíny…. Někdo je nadšený rudou barvou, jiný zas nedá dopustit na žlutou, další pro změnu miluje fialovou… prostě každý z nás má tu svoji – OBLÍBENOU, kterou tak rád nosí na sobě.

Ale věděli jste, že obliba jednotlivých barev dokáže leccos prozradit o charakteru člověk a hodně o něm napovědět? Ano, obliba barev hraje určitou roli nejen v našich životech, ale i naších náladách…

A co jednotlivé barvy představují a o svém nositeli prozrazují?

Bílá barva je barva nevěry, ale i nevinnosti, dobra a světla.

Bílá barva symbolizuje počátek něčeho nového; je spojována s čistotou a nevinností. Tuhle barvu si často oblékají velmi otevření a upřímní lidé, kteří svému okolí jen tak něco neodpustí. Jsou to lidé velmi rezervovaní, toužící po určité dokonalosti a nedotknutelnosti.

Černá barva symbolizuje smutek, melancholii a beznaděj.

Lidé oblékající se do černé barvy jsou velmi citliví, potlačující všechna svoje přání, potřeby a touhy, nikdy neodhalující svá tajemství. Co se týče barvy jakožto symbolu, je ji přisuzováno absolutno, spravedlivá odplata, ale i konec starých věcí a počátek nových.

Červená je barva lásky, vášně, hněvu, ohně a krve.

Červená barva ztělesňuje určitou životní vitalitu a sílu, přisuzujeme ji vášni, lásce a peprnému sexuálnímu životu. Lidé oblékající se do červené barvy bývají často velmi agresivní, impulsivní a málokdy se dokážou vyhnout hněvu a panovačnosti. Své názory prosazují za každou cenu, i když ne vždycky mají pravdu. Díky svému velkému sebevědomí a aktivitě vždy dosáhnou všeho, po čem touží.

Fialová je barvou svůdnosti, samoty, tichého žalu a smutných vzpomínek.

Ve fialové barvě se snažíme najít jakousi vnitřní rovnováhu, skrytou spiritualitu a moudrost. Nositelé fialkové barvy však mívají velmi vysoké nároky a požadavky nejen na ostatní, ale i na sebe samotné. Díky svým výstředním a originálním názorům je jen tak nikdo nepřehlédne, dost často se obklopují nejrůznějšími tajemstvími.

Hnědá je barvou zklamání.

Hnědá je ochranným štítem, upevňující stabilitu a trvalost. Lidé, jež se rádi oblékají do hnědé barvy, se vyznačují neobyčejnou znalostí lidské povahy. Sami jsou nositeli klidné a důvěřivé povahy. Pokud si něco nemůžou dovolit, raději si to odepřou, nikdy by nedopustili to, aby si na to museli od někoho půjčovat.

Modrá je barvou věrnosti, kdežto v Asii je symbolem smutku.

Modrá bývá spojována s idealismem, léčitelství a okultní ochranou. Lidé, jež se halí do barvy modré, bývají často velmi nároční při výběru svého potencionálního partnera či přátel. K ostatním nikdy nejsou lhostejní, ale i tak si zachovávají určitou opatrnost a rozvážnost, aby se nedostali do zbytečných hádek a rozepří. V životě hodně spoléhají na svůj vlastní instinkt.

Oranžová je barva flirtování.

Oranžová je spojována s výrazy radosti a optimismu. Tito srdeční a přátelští lidé okouzlují svým nevšedním půvabem, zvídavostí a velkou ctižádostivostí. Ovšem i oni nejsou bez chyby, neboť mívají dost velké sklony k žárlivosti a tvrdohlavosti.

Meruňková barva je barvou něhy.

Meruňková symbolizuje životní energii; a lidé propadlí této barvě jsou velmi citliví, hledající pocit trvalého bezpečí a jistoty. Proto se snaží najít trvalý a pevný vztah, kde ten druhý bude po všech směrech silnou oporou.

Růžová je barvou štěstí.

Nejen červená, ale i růžová je barvou lásky, štěstí, přátelství, ale i usmíření. Lidé často nosící růžovou barvu bývají i často náladoví. Rychle se pro něco nadchnou, a stejně tak rychle ztrácejí i zájem. Jsou romantické povahy, a pokud se objeví v jejich životě někdo, kdo je bude milovat, budou ho vždy a za každé situace ochraňovat.

Zelená je barva naděje, ale i barva zrady.

Tato barva má velké regenerační účinky, a snad proto i bývá symbolem odpočinku, prosperity a uklidnění. Lidé v zelené dokáží být vytrvalí při uskutečňování svých přání, a zároveň kolem sebe rozdávat i spoustu lásky a energie. Pro své nejbližší vytvářejí pocit jistoty, bezpečí, zázemí a teplo domova. Jsou to velmi citliví lidé, jež rádi pomáhají a spoléhají se především na své city a vlastní intuici.

Žlutá je barva žárlivosti, závisti, ale i barva slunce a vznešenosti.

Žlutá barva dle pověr stimuluje mysl a předznamenává dobré výsledky nejen v práci, ale i v učení. Nositelé této barvy jsou aktivní a chápaví lidé, kteří nade vše milují moudrost a vědění.Jejich jedinou zápornou vlastností je přehnaná žárlivost a velmi toulavé nohy.

Autor: redakce

Související články