Jaro, léto, podzim, nebo zima?

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Každé roční období má své kouzlo. Někdo má rád léto, kdy sluníčko zapadá až večer. Všude je slyšet křik dětí, které mají prázdniny.  Někdo naopak miluje zimu, kdy mrzne, až to praští. Sjezdovky jsou plné natěšených lyžařů a celkově všechno působí „čistě“ – pokud je ovšem sníh. Vánoce na krku, všude je předvánoční shon a lidé se předhánějí, co koupit pod vánoční strom.

Já osobně zbožňuji podzim. Miluji jeho pestré barvy, a když svítí sluníčko, a přitom je ve vzduchu cítit chlad, nemá to chybu! Nejkrásnější čas na procházky přírodou! Doma si pak lehce přitopím a u dobrého čaje se dívám, jak se pomalu stmívá.  Stejně tak mám i ráda takové ty plískanice. To se vždycky zabalím do teplé deky a pustím si nějaký hezký film. Jedna má kamarádka mi říká, že jsem takový krtek. Možná má pravdu. Když někde totiž řeknu, že mám nejraději podzim, každý na mě kouká, jako na blázna.

Nejoblíbenější roční období je podle mě totiž léto. Nejen, že je to pro spousty lidí čas dovolených, ale také sezení u ohně nebo na zahrádce. Netvrdím, že to není fajn, jen v posledních letech se léto vyznačuje suchem a nepříjemným horkem. Tráva není zelená, ale spálená od slunce a nedá se pomalu dýchat, natož v noci spát. Já mám večer doma kolikrát přes pět a třicet stupňů, a v tom se opravdu nedá spát! Myslím si, že klimatizace není v dnešní době luxus, ale už taková nutnost, aby se člověk aspoň malinko ochladil.

Vzpomínám si, že jsem byla jednou v takovém horku na svatbě. Neumíte si představit, jak nádherné bylo, když jsme vešli do kostela! Bylo tam tak příjemně, že se skoro nikomu po obřadě nechtělo kostel opustit. Chudák ženich se ale potil i v tom kostele, že to farář komentoval. No, možná to bylo spíš nervozitou. Nevěstu jsem obdivovala, protože jsem na ní neviděla ani jednu kapičku potu! Za to všichni hosté, včetně mě, vypadali, jako by právě vylezli ze sprchy. Na hostině se pak jen unaveně sedělo a každý sháněl něco studeného, čím by se ochladil. Dorty skoro tekly a vlastně jediné co se jedlo, bylo studené ovoce. Svatba byla krásná a hlavně ženich s nevěstou byli úžasní, ale za mě v létě svatba, nikdy!

Nejsem ani žádný nadšenec vody. Nerada chodím na plovárnu, kdy to tam doslova praská ve švech a nemáte si pomalu ani kam položit svůj ručník! A to nemluvím, když si chcete jít zaplavat. Takže pro mě veřejné plovárny nejsou to pravé. Vlastně bych asi nevlezla ani do nějakého rybníčku, nebo přehrady. Takže pro mě léto opravdu nepředstavuje, kromě pár dní volna při dovolené, pohodové roční období.

Co se týká jara, tak v posledních letech tady jaro vlastně ani vůbec není. Ze zimních bund a kabátů se hned převlékneme do triček a tílek. Takové to klasické jaro, jaké bylo, když jsem byla malá, naše děti už neznají. To, jak se probouzí příroda, jak sníh pomalu taje a sluníčko pálí, ale přesto je ve vzduchu cítit ještě pomalu odcházející zima, je nepopsatelné! Stromy pomalu kvetou, všude bzučí hmyz a teploty se nedostanou nad dvacet stupňů. To je takový ten ideál, aspoň pro mě. Můžeme jen doufat, že zase takové to klasické jaro ještě zažijeme a že léto nebude jen o suchu a příšerném horku.

A jak jste na tom vy? Které roční období je pro vás to nejpříjemnější?

[poll id=“2″]


Foto:

Popis Prunus avium
Čeština: Rozkvetlá třešeň ptačí
Datum  (podle údajů v Exif)
Zdroj Vlastní dílo
Autor Benjamin Gimmel, BenHur
Další verze
Tento soubor podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Unported
Dílo smíte:
  • šířit – kopírovat, distribuovat a sdělovat veřejnosti
  • upravovat – pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech
Za těchto podmínek:
  • uveďte autora – Máte povinnost uvést autorství, poskytnout odkaz na licenci a uvést, pokud jste provedli změny. Toho můžete docílit jakýmkoli rozumným způsobem, avšak ne způsobem naznačujícím, že by poskytovatel licence schvaloval nebo podporoval vás nebo vaše užití díla.
  • zachovejte licenci – Pokud toto dílo jakkoliv upravíte nebo použijete ve svém díle, máte povinnost výsledek své práce šířit pod stejnou nebo slučitelnou licencí.
Tato licenční šablona byla k tomuto souboru přidána v rámci změny licencování.

Související články