Zelňačka: Pozdrav z ráje od klobásek a zelí!
To je polévka, která se někde spojuje s tradičními Vánocemi, možná ji také znáte. Tu pravou dobrou slovenskou zelňačku s klobásou a mletou paprikou. Pouze dvě věci jí dělají nesmírně dobrou. Kvalitní kysané zelí a opravdu dobrá klobása. Čabajka je ta nejlepší. Nebo jiná hodně papriková a pokud možno, tak i trochu pikantní.
Na klobáse nešetřete, protože ta všechno buď zvedne do nebeských výšin, nebo naopak úplně pokazí. Stejně tak zelí. Nepřekonatelné je to domácí, tak dobré, že je skoro škoda ho vařit. Je škoda ho vařit, ale zelňačce to i samotné zelí rádo odpustí. Navinulá kyselost se v horké polévce snoubí se šťavnatostí klobásy a občasně cudně schovaná brambora je pak nacucaná právě všemi těmito chutěmi.
Polévka, která je dobrá hned po uvaření, druhý den je k pomazlení a třetí den je tak parádně rozleželá, že už hrnec z ruky nedáte. První rada tedy zní: uvařte jí kotel! Dá se i dobře zmrazit, a třeba za měsíc si rádi vytáhnete jednu porci perfektně proleželé polévky. Nejlepší je třetí den po uvaření!
250 g kysaného zelí
1,5 l vody nebo vývaru
2 lžíce tamari omáčky
½ lžičky drceného kmínu
3 bobkové listy
6 kuliček nového koření a 6 kuliček pepře
2 brambory
2 lžíce sádla
1 menší cibule
1 lžíce hladké mouky
2 lžičky sladké papriky mleté
½ lžičky pálivé papriky
2 pěkné klobásky čabajského typu
Kysané zelí pokrájíme na menší kousky a nasypeme do vývaru nebo vody s trochou tamari omáčky. Máme-li u zelí i šťávu, přidáme ji také. Čím je tahle polévka kyselejší, tím je lepší.
Přidáme na kostky pokrájené brambory a nasypeme kmín, přidáme 3 bobkové listy, nové koření a pepř. Přidáme také na kolečka pokrájenou klobásu.
Zatímco se polévka vaří, na sádle si připravíme paprikovou jíšku. Rozpálíme sádlo a přidáme do něj lžíci hladké mouky, když už je skoro upražená do voňava, přidáme obě papriky a okamžitě stáhneme z ohně.
Paprika by při dalším vaření zhořkla. Zalijeme půl hrnečkem studené vody a rozmícháme na kaši, kterou poté pomalu zavaříme do polévky v množství, které se nám bude líbit. Polévka by měla být jen lehce zahuštěná. Hustotu ji dodávají brambory a zelí.
Asi pět minutek polévku ještě povaříme a máme hotovo! Bobkové listy a kuličky koření v ní necháváme, každý si je na talíři vybere sám.
Vánoční elegance: Řízečky v kokosu a bramborový salát s kapary
Dvě nové chutě jsem schoval do tradiční štědrovečerní večeře. Rybí maso je celkem rychle hotové, takže mu postačí jen pár minutek na horkém oleji. Kuřecí a vepřové řízky raději obalujte v obyčejné strouhance.
Všechny kokosové nebo ořechové náhražky strouhaného se rády připékají. Chce to pak trochu cviku a jen velmi zvolné smažení.
Bramborový salát bude celkem tradiční, ale ukryje v sobě něco, co vypadá na první pohled jako sterilovaný hrášek. Chutí však příjemně překvapí.
Kapary se hodí do všech svátečních jídel, tak proč si s nimi neovonět třeba právě Štědrý den.
2 kousky lososa nebo jiné ryby
Hladká mouka, vejce, strouhaný kokos
Sůl
Olej
Bramborový salát
4 střední brambory vhodné na salát
1 mrkev
1 petržel nebo půlka středně velkého celeru
1 kyselé nakládané okurky
2 lžíce sterilovaného hrášku
1 lžíce sterilovaných naložených kaparů
2 lžíce majonézy
1 čajová lžička hořčice
2 vejce
Uvaříme si brambory společně s mrkví, celerem nebo petrželí. Necháme vychladnout.
Uvaříme si také vajíčka.
Zchladlé brambory poté nakrájíme na kostičky, stejně tak vařenou zeleninu a nasypeme do mísy. Přidáme na kostičky pokrájené vajíčko, kyselé okurky, sterilovaný hrášek, kapary a doplníme majonézou a hořčicí. Opatrně smícháme a necháme vychladit.
Plátky lososa nebo ryby nasolíme a obalíme v trojobalu, jenom místo strouhanky použijeme kokos. Smažíme opatrně na mírném plameni dozlatova.
Zdroj Foto:Pixabay