Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás – sebevědomí, emoce, vztahy

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení

Umět naslouchat, vyjádřit své emoce a umět s nimi pracovat, udržovat pozitivní vztahy s blízkými, s okolím, prožívat svou vnitřní harmonii, mít naplněný partnerský život, to jsou základní atributy toho, aby byla každá žena sama se sebou spokojená. Dnešní doba je velice uspěchaná a klade na nás ženy vysoké nároky, jak v pracovním, tak i v osobním životě. Ženy musí skloubit práci s výchovou dětí i udržováním domácnosti. Mají na sebe málo času, často si kladou vysoké cíle, které ví předem, že je nesplní. V partnerském životě to začne skřípat. Často se dostávají do začarovaného kruhu, z kterého neví jak ven. Charlotte Benátská je autorkou novinky Ženy, klíč ke spokojenosti je v nás, jež vydala Grada, nám pomůže všechny tyto aspekty zvládnout, otevře nám oči a pomůže nám popřemýšlet, jak to vlastně máme doma, my ženy. Pojďte se se mnou podívat na úžasnou knihu, ke které se budete vracet a přemítat její myšlenky. 

V knize naleznete cenné rady, návody k nalezení vlastní rovnováhy a spokojenosti. Zjistíte, co vlastně znamená sebeláska a sebehodnota, jak pracovat se svými emocemi, na co se zaměřit v partnerských vztazích, nakolik naše současné vztahy ovlivnila naše původní rodina, proč je tak důležité dokázat odpustit, jak pracovat se sebou a s dětmi v krizových okamžicích.

Publikace je rozdělena do několika kapitol, které pojednávají  o tom, jak na sebe nahlížíme, jak se máme jako ženy rády, jaké vztahy máme se svými partnery, v rodině, jak nás ovlivňují vlastní emoce, dozvíte se, jak s nimi pracovat, jak dosáhnout harmonie a vnitřního klidu, tipy pro náš osobní rozvoj. Na konci publikace naleznete příběhy z praxe žen i jednoho muže. Ať už několik let vdaných, s dětmi i bezdětné. Knihu uzavírá kapitola s použitou literaturou i internetové zdroje týkající se partnerských vztahů. Na konci je medailonek autorky Charlotte Benátské.

Příručka je určena všem ženám, jakéhokoli věku i profese, kterým není lhostejné, jak žijí, jak se cítí, jaké vztahy s okolím udržují, či zda se chtějí mít rády a doposud to třeba neuměly. Vydejte se na cestu za spokojeným životem. Není třeba pátrat po krátkodobých okamžicích štěstí, ale získat pocit dlouhodobé spokojenosti. Emoce mají velkou spojitost s naším nitrem. Je nutné se mít rád, umět si vážit sama sebe, nezanedbávat se, milovat sama sebe, pak budete milovat i svoje děti a manžela. Muži mají nezastupitelnou roli v životě ženy. Každá žena je jedinečná a vyjímečná, každý muž si musí najít ten správný klíč ke své ženě.

Zajímavé myšlenky z knihy:

„Ten kdo není spokojený s tím, co má, nebyl by spokojený ani s tím, co by chtěl.“

„Pocit spokojenosti je stav mysli a je to pocit naprosto subjektivní.“ Dnešní konzumní svět nás neustále nutí se někam hnát a možná máme pocit, iluzi nedostatku.

Ženy, které jsou úspěšné v práci, třeba v manažerským pozicích, neznamená, že jsou vnitřně šťastné a spokojené.

Poznat a pochopit samu sebe, naladit se na vnitřní já, naše sebepřijetí, sebehodnotu. Často si klademe vysoké cíle a jsme pak zklamané, když vše nezvládáme a nestíháme.

„Život je založen hlavně na víře a trpělivost. Kdo má tyto dvě ctnosti, dosáhne obdivuhodné cíle.“ RUDOLF VON TAVEL

Motto, kterým bych se rozhodně chtěla řídit:

Prožívejte maličkosti všedního dne a udělejte si z nich drobné střípky radosti. Čím víc střípků si budete každý den skládat do mozaiky s motivem radosti, tím více si budete uvědomovat a také prožívat. Na každém dni se dá najít něco pozitivního a neopakovatelného, stačí se zastavit, něco si dopřát, i zdánlivé drobnosti jsou důležité. Pár minut denně, které si věnujte, vás uklidní, potěší nebo povzbudí. Je jen na vás, co to bude, i květina, opětovaný úsměv, spočinutí „jen tak“ s pohledem na oblohu a slunce vám navodí příjemné okamžiky.“

Naprosto pravdivé a všechny ženy by se tímto mottem měly řídit každý den. Jen tak dosáhneme spokojenosti a rovnováhy. Zasloužíme si být opečovávané a hýčkané. Abychom se cítily užitečné a žádané. Někdy je třeba se zastavit, nechat vše plynout, neřešit, co se nepovedlo, jelikož i to negativní nás posunuje dál.

„Když budu lodí na moři, která neví, kam pluje, a nebudu ji kormidlovat určitým směrem, bude se zmítat ve vlnách, popluje odnikud nikam a možná i ztroskotá. Když budu držet kormidlo pevně v rukou a budu znát cíl své cesty, mám větší šanci, že odolám větru i vodě a dopluji tam, kam si přeji.“

Úžasná životní myšlenka, kterou se chci rozhodně řídit  a svůj život nějak směřovat, vytvářet nějaké hodnoty, vychovávat svoje děti, vést pohodový a láskou protkaný partnerský život, a užívat každou společnou chvíli, protože nikdo z nás neví, jak dlouho budeme na tomto světě.

Kniha se mě moc líbila a rozhodně bych ji doporučila všem ženám. Stojí totiž za přečtení i za zamyšlení, jak to vlastně máme doma. K této příručce jsem se několikrát vracela, odkládala ji, vypisovala si zajímavé myšlenky. Byla pro mě přínosná. Přemítala jsem, jak to mám v partnerském vztahu, co děti, jak na sebe nahlížím, zda se mám ráda, jak pečuji o sebe, jak trávím volný čas, čím si ráda udělám radost. Byla to zajímavá retrospektiva a určitě nelituji, že jsem ji dočetla až do konce. Moc se mě líbily příklady z praxe i techniky uvolňující nashromážděné emoce. Kniha je dobře zpracovaná, čtivá, přehledná. Nejedná se jen o suchou teorii, ale je velice praktická. Knihu určitě doporučuji.

Charlotte Benátská vystudovala speciální pedagogiku na UK Praha a komunikaci na fakultě humanitních studií v Plzni. Je konzultantkou v oblasti partnerských  a rodinných vztahů, pomáhá jednotlivcům i párům s řešením osobních krizových situací. Přednáší na veřejnosti a pořádá semináře zaměřené na sebevědomí a komunikaci ve vztazích. Je také certifikovanou terapeutkou, která pomáhá jiným ženám v oblasti sebepřijetí.

Autor: Charlotte Benátská

Žánr: edice Psychologie pro každého

Vydáno: 2019, Grada, Praha

Počet stran: 168

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-271-2032-1

Související články