FLÓRA. Fascinující svět rostlin

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Chcete-li se nechat okouzlit fascinujícím a doposud nepoznaným světem rostlin tak, jak jej ještě neznáte, určitě si nenechte mezi prsty proklouznout nádhernou publikaci s výstižným názvem „FLÓRA, fascinující svět rostlin“ od kolektivu autorů z řad největších světových odborníků.

Na knize spolupracovali odborníci ze všech sfér, jako je Jamie Ambroseová – spisovatelka a redaktorka, Dr. Ross Bayton – botanik, taxonom a zahradník, Matt Candeias – autor a moderátor blogu a podcastu „Na obranu rostlin“, Dr. Sarah Joseová – profesionální spisovatelka a jazyková redaktorka s doktorátem z botaniky, Andrew Mikolajski – autor více než 30 knih o rostlinách a zahradničení, Esther Ripleyová – bývalá šéfredaktorka píšící o nejrůznějších kulturních témat a David Summers – spisovatel a redaktor, jež vystudoval kinematografii zaměřenou na přírodopis.

Díky této vzájemné spolupráci vzniklo naprosto geniální a rozsáhlé dílo, které vás chytne a nepustí do doby, dokud si celou encyklopedii nevychutnáte až do její poslední stránky.

Kniha naprosto jedinečným a nevšedním způsobem shromažďuje a předává podrobné informace z rostlinné říše, ať už se jedná o mechy, kapradiny, rostliny, keře anebo stromy.

flora4

Publikace „FLÓRA“ je rozdělena do šesti větších částí a dále na menší kapitoly. První z šesti celků je věnován „rostlinné říši“ jako takové. Autory zajímá otázka, co jsou to vlastně „ony“ rostliny a jaké druhy lze na světě objevit. Samozřejmě nezapomínají ani to, aby čtenářům vysvětlili klasifikaci rostlin, která se jednotně používá po celém světě, její samotnou historii včetně představení jejího autora.

Pět dalších částí je zaměřeno na podrobný popis jednotlivých částí rostlin, to jak vypadají, k čemu jaké jednotlivé části slouží a samozřejmě na jakém principu fungují.

V části „kořeny“ vás dokonale seznámí s nejrůznějšími druhy kořenů, kořenových oporů, to jak kořeny přijímají živiny, zásobovací systémy, fixaci dusíku, vzdušné kořeny, kořeny ve vodě, dýchající kořeny, kořenovníky, či zajímavé informace o muchomůrce červené či fíkovníku škrtiči, ale i mnoho dalšího.

„Stonky a větve“ vás provedou jednotlivými druhy stonků, kůr a kmenů stromů, i to, jak to vypadá uvnitř stonku. Podrobně seznámí se stonkovou zásobárnou, bambusem moso, techniky popínání, a to samozřejmě není všechno, je toho daleko více.

„Listy“ názorně prostřednictvím ilustrací ukáží typy listů, jejich strukturu a složení, i to jak se listy tvoří, jak jsou uspořádány, druhy listenů, listy a trny, a mnohem více.

flora2

„Květy“, vzhledem k tomu, že květiny miluji, byla tato část mojí nejoblíbenější, zaměřená na části a tvary květů, jejich vývoj, květiny v ročním období, druhy květenství, opylování, zimní květy, královnu noci, přitažlivost barev jednotlivých květů a spousty jiných zajímavých informací, jež stojí určitě nejen za shlédnutí, ale i přečtení.

A poslední část nezapomíná podělit se o informace ze světa „semen a plodů“. 

V závěru knihy pozornému čtenáři neunikne slovníček použitých – pro někoho možná neznámých -pojmů, rejstřík výrazů, seznam vyobrazených uměleckých děl včetně zdrojů jednotlivých ilustrací.

Já jakožto již dospělý čtenář jsem si naivně myslela, že většinu věcí z rostlinné říše již dávno znám, ale tato publikace mě prostřednictvím úžasných a dopodrobna rozkreslených ilustrací utvrdila v tom, že opak je pravdou.

Věřte, že rostliny nejsou tak nudné, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale je to naprosto fascinující svět plný překvapení a nových „nepoznaných“ zjištěních a informacích o jejich vlastním životě.

Podrobně popisuje sebemenší zajímavosti ze světa rostlin, a pro čtenáře – stejně jako u mě, budou některé informace zbrusu nové, překvapivé a oslňující.

flora3

Díky této knihy pochopíte, jak jednotlivé části rostlin fungují, na jakém principu pracují, k čemu slouží. K tomu všemu vám lehce dopomůžou informace, jež jsou srozumitelně vysvětleny a rozkresleny do názorných a velmi podrobných ilustrací. Barevné a živé ilustrace, jež jsou pastvou pro oči.

Kniha je doplněna nejen obrovským množstvím velkých ilustrací přes celý rozsah stránky, ale nechybí ani drobnější obrázky, které díky velmi stručnému, ale o to výstižnějšímu a srozumitelnějšímu popisu a textu vše krásně dopodrobna vysvětlí.

Čtenář si tak odnáší velmi cenné informace včetně velmi živé, názorné a obrázkové dokumentace. Obrovské množství ilustrací, zvětšených do sebemenšího detailu vám ukáže nové, nevšední obzory z rostlinné říše a obohatí vás tak o nevšední zážitky ze čtení naučné publikace.

Jsem plně přesvědčena o tom, že kdyby se děti učily podle takto perfektně zpracovaných a úžasných knih, tak by se určitě naučily mnohem víc. Číst si z této knížky je totiž opravdovým zážitkem, probouzející touhu a nutkání dozvědět se mnohem víc, a ne jen nutným zlem, že musím zas něco číst a něco se naučit…

FLÓRA. Fascinující svět rostlin

Autoři: Jamie Ambroseová, Dr. Ross Bayton, Matt Candeias, Dr. Sarah Joseová, Andrew Mikolajski, Esther Ripleyová, David Summers

Přeložila: Mgr. Kdystýna Hlavatá

Vydala Grada Publishing, a.s.

První vydání, Praha 2021

Související články