Tradiční český podzim- zvyky, říkadla, písničky

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Podzim je barevně nejkrásnější roční období. Stromy se barví různými barvami, postupně ztrácí své listy. Příroda se chystá k zimnímu spánku. Farmáři sklízí to, co na jaře zaseli a zasadili. Ptáci odlétají do teplých krajin, dětem končí prázdniny a vrací se zpět do školních lavic, pouští draky, opékají špekáčky a užívají si podzimních radovánek venku, dokud se už neúprosně neochladí a nepřevezme svou vládu paní zima. 

Již od první strany, co jsem vzala knihu do ruky na mě dýchla nostalgie mého dětství. Ilustrace Josefa Lady neodmyslitelně patřily k mému dětství. V knize najdete říkadla notoricky známá, informace o podzimu, nádherné ilustrace, pořekadla, pranostiky, pověry, zvyky, ale i oblíbené písničky, které rozhodně nesmí na podzim chybět.

Dozvíte se, jak se slavilo posvícení, hody, co to babí léto vlastně je, jak se na podzim sklízela úroda, jak probíhalo vinobraní, co je tzv. dočesná, jak se slavila konopická či dokopná slavnost, dušičky či Svatý Martin. Autor nezapomněl na dračky a přástky, které už dnes bohužel neznáme.

Josef Lada zaznamenal všechny  ty krásné podzimní scenérie na svých obrázcích i v říkadlech či pranostikách. Myslím si, že je nesmírně důležité tyto tradice dodržovat, více se soustředit na přírodu, sledovat ji, přenášet zvyky a obyčeje na své děti, aby si i ony mohly dále šířit, nezapomínat na ně a věnovat jim dostatečnou pozornost. V dnešní uspěchané  době na ně tak trochu zapomínáme, jsme orientovaní spíše na moderní technologie a nevšímáme si tak dobře změn v přírodě, jako naši předkové. Tato publikace by nám v tom měla pomoci. Podzim jako roční období mám velice ráda. Je u nás ve znamení sklizně, zavařování, sběru hub, přírodnin, výletů do přírody, i tvoření z darů lesa.

Ukázka z knihy:

Známé i neznámé pranostiky:

Když na svatého Ondřeje sněží, sníh si dlouho poleží.

Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.

Zářijový déšť polím potrava, zářijové spršky pro víno otrava.

Svatý Jiljí jasný, podzim bude krásný.

Svatý Václav v slunci září, sklizeň řípy se vydaří.

Přijde Václav – kamna připrav.

Na svatou Kateřinu schováme se pod peřinu.  

 

Vlaštovičko, leť,

už je na tě čas,

listí žloutne, poletuje,

po strništích vítr duje,

bude brzo mráz.

 

Moje oblíbená básnička z dětství:

Foukej, foukej, větříčku,

shoď mi jednu hruštičku,

shoď mi jednu nebo dvě,

budou sladké obě dvě.

Na tuto básničku si vždycky vzpomenu, když jí učím děti v mateřské škole. Mají ji moc rádi.

Kniha Tradiční český podzim bude zaujímat své čestné místo v mé knihovničce. Vydavatelství Grada již vydala další roční období jako je jaro, léto, i zima. Moc se těším, až tyto všechny díly otevřu a budu si s dětmi číst další říkadla i příběhy ze všech ročních období a také prohlížet ty nádherné obrázky Josefa Lady.

Autor: Josef Lada

Ilustrace: Josef Lada

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: první vydání v roce 2017, dotisk 2018 Grada pod značkou Bambook, Praha

Počet stran: 56

Vazba knihy: pevná

ISBN: 978-80-271-0018-7

Související články