Pracovní sešit pro chytré děti – hry a úkoly pro šikulky od 3 do 7 let

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Hledáte zajímavé inspirace pro práci s předškoláky? Zajímáte se o Montessori pedagogiku? Jste rodič nebo učitel předškoláka? Pokud jste odpovědi alespoň na jednu z otázek ano, je tato publikace určena právě vám. 

Kniha obsahuje hry a úkoly pro šikuly od 3 do 7 let, pro povzbuzení jejich zvídavosti, samostatnosti, zodpovědnosti i empatie. Publikace je doplněna o rady a tipy pro rodiče, díky kterým se naučí základy Montessori pedagogiky. Úkoly lze řešit samostatně, ale i za podpory a účasti rodičů.

Každé dítě má možnost stát se součástí našeho každodenního života, nechat jej s námi pracovat v kuchyni, venku, na zahradě, uklízet atd.

Úkoly podporují jemnou motoriku, prostorové představy, zrakové a sluchové vnímání, posloupnost děje, hmat, předmatematické dovednosti, koordinaci ruka – oko, logické  myšlení, slovní zásobu, nácvik správného držení psacího náčiní, správný tlak tužky na papír. Dále se děti učí lépe se soustředit na úkol, zvládnout ho dokončit, vydržet u něj, spolupracovat ve skupině atd.

Co děti v pracovním sešitě čeká? Především činnosti, které je budou bavit. A to např. stříhání a trhání papíru, práce s různým kuchyňským materiálem, hledání geometrických tvarů, skládání origami, psaní písmen a číslic, různé spojovačky, doplňování, vymalovávání, pokusy, ale především mnoho zajímavostí z oblasti každodenního života, vesmíru, fauny a flory, také zeměpisu a dějepisu.

Na konci knihy je uveden seznam použité literatury, dále informace o Marii Montessori, jenž pracovala s postiženými dětmi a později své poznatky přizpůsobila i dětem zdravým, také o základních principech Montessori pedagogiky.

Tuto publikaci ocení učitelky mateřských škol i přípravných tříd, ale také rodiče předškoláků, kteří učí své děti doma v tzv. domácím vzdělávání.

Pracovní sešit bych rozhodně doporučila, jelikož mě moc zaujal. Je plný zajímavých úkolů a her. Je přehledný a všestranný. K daným činnostech se lze kdykoli vrátit. Rozhodně oceňuji rozsah vědomostí a dovedností, které se děti díky této příručce dozví a naučí. Líbí se mě obsahové zaměření např. o vesmíru, přírodě i člověku. Publikaci doplňují černobílé ilustrace Marie Gromek, které si děti mohou vykreslit. Autorka dala dětem opravdu velký prostor pro nácvik psaní písmenek a číslic, ale i záznam o průběhu různých úkolů, které děti pomocí knihy mohou plnit.

Musím říci, že jsem se již dlouho nesetkala s tak všestranným pracovním sešitem pro děti, jaký napsala Malgorzata Cermuga. Je tam opravdu vše, na co se můžete s předškolními dětmi zaměřit. Zajímavé je i Montessori zaměření úkolů, které ocení rodiče domškoláků. V dnešní době jich přibývá a myslím si, že je to složitá cesta pro rodiče, kteří se pro tento způsob výuky rozhodnout a tato příručka by jim v tom mohla pomoci.

Autor: Malgorzata Cermuga

Ilustrace: Maria Gromek

Žánr: populárně – naučná, příručka pro rodiče a učitele

Vydáno: vydalo nakladatelství Edika v Brně ve společnosti Albatros media a.s, roku 2019

Počet stran: 224

Vazba knihy: brožovaná, lepená

ISBN: 978-80-266-1435-7

Související články