Pověsti o hradech – tajemné příběhy z českých a moravských hradů

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Většina hradů a tvrzí ukrývá nějaké to tajemství, čerta, poklad, strašidlo, rytíře či draka. Vypravte se společně se mnou za dobrodružným putováním po českých a moravských hradech a tvrzích. Dozvíte se mnoho zajímavostí. Martina Drijverová je autorkou knihy Pověsti o hradech. Osobité ilustrace Dagmar Ježkové doladí příběhy protkané nadpřirozenými bytostmi a tajemnem. 

Autorka vypravuje celkem 32 pověstí o hradech a tvrzích, které najdete v různých koutech naší vlasti. Příběhy jsou krátké, srozumitelné, bohatě ilustrované. Na konci pověsti naleznete zajímavosti např. o tom, kdy byl daný hrad přestavěný v zámek a mnoho dalších informací. V knize najdete pověsti o mnoha hradech a tvrzích např. o hradu Karlštejn, Točník, Okoř, Mělník, Loket, Kamýk, Střekov, Kost, Trosky, Orlík a mnoho dalších. V pověstech vystupují čerti, rytíři, skřítci, čarodějové, dále učenci, ale také podvodníci, kořenářky, knížata, písaři a mnoho dalších nadpřirozených bytostí.

Nejvíce se mi líbil příběh o drahokamu, který umí měnit počasí. Pojednává o hradu Rabštejn – tzv. Havraní kámen – německy Raben-stein, Rabštejn. Tento hrad založil ve 14. století Oldřich Pluh z Rabštejna. V 18. století byl hrad přestavěn na zámek.

Publikace obsahuje 32 pověstí o známých hradech a tvrzích naší vlasti.

Kniha plná pověstí, krásných ilustrací by měla rozhodně potěšit všechny milovníky cestování, hradů, zámků, ale i historie. Autorka si dala s knihou velice záležet. Krátké příběhy přilákají i začínající čtenáře, kteří mají rádi historii a ocení krátké texty. Kniha se mně dobře četla a líbilo se mně obsahované zaměření. Jelikož mám ráda cestování po českých a moravských hradech a zámcích, tato kniha nebude nikdy chybět na našich cestách. Dagmar Ježková doplnila svými milými ilustracemi celou knihu. Mám je moc ráda a vždy se na ně těším, až knihu opět otevřu.

Autor: Martina Drijverová

Ilustrace: Dagmar Ježková

Žánr: populárně – dětská naučná edice, pověsti, mýty, báje

Vydáno: 2019, Edika ve společnosti Albatros Media, a.s, Brno

Počet stran: 80

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-266-1460-9

Související články