Paříž, moje láska, můj život – jak se stát opravdovou Pařížankou?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Hledáte nevšední čtení, které vás chytne již od první strany? Chcete se dozvědět mnoho zajímavostí a podrobností ze života Francouzů? Mária Dopjerová – Danthine je autorkou knihy Paříž, moje láska, můj život, v níž líčí své zážitky, životní zkušenosti, které prožila v Paříži od začátku, kdy přišla s pomačkanou mapou v kapse jako studentka, její studentské i pracovní zkušenosti i prožité mateřství se třemi dětmi v Paříži. 

Mária odejde ze Slovenska jako studentka do Paříže a nachází zde domov. Vystuduje, porodí zde tři děti a najde si práci jako koordinátorka v pojišťovací makléřské firmě. Velice poutavou formou popisuje život v Paříži, jací jsou Pařížané, jak probíhají návštěvy, oslavy tradic Vánoc, Velikonoc, jaké jsou kavárny, restaurace, jak prožívají Pařížané dovolené, co ženy, jak to mají vlastně s mateřskou dovolenou, jak to chodí v práci a v pracovním kolektivu. Prostě všechno, co se děje v Paříži, a co by vám při návštěvě tohoto nádherného města nemělo uniknout.

Součástí knihy je i recept na mandlový zázrak, který se ve Francii připravuje na oslavu Tří králů. Určitě si ho moc ráda připravím.

Kniha je rozdělena do 30 kapitol a ukončena závěrem. Kapitoly byly některé kratší, některé delší. Četly se velice dobře. Text byl srozumitelně podaný, kniha byla čtivá, s humorným nádechem. Doporučila bych ji milovníkům Francie, především tak Paříže. Autorka velice autenticky popisovala různé oblasti života v Paříži, až jsem se chvílemi ztrácela v čase a představovala si, že jsem tam s ní. Po přečtení této knihy musím říci, že bych si hned dokázala představit tam žít.

Velice se mě líbilo, jak autorka popisovala svátek sousedů, jak se všichni schází, vzájemně se poznávají, hodují, najdou třeba i spřízněné duše. Také svátek hudby ve mě zanechal hluboký dojem. Mísí se zde různé žánry.

Překvapily mě i některé zvyky i to, co je u nás třeba považováno za nevkusné, tak v Paříži nevadí. Na druhé straně jsem opravdu ráda, že žiji v České republice. Protože stejně nejvíce platí, že: „Všude dobře, doma nejlépe.“

Ukázka z knihy:

Paříž je jako vášeň v lásce, někdy ji nekonečně milujete, jindy nenávidíte. Paříž je diagnóza a zároveň lék. Paříž se nedá pochopit, nedá se obsáhnout, dá se však procítit, dokáže se vám dostat pod kůži a zaujmout vás na celý život.

Paříž je stále kouzelná, v dešti příjemně nostalgická, v horkách pulsuje omamným zpomaleným rytmem, v mrazu bývá příjemně drsná.

Slovo Paříž je pojem, legenda, historie, má svůj zvuk, vyvolává touhy a vzpomínky, obsahuje bohaté poselství.

„Jako u každého gurmánského jídla, tak i u zákusků a pečiva Francouzi nonšalantně aplikují stejné pravidlo: „Všeho s mírou a labužnicky. Málokdy uvidíte Francouze sníst ke snídani víc než jeden nebo dva croissanty a konzumace znamenitých dezertů je více dlouhou a příjemnou ochutnávkou než nasycením se sladkým pokrmem. Francouzi i v tomhle případě dokazují, že dávají přednost kvalitě před kvantitou.

S touto knihou se rozhodně nebudete nudit, tak jako já, jsem si jí moc užila a rozhodně na ni budu vzpomínat.

Mária Dopjerová – Danthine – Slovenka, původem z Piešťan žije už devatenáct let v Paříži. Poté co vystudovala tlumočnictví a překladatelství v Bratislavě, vydala se ještě na pařížskou Sorbonnu, kde vystudovala lingvistiku. Je matkou tří dětí a v současnosti pracuje jako koordinátorka v pojišťovací makléřské firmě. Napsala již několik knih – Anglické idiómy pod lupou, Francúzské idiómy pod lupou, Paříž moj druhý domov a Pařížske momenty. Paříž, moje láska, můj život je první titul, který jí vychází v češtině.

Autor: Mária Dopjerová – Danthine

Žánr: román pro ženy

Vydáno: vydalo nakladatelství MOTTO ve společnosti Albatros media a.s, Praha, 2018

Počet stran: 250

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-267-1121-6

Související články