Léčivé pohádky pro dětskou duši

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení

Knížka „Léčivé pohádky pro dětskou duši“ od Romany Suché potěší nejen děti všech věkových kategorií, ale i jejich rodiče. Jak už samotný název knihy napovídá, nejedná se jen tak o obyčejné pohádky, ale o příběhy pracující s živou představivostí dětí tak, aby je co nejvíce vtáhla do děje jednoho z osmi krásných příběhů, a staly se tak jejich součástí.

„TUTO KNÍŽKU

ti zřejmě věnoval někdo, komu na tobě záleží

a má tě moc rád. Není to jen tak obyčejná 

kniha, ale skrývá v sobě tajemné kouzlo. Může 

ti pomoc v těžkých chvílích, přinést  uvolnění

i radost. Podpoří tvou víru v sebe a spojí tě se

silou, o které možná ani sám nemáš tušení

Čti proto v knize pozorně a dělej vše,

co je v ní napsané.“

Děti se mohou těšit na osm zázračných pohádek, s pomocí nichž mohou překonat všechny své těžké chvíle, neboť prostřednictvím nich se pokusí najít svojí vnitřní sílu a odvahu. Navíc se dozvědí spoustu užitečných informací např. jak se poprat se svým vlastním strachem a nejistotou.

Autorka v pohádkových příbězích využívá a pracuje se sugescemi, nebo-li živou představivostí dětí, což se dá dále velmi dobře využít při mobilizaci léčivých sil, na podporu víry v sebe sama a své vlastní schopnosti.

Sugesce lze dle slov autorky použít na dosahování nejen žádoucích vlastností jako je např. posílení sebevědomí, odvahy, jistoty, odstranění strachu a obav, ale i na odstranění nevhodných a nežádoucích, jak už tělesných tak i psychických příznaků.

Možná proto je i kniha sestavena tak, aby svého čtenáře co nejvíce vtáhla do děje, zejména pak tím, že se na něj obrací a nechává ho být aktivní součástí samotného příběhu. Navíc svým čtenářům nenápadnou a hravou formou předává asociace k posílení sebevědomí, jistoty a pocitu bezpečí.

LPDDD

Při prohlížení této knížky a čtení jednotlivých příběhů se vyžaduje i aktivní spoluúčast rodiče nebo dospělé osoby, jež se bude řídit všemi instrukcemi uvedenými dle přiloženého tenkého sešitku, v nichž najde stručné a srozumitelné instrukce pro rodiče, drobné a sporadické rady, jak správně dětem číst tyto pohádky, jak je zaujmout a zapojit do příběhu, jak využít jednotlivé barevné obrázky, a jak pracovat s jednotlivými sugescemi.

Aby to rodiče neměli zas až tak jednoduché a se svými ratolestmi si užili více zábavy, je tu kladen důraz na pomalé čtení s dramatičností v hlase. A věřte, že děti budou s vámi rady spolupracovat a dělat vše dle pokynů a kdo ví, možná přijdou – stejně jako moje holky – se svými vlastními nápady, s kterými vás mile překvapí. Ne nadarmo se o téhle knize říká, že když ji jednou otevřete,  objevíte truhlici plnou kouzel….

A na jaké magické příběhy se můžete těšit? Na KOUZELNÉ KUKÁTKO, s jehož pomocí se projdete skalami, a ty nejbystřejší čtenáři možná spatří a objeví skřítka Permoníčka, který je obdaruje něčím kouzelným…. Děti se naučí že: „Všechno, co chtějí, taky dokáží. Jen si trochu věřit!“

LPDDDD

Budete-li sledovat pozorně mraky na obloze, možná narazíte i na ANDĚLÍČKA. A věřte, že jen ti nejšikovnější z vás budou moci vystoupat po žebříku až přímo do oblak, a co všechno tam spatří a uvidí, to vám už více neprozradím.

Sedět za oknem a sledovat, jak poletuje ne jedna SNĚHOVÁ VLOČKA, je určitě uklidňující, ale co když vás vločky pozvou ven na ty pravé zimní radovánky? Stačí se jen teple ustrojit a navždy si pamatovat že: „Získáš pocit, že jsi mnohem spokojenější, že si připadáš dobře a hlavně si věříš. Najednou víš, že v té čepici zvládneš vše, nač jen pomyslíš, a že i ostatní tě budou obdivovat. Tvé boty tě donesou, kam budeš potřebovat, a pomůžou ti vše ustát.“

To, že všichni milují bubliny, ať už malí nebo velcí, je naprosto jasná věc. A díky BUBLIFUKU a jeho bublinám si budete moci užít spoustu zábavy, neboť vás dovedou až do cirkusu s klaunem. „Ve všem se ti dařit bude, nejen doma, ale všude. Na všechno se soustředíš, vše co znáš, to uplatníš.“

Když tě na procházku vezme KAŠTÁNEK, tak není co řešit a na co čekat. A je to právě on, kdo děti naučí, jak si vychutnat krásný barevný podzim se vším, co k němu patří. „Bolest rychle slábne, trápení už nemáš žádné. Všechny problémy teď zmizí. Už neděsí tě věci cizí. Každý den se cítíš líp, přesně tak, jak budeš chtít.“

PLAMÍNEK, aneb povídání o ohýnku a o tom, jak v plamenech pomalu mizí všechny problémy. Učí děti cítit teplo a lásku ve svém srdci, protože pokud dokáží vidět svět úplně jinýma očima, může být pak jejich pohled láskyplný a hřejivý.  „Každý problém mizí, slábne, problémy už nemáš žádné. Teď se cítíš mnohem líp, přesně tak, jak budeš chtít.“

LPDDDDD

Už jste si někdy všimli, jak může být hluboká noc posetá tisíce zářivých hvězd tak neodolatelná a krásná? Ne? V tom případě je tu HVĚZDA, aby vám otevřela oči a ukázala, jak nejen měsíc, ale i hvězdy a obloha může být plná zázraků, a i to, že když jedna taková hvězda spadne do trávy, že vás může vzít na společné dobrodružství…. „Teď máš sílu jako lev, vždycky jdeš dál, nikdy zpět. Teď máš pro strach uděláno, na co sáhneš, jde ti samo. Budeš zkrátka v pohodě, jako ryby ve vodě.“

SKŘÍTEK na vás počká u pařezu, aby vás lehce a tiše provedl kouzelným a nezapomenutelným lesem.

Knihu „Léčivé pohádky pro dětskou duši“ ilustrovala Eva Chupíková svými kouzelnými a nebojím se říci i tak trochu léčivými obrázky, jež pohladí na duši, rozněžní srdce a doslova naladí na struny dětské fantazie a představivosti.

Navíc tyto dech beroucí obrázky jsou doplněny nezapomenutelnými příběhy pro děti, které doslova oslovují, a požadují po nich, aby se staly součástí samotného příběhu, a pokud se děti nebudou chtít zapojit, nelze pokračovat dál ve čtení…. ale to si myslím nehrozí, právě naopak. Děti tato kniha doslova pohltí a stane se tou nejčtenější knížkou v dětské knihovničce.

A co mi nejvíce utkvělo v hlavě? Asi skřítek, díky kterému nikdy nezapomenu, že až budu já a moje děti opět cucat bonbony, že si budeme v duchu říkat: „Čím déle bonbon cucám, tím jsem radostnější a spokojenější“.

 

Léčivé pohádky pro dětskou duši

Napsala: Romana Suchá

Ilustrace: Eva Chupíková

Vydalo nakladatelství CPress v Brně roku 2019

Vydání první

Počet stran: 95

ISBN 978-80-264-2807-7

Související články