Když se řekne rozcvička – pohybové aktivity pro předškolní děti

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Dnešní děti se méně hýbou. Venku tráví také podstatně menší čas, než tomu bylo dříve. Hrubá motorika, pohyb, jdou ruku v ruce s řečí a jemnou motorikou. Pohyb dětí od nejútlejšího věku baví a je proto nutné je v tom podporovat. Cvičení a pohybové aktivity jsou v mateřské škole zařazeny každý den. Důležitý je i pohyb venku, na čerstvém vzduchu.

Proto je nesmírně důležité, aby se děti hýbaly a pohyb byl pro ně naprosto přirozenou součástí dne, aby jim přinášel radost a potěšení, tak jako se smějí děti na titulní stránce novinky Vladimíry Ottomanské Když se řekne rozcvička.

Publikace je rozdělena na čtyři části podle ročních období. Na konci publikace naleznete seznam použité literatury. Cvičení jsou seřazeny podle náročnosti od nejjednodušších po složitější.

V knize najdete nejen jednotlivé rozcvičky, ale i informace o různých cvičebních náčiních a pomůckách, základní názvosloví a pravidla při cvičení. Každá rozcvička musí mít svůj řád. Je rozdělena na čtyři části – úvodní, motivace, část průpravnou, hlavní část a nakonec relaxace. Také jaké pomůcky budeme potřebovat k pohybových činnostem. Pohyb se děti učí nápodobou. Tři typy ikon nás v knize informují o tom, jaký by měl být prostor pro cvičení, zda se jedná o pohybové hry či nás odkazuje na samotné cviky.

Aktivity lze přizpůsobit věku, aktuálnímu školnímu i třídnímu vzdělávacímu plánu.

Ukázka z knihy:

Hrušky zlátnou, léto mává,

ptáci letí pryč.

Světem běží čerstvá zpráva:

Podzim drží klíč.

 

Kdo to ťuká: ťuky, ťuk?

Je to holka, nebo kluk?

Kdepak, milí přátelé,

jaro vstalo z postele!

Velké pozitivum této knihy je její přehlednost, nepřeberné množství námětů na pohybové aktivity i využití ikon. Publikace je určena především učitelkám MŠ, ale i vedoucím různých zájmových kroužků. Kniha je plná her, cvičení i básniček. Rozhodně bych ji doporučila pro učitelky, které hledají zajímavé náměty pro svou práci, ale i těm zkušeným, které chtějí činnosti s dětmi něčím zajímavým ozvláštnit. Věřím, že si každý v této knize najde to své, co potřebuje právě pro svou práci s dětmi, ať už dělá cokoli.

Vladimíra Ottomanská vystudovala předškolní pedagogiku a také FTVS. Řadu let působila jako učitelka MŠ a v současné době je ředitelkou MŠ Ottománek. Také je lektorkou hatha jógy pro dospělé.

Autor: Vladimíra Ottomanská

Ilustrace: Patricie Koubská

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2019, Portál, Praha

Počet stran: 120

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-262-1439-7

Související články