Jak vyznat v klimatu – encyklopedie pro školáky

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Máte rádi knihy o počasí? Zajímáte se o různé změny klimatu? Není vám lhostejné, jak se lidé k naší planetě chovají? Tak právě vám je určena encyklopedie s názvem Jak se vyznat v klimatu. 

O čem kniha je?

O oteplování na Zemi, o počasí a jeho změnách, v čem se liší klima od počasí, co je to skleníkový efekt, proč je Slunce důležité, co jsou klimatické zóny, co způsobuje střídání ročních období, jak ovlivňuje počasí naše zdraví a jak můžeme pozorovat změny klimatu napříč dějinami. Dále jak můžeme vyrábět obnovitelnou energii, jak stroje ovlivnily výrobu a produkci všeho možného. Součástí této báječné encyklopedie jsou i informace o třídění odpadu, jak můžeme chránit naše životní prostředí (tříděním odpadu, správným životním stylem, ohleduplností vůči ostatním i přírodě, výrobou ekologických aut a návrh, jak bychom mohli v budoucnosti žít.

Tato kniha mě opravdu hodně zaujala. Jelikož mám  doma dva školáky, často podobné otázky řešíme. Díky této přehledné encyklopedii si oba dokážou mnoho zajímavostí přečíst a vyvolat v nich další otázky k přemýšlení.

Knihu doporučím všem dětem mladšího školního věku, rodičům, kteří se o tuto problematiku zajímají, ale i pedagogům, kteří hledají zajímavé inspirace do hodin zeměpisu nebo přírodovědy.

Tato encyklopedie je velmi povedená. Autorka i ilustrátorka si s ní dala obrovskou práci, aby se líbila jak dětem, tak i dospělým. Kniha je přímo nabitá informacemi a každý si v ní najde to své pro svou práci. Ilustrace doplňují krátké texty, díky kterým si děti zapamatují více zajímavostí.

Výhodou této knihy je dostatek obrázků, ale i krátké texty, které čtenáře nezahltí a umožní vám nad různými jevy přemýšlet. Zároveň ale odpovědi na vaše otázky najdete v dalších částech této encyklopedie.

Velké pozitivum této publikace vidím v jejím obsahovém zaměření o klimatologii, která je více specifická a myslím si, že podobná příručka na knižním trhu rozhodně chyběla. Dále jednoduchá schémata vysvětlují zásadní problematiku meteorologie i klimatologie. Často se mi stává, že se děti ptají na různé zákonitosti o počasí i využitelných zdrojích energie. Díky knize Jak se vyznat v klimatu si už budu více jistá, co jim odpovědět.

Na titulní stránce je několik dětí různých barev pleti, kterým není lhostejné naše životní prostředí i příroda.

Několik slov o autorce:

Kristina Scharmacher Schreiber se živí jako překladatelka a spisovatelka populárně – naučných knih pro děti.

Stephanie Marian je ilustrátorka knih pro děti.

Autor: Kristina Scharmacher Schreiber

Překlad lektoroval: RNDr. Erik Schwarzback, RNDr. Tereza Šmejkalová

Přeložila: Michaela Weberová

Ilustrace: Stephanie Marian

Žánr: populárně – naučná publikace

Vydáno: 2020, Vydal Portál, Praha

Počet stran: 95

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-262-1639-1

Související články