Hezčí svět – je čas znovu postavit spálené mosty

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Máte rádi romány Barbory Šťastné? Chcete si přečíst zajímavý román z devadesátých let, z dob, kdy se stala havárie Černobylu? Pojďte se na to společně se mnou podívat. Čeká vás opravdu zajímavé čtení. 

Zdeňka Švarcová pracuje jako redaktorka v časopise Olivia. Má dceru Dorotku. Žije se svou matkou Kristýnou, která má poslední dobou problémy s pamětí i orientací, tam kde je. Jednoho dne odejde pouze v bačkorách, bez mobilu z domu. Zanechá po sobě pouze zprávu v podobě fotografie založené v knize, na níž je maják z daleké Bretaně. Její matka zažila v květnu roku 1986, kdy se nad naší zemí snášel mrak z Černobylu něco, co změnilo osud celé rodině. Zdeně alias Zeldě bylo tehdy šest let. Odjíždí se svou dcerou Dorotkou a jejím otcem, se kterým nežijí ve společné domácnosti, hledat matku do Franci. Kdo je za záhadná Dede, se kterou Zdena často mluví? Jak zasáhla do osudu celé rodiny? Podaří se Zdeně najít svou matku v pořádku? Proč Kristýna nikdy nemluvila o své minulosti? Pojďte se vypravit na dlouhou cestu, při které se dozvíte, jak to vše bylo. Je čas znovu postavit spálené mosty.

Kniha se mě moc líbila a doporučím jí všem čtenářům české prózy devadesátých let. Je psána srozumitelně, děj na sebe navazuje. Autorka střídá časové linie vyprávění, kdy část textu se odehrává v současnosti a část v roce 1986. S tímto střídáním jsem problém neměla. Ze začátku jsem nechápala souvislosti, kdo je ten tajemný Dede a proč s ním tak často Zdena mluví. Od této autorky jsem zatím žádnou knihu nečetla a musím říci, že je to škoda, jelikož její způsob vyprávění se mně líbil a rozhodně si ráda přečtu její další romány. Na titulní stránce vidíte ženu, která kouká na maják u moře. Vyvolává to ve mně pocity hledání, smíření s něčím,co ženu dlouho trápilo.

Hezčí svět je příběh o hledání minulosti, o rodině, o vztazích, o vyrovnání se se smrtí svých blízkých.

Kniha je rozdělená na tři části, má celkem 336 stran. Čtenářský zážitek z této knihy je rozhodně silný a vím, že ho budu vstřebávat postupně. Jelikož jsem ve věku Zdeňky, je mě toto období blízké. I já mám spoustu nevyřešených otázek, které jsem si pokládala o neštěstí v Černobylu. Byla jsem malá a dětem se takové věci neříkaly.

Několik slov u autorce:

Barbora Šťastná

Barbora Šťastná (*1973) vyrostla v Kynšperku nad Ohří a v Karlových Varech. Vystudovala scenáristiku na FAMU a pracovala jako novinářka v časopisech Týden, Premiere, Elle a Moje psychologie. Nyní je editorkou Paměti národa, nejrozsáhlejší sbírky vzpomínek pamětníků v Evropě. V letech 2010–2018 zachycovala postřehy z každodenního života ve svém Šťastném blogu, který se stal inspirací pro její prvotinu Šťastná kniha a knihy Jak jsem sebrala odvahu a Dobrá tak akorát. Po nich následoval humoristický román Láska pro samouky a rodinný příběh Hezčí svět.

Autor: Barbora Šťastná

Žánr: čtení pro ženy, česká próza, román

Vydáno: 2020, Motto ve společnosti Albatros Media, Praha

Počet stran: 336

Vazba knihy: vázaná s papírovým potahem s laminovaným přebalem

ISBN: 978-80-267-1857-4

Související články