Herbář pro děti – poznej bylinky a vytvoř si svůj herbář

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Udělej si výlet s rodiči, či kamarády a najdi zajímavou bylinku, kterou vylisuj a nalep do knihy, na místo k tomu určené a vznikne tak tvůj první herbář o bylince, která je důležitá pro naše zdraví. Každá dvojstrana obsahuje zajímavé informace o bylince, na druhé části dvojstrany naleznete recept, jak danou bylinku využít v kuchyni a také kapsu s fólií, do které vložíte vylisovanou kytičku i s popisky a na druhou stranu si můžete sami bylinku namalovat. 

Co můžete v publikaci najít za bylinky? Např. pampelišku lékařskou, sedmikrásku chudobku, jahodník obecný, jitrocel kopinatý, bez černý, mátu peprnou a mnoho dalších rostlin. Na konci publikace jsou rady, jak vlastně byliny sbírat, sušit a uchovávat.

Pokud milujete knihy, ve kterých se něco zajímavého dozvíte, tak je tento herbář určen právě vám. S knížkou si autor dal rozhodně záležet, protože se bude líbit jak dětem, tak i dospělým.

Publikace je určena dětem, ale i dospělým, kteří pracují s dětmi a hledají zajímavé inspirace na aktivity. Tvorba herbáře patří možná k trochu zapomenutým činnostem na základních školách. Jako dítě si pamatuji, že jsme často běhali po lese i loukách, sbírali různé rostlinky, vkládali je do starých, tlustých kuchařek a hledali v atlase, co jsme to vlastně nalezli. Tyto aktivity nás opravdu hodně bavili. Do dospělosti ve mě zůstala láska k bylinkám. Ráda je sbírám, suším, ale i zpracovávám v kuchyni, jelikož mám doma velkou zahradu, kde pěstuji mnoho zeleniny, bylinek, keřů i ovocných stromů. Lásku k přírodě předávám svým dvou synům a věřím, že se mě to i daří.

Pojďte se vypravit do lesa, na louku, či na zahradu, najdete voňavé bylinky, vylisujte si je. Vezměte si pastelky a danou rostlinu si namalujte. K tomu si otevřete Herbář pro děti a máte o zábavu postaráno. Rozhodně nebudete litovat.

Kniha má osobité a poutavé ilustrace, které vám vykouzlí úsměv na tváři. Celkové provedení knihy je povedené. Publikace je srozumitelně psaná i pro děti, přehledná. Velké plus dávám za obrovské množství informací o dané bylince a možnost speciální kapsy umístit vylisovanou rostlinu.

V knize mě zaujaly recepty na výtečné dezerty i nápoje, jako jsou čaje a limonády. Už teď se mě sbíhají sliny.

Publikaci bych doporučila i všem rodičům, kteří vyučují své děti doma. Tento herbář se jim bude hodit. Na 32 stranách je 15 bylinek. Najdete zde vše potřebné k tomu, abyste si vytvořili krásnou památku na společně strávené chvíle s vašimi dětmi. Už se moc těším, až se vypravíme na procházku a budeme hledat uvedené bylinky.

Autor: Oldřich Růžička

Ilustrace: Alexandra Hetmerová, Magdalena Chumchalová

Žánr: populárně – naučné pro děti

Počet stran: 32

Vydáno: 2017, Albatros Media, Praha

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-00-04605-2

Související články