Domeček pro šneka Palmáce – krásné čtení pro deštivé dny

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Hledáte pro své děti krásnou knihu s milými ilustracemi a tak trochu smutným příběhem šneka Palmáce? Chcete se dozvědět, jak vlastně žije hlemýžď zahradní? Víte kdo všechno dokázal pomoci Palmácovi? Pojďte se na to se mnou podívat. Určitě se vám  toto povídání bude líbit a možná vám i trochu ukápne slzička. 

Palmác je šnek zahradní a vydal se na cestu. Na ní potká mnoho zvířátek. Slimák vidí, jak je Palmác utahaný a diví se mu, proč vlastně s sebou tahá ulitu. Poradí mu, ať jí sundá a jde se s ním vykoupat. Jenže to neměl Palmác dělat. Jeho ulita se rozbije a tím začne jeho trápení. Musí si najít ulitu novou. Co teď bude vlastně dělat? Potká se s mnoha zvířátky, kteří se mu pokusí pomoci. Např. beruška Věruška, housenka Boženka, včelka Adélka, myška Eliška, tchoř Řehoř, žížalka Natálka, holub Jakub a mnoho dalších. Jsou ale zvířátka, která mu chtějí naopak ublížit. Zvládne Palmác tuto strastiplnou cestu? Dokáže najít svůj vysněný domov? Kdo mu nakonec nejvíce pomůže? Tak neváhejte a pusťte se do čtení. Palmác už na vás netrpělivě čeká.

V knize najdete 12 příběhů ze života šneka Palmáce.

Na konci každé kapitoly autorka uvádí otázky k příběhu, porozumění textu a k rozvoji empatie.

Krásný příběh, který vás zahřeje u srdíčka a budete si ho chtít číst pořád dokola. Moc se mě líbil a věřím, že se k němu rozhodně vrátím. Ilustrace Lucie Velíškové jsou opravdu povedené. Autorka se věnovala různým zvířátkům. Chtěla poukázat na to, že si musíme vzájemně pomáhat,  být na sebe hodní, když je někdo smutný a potřebuje pomoc.

Z každého příběhu nám plyne ponaučení. Na konci každé pohádky jsou otázky k textu, o čem příběh je, jaká neznámá slova, či situace se v knize vyskytují a které autorka použila. Pomohou nám nad knihou se zamyslet, jak se máme k ostatním chovat.

Velkoformátová kniha podporuje porozumění textu, jazykové myšlení, rozvoj empatie, emoční inteligenci a také především rozvoj slovní zásobu, kterou v dnešní době děti nemají příliš velkou. Kniha je určena dětem od 3 let.

Kniha je přehledná, čtivá, líbí se mě velký formát knihy i ilustrace Lucie Velíškové. Co bych především ocenila jsou otázky na konci každé kapitoly. Slouží nám ke komunikaci dětmi, k zamyšlení nad příběhem i utřídění myšlenek a zážitku z čtení příběhu. Opravdu bych knihu doporučila nejen rodičům, kteří hledají poučné čtení pro své děti, ale i pedagogům, kteří hledají inspiraci na knihu do čtenářských klubů či výuky české jazyka.

Ukázka z knihy:

“ Já jsem hlemýžď zahradní,

trmácím se spoustu dní.

Ulitu jsem krásnou měl,

tak moc bych ji zpátky chtěl!

Nemám střechu nad hlavou,

mám jen tuhle píseň svou.“

„Ani chvíli klidu nemám,

nový domov stále hledám.

Ach, já malý chudáček,

vypadám jak slimáček.

Nemám střechu nad hlavou, mám jen tuhle píseň svou.“

Zuzana Pospíšilová je dětská psycholožka, která pracuje ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Dříve pracovala v dětském rehabilitačním stacionáři, převážně s dětmi s organickým poškozením CNS a pohybovým postižením. V době studií se zabývala tématem rozvoje tvořivosti u dětí mladšího školního věku, nyní píše knihy pro děti. Zuzana Pospíšilová je oblíbená autorka věnující se téměř výhradně původní tvorbě pro děti. S jejími texty se dětští čtenáři mohou setkávat od roku 2004, kdy jí vyšly první pohádkové příběhy v časopise Sluníčko.

V její tvorbě mají převahu pohádky, ale věnuje se také poezii a výukovým textům. Původní profesí je Zuzana Pospíšilová dětská psycholožka. Snad odtud a také z role maminky dvou dcer pramení porozumění dětské fantazii a humoru, které se v jejím bohatém díle odráží.

Lucie Velíšková má svůj pomyslný přístav na lifestylovém blogu Lucie living, který vznikl v roce 2011. právě díky blogu se Lucie před pár lety dostala k akvarelu a od té doby štětce v podstatě nepustila z ruky. Svoje díla zpočátku zveřejňovala právě na blogu a díky zájmu čtenářů začala tvořit na zakázku. Je maminkou tří dětí, se svou rodinou žije v domku u lesa v malé vesničce ve středních Čechách. Život poblíž přírody a rodina jsou hlavním zdrojem inspirace pro její malování a psaní.

Autor: Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Lucie Velíšková

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2019, Grada pod značkou Bambook, Praha

Počet stran: 80

Vazba knihy: pevná

ISBN: 978-80-271-2211-0

Související články