Cesta na sever – Co když máme štěstí, které hledáme přímo na očích?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Máte rádi cestování? Chcete se podívat do Skandinávie? Milujete romány Virginie Grimaldiové? Tak je tento román určen právě vám. Nastupte do karavanu společně s Annou a jejími dcerami. Právě odjíždíme. 

Anna přijde o práci a dostane vysoké odstupné. Má velké dluhy. Přemýšlí, zda těmito penězi zaplatí dluhy, najde si novou práci a dále bude žít ve spěchu se dvěma dcerami, na které má stále méně a méně času nebo zvolí druhou cestu a to, že odjede karavanem na cestu po Skandinávii. Volí druhou variantu. Má dceru  Chloé, té je 17 let a druhou dceru Lily, ta má 12 let. Během cesty objevuje všechny samy sebe a zároveň poznávají ty druhé vzájemně. Chvíle ticha střídají chvíle bohatého hovoru. Tolik věcí, co svým dcerám Anna nikdy nedokázala říci. Jak to vlastně měla s jejich tatínkem, se kterým se rozvedla, co vše si od něj musela vytrpět?  Během cesty potká Anna se svými dcerami skupinku dalších lidí, kteří také cestují po Skandinávii. Objeví se  Julien se svým synem Noémem, začnou si rozumět. Jak nakonec vše dopadne? Uskuteční si Chloé svůj sen i navzdory tomu, že si myslí, že nechat matku samotnou je něco špatného? Více už neprozradím, nechte se překvapit.

Ukázka z knihy:

„Víte holky, tahle cesta byla metafora života.“

„Co to je metafora?“ zeptá se Lily.

„To je jako srovnání, obraz,“ odpoví Chloé. „Mami, proč je to metafora?“

„Protože nás potkalo všelicos, vloupání, porucha auta, záchvaty paniky, hádky, odhalení ohledně vašeho táty, zima, únava, strach, ale nakonec nám zůstanou akorát polární záře, koupání v zamrzlém jezeře, půlnoční slunce, vymyšlené těhotenství, vodopády, barevné fasády, náš bláznivý smích, večer s karaoke, Noémova káča, noci ve třech, zpívání z plna hrdla v obytném voze.“

Holky chvíli mlčí. Chloé mě pažemi ovine kolem krku a na tvář mi vtiskne pusu. Lily se usměje.

„Máš pravdu, mami, je to krásná metafora.“

Opravdu nádherná ukázka z knihy, která se mě hluboce dotkla a zanechala ve mě stopy. Stále si musím tuto pasáž předčítat znovu a znovu. Je úžasné, co vše Anna se svými dcerami zvládla, co zažily. Naprosto neskutečné.

Román byl pro mě velice inspirativní. Přemítala jsem si sama v hlavě, jak moc je důležitá mateřská láska, vztah matky a dcery, jak jednoduše se vše může pokazit a už nikdy nenapravit, jak rychle děti rostou a je třeba na vztahu s nimi pracovat a zakládat. Pak totiž může být pozdě něco dohnat. Někdy to už bohužel nejde. Sama mám dva syny. Myslím si, že s nimi mám hezký vztah a že se na ně mohu spolehnout. Při čtení jsem se často myslela na ně, zda jim dávám dostatečně najevo, co pro mě znamenají a jak moc je mám ráda.

Román plný rodinného pouta, mateřské lásky, cestování i naděje.

Virginie Grimaldiová je úspěšná autorka románů, které má na svém kontě tři bestsellery. Kromě úspěšného blogu, který založila v roce 2009, je autorkou povídek a románů. Za novelu La peinture sur la bouche získala v roce 2014 literární cenu Le prix littéraire aufeminin, následovaly romány jako První den zbytku mého života, Pochopíš, až budeš velká a V dešti voní štěstí silněji. Virginie žije a tvoří ve francouzském Bordeaux.

Autor: Virginie Grimaldiová

Žánr: román pro ženy

Vydáno: 2019, Vydala Grada pod značkou COSMOPOLIS, Praha

Počet stran: 280

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-271-2044-4

Související články