Aktivity k rozvíjení vyjadřovacích schopností u dětí – náměty k rozvíjení čtenářské gramotnosti a radosti ze čtení

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Pracujete s dětmi? Máte rádi knihy? Vedete čtenářské dílny či kluby a hledáte zajímavé inspirace a náměty pro práci s dětmi? Publikace Aktivity k rozvíjení vyjadřovacích dovedností u dětí je určena právě vám. 

Čtení je radost, zábava, odpočinek, únik z nesnází ale i dobrodružství. Nejde o tom jen povídat, ale musí se to zažít, zkušenosti v rodině, mít příklad z rodiny. Dlouhé povídání a lamentování o tom, jak musí děti číst je naprosto zbytečné. Vezměte si knihu a běžte prostě číst a číst. Škola je dalším důležitým mezníkem ve čtenářské gramotnosti. Pedagogové dokážou vykřesat z dětí opravdu mnoho. Základem je nevnucovat a nepodbízet. Děti si zvládnou vybrat, co se jim líbí a co je baví.

Publikace obsahuje soubor úkolů a inspirací vycházejících z pohádek. Aktivity rozvíjí komunikační a vyjadřovací dovednosti dětí, slovní zásobu i vztah ke knihám. Děti vytváří vlastní texty, hledají odpovědi na otázky, čtou, poslouchají druhé, inspirují se pohádkami. Na konci příručky je klíč k řešení úkolů a seznam použité literatury ukázek, které byly použity v knize. Kniha je rozdělena na tři části.

Příručka obsahuje pohádky naruby, popletené, o veliké řepě, o Palečkovi, o Maxipsu Fíkovi, Hrnečku vař, kouzelnické, o čertech, o strašidlech a ježibabách, pro lenochy, o hlouposti, o zvířatech, loupežnících, sportovní pohádky, o ekologii, zdraví, nemoci, smutné i veselé, dále také pohádky známé i neznámé. Pohádky můžete hrát jako divadlo, ilustrovat, psát, kreslit, číst i poslouchat.

Pomocí pohádky se děti učí vnímat různé situace, podporovat jejich fantazii, tvořivost, poznávat problémy a hledat možná řešení, spolupracovat ve skupinách, formou hry, nenásilně.

Publikace je určena dětem mladšího i staršího školního věku. Dále jí také ocení učitelé 1. stupně základní školy, speciální školy, vychovatelky školních družin i školních klubů, vedoucí literárně – dramatických kroužků, čtenářských dílen, rodičům a prarodičům, kteří se chtějí dětem věnovat.

Knížky mě fascinovaly už odmala. Je to moje obrovská srdcová záležitost i vášeň, která mě vydržela až do dospělosti. Ráda čtu, miluji vůni knih, svou knihovnu i plné regály při návštěvě knihovny. Snažím se vše předávat svým dětem. Ne vždy se mě to s úspěchem daří, ale dělám pro to maximum a jsem jim velkým příkladem.

Knihu bych rozhodně doporučila. Je plná aktivit, námětů pro práci s knihami. Hodit se bude učitelkám českého jazyka k ozvláštnění výuky, pro práci s knihami do čtenářských dílen. Líbí se mě, že má mnohostranné využití. Texty lze libovolně dotvářet, dále s nimi pracovat. U dětí se rozvíjí jazykový cit, fonematický sluch, logické uvažování i fantazie.

Ukázka z knihy:

„Musíš mít sváteční oči, abys poznal, že ve všem kolem tebe jsou poschovávány pohádky, samy počítají do deseti a čekají na tvé: Už jdu. Lehký třpyt ranní rosy na kameni jsou jejich špatně schované vlasy, střípek v houštině, ztracená hadí korunka a bílé stopy slunce mezi stromy ukazují, kudy proběhla bílá laň. Musíš mít sváteční oči, abys poznal, co na útěku před tebou poztrácely, než se jim podařilo skrýt se. „

Eva Schneiderová je autorkou několika titulů prakticky pojednávajících o hravém přístupu k výuce češtiny (kuna nese nanuk, Klíč k slohu aneb Nerudou snadno a rychle..), v Portále vyšla její kniha Jazykové hry a hříčky (2009).

Marie Hanzová je autorkou mnoha publikací, čítanek pro ZŠ, knížek prvního čtení, říkanek, jazykolamů.

Autor: Eva Schneiderová, Marie Hanzová

Žánr: metodická příručka

Vydáno: 2013, Portál, Praha

Počet stran: 200

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-262-0375-9

Související články