LAGOM aneb tajemství šťastného a spokojeného života

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Výraz LAGOM je široký pojem, hluboce zakořeněný ve švédské duši. Často se volně překládá jako „všeho s mírou“ případně „ani moc, ani málo“. Pojem se týká v nalezení té pravé „životní“ rovnováhy, která je pro každého člověka ta správná a optimální. Toto slovo se dá zkrátka použít v téměř v jakémkoli kontextu, neboť je to opravdu fascinující výraz (voda může být LAGOM teplá, kalhoty vám mohou LAGOM padnout aj.).

Nebylo by úžasné, kdybychom v dnešním světě, kde jsme permanentně připojeni k sítím a máme toho na hřbetě tolik, dokázali všichni zpomalit, méně se stresovat a mít mnohem více času na věci, které máme skutečně rádi? Ostatně když vědomě usilujete o zvládnutelnější, pohodlnější a vyrovnanější způsob života (a nacházíte dokonalost právě v nedokonalosti), nezbavujete se napětí jen vy sami, ale stres snímáte i z ostatních, a díky tomu získáváte mnohem víc, tj. tolik drahocenný čas.

LAGOM je směr, jež vám ukáže tu správnou cestu za šťastnějším a spokojenějším životem. Provede vás všemi oblastmi života, od osobního, po život v rodině a vztazích, v práci a v neposlední řadě i v širším kontextu, což zahrnuje všechny ostatní oblasti a aspekty života jako je okolní příroda, radosti z drobných maličkostí a mnoho dalšího.

LAGOM v osobním životě

Štěstí začíná doma, neboť domov je koneckonců místem, kde náš den začíná, a kde opět končí. A jestli Švédové v něčem vynikají, tak je to právě jejich domov a jeho okolní prostředí, jež ovlivňuje a zmírňuje míru stresu a napomáhá l lepší fyzické kondici.

Typický skandinávský domov je proto samotnou esencí principu LAGOM. Není ani příliš skromný, ani příliš luxusní, ani minimalistický, ani přehnaný. Je prostě v rovnováze po všech stránkách. Chceme-li dosáhnout jednoduchého, vyrovnaného LAGOM způsobu života, musíme se nejprve zbavit všeho, o co doma zbytečně zakopáváme, co je tam takříkajíc navíc.

Podle vědců patří k negativním dopadům hromadění věcí pocity zmatku, úzkosti, viny, trapnosti a frustrace. Navíc nepořádek kromě toho komplikuje i odpočinek a potlačuje naši vlastní kreativitu. Zbavit se harampádí je určitě zkouška síly víry a sebeovládání, ale určitě se to dá zvládnout. Jen tak se může váš domov stát malou oázou, útočištěm odděleným od venkovního, rušného světa.

Pokuste se udělat pořádek nejen doma, ale i ve své duši. Naordinujte si „pomalý způsob života“, jakožto protilátku na dnešní uspěchaný životní styl. Tzv. terapie „učit se číst, vařit, pracovat se dřevem“ zabírá naprosto dokonale. Je to trend, ke kterému se nyní opět uchyluje široká veřejnost, aby se v „něčem“ našla, co jí bude přinášet štěstí a uspokojení. Je  jen na vás, jak si budete užívat každodenních okamžiků, a jak moc si budete užívat třeba tu krásnou přírodu všude kolem nás….

Tento směr moc dobře ví, že se člověk nemůže věnovat jen své duši, ale stejnou měrou se musí věnovat i svému tělu. A právě z toho důvodu vás naučí jíst s mírou, doporučí  cvičení či změnu účesu,  inspiraci můžete čerpat ohledně správné a pohodlné obuvi, vhodného oblékání a podobně.

LAGOM aneb tajemství spokojeného života vám ukáže, že ono štěstí a spokojenost se schovává úplně někde jinde, než se domníváte. LAGOM moc dobře ví, že štěstí nedosáhnete s větším bohatstvím, protože toho nikdy nebudete mít dost…  ale schovává se v maličkostech. Když se v životě obejdete bez množství materiálních věcí, budete cítit mnohem menší tlak a stres. Objevíte svobodu soustředit se na mnohem důležitější věci, jako je společný čas strávený s rodinou a přáteli, věnování se tomu, co máte skutečně rádi.

langgoom 1

 

LAGOM v rodině a vztazích

LAGOM trend vás naučí v přátelství upřímnosti, dochvilnosti a umění naslouchat. Odhalí vám umění Fiky. Fika je posvátný švédský společenský rituál spočívající v tom, že si uděláte přestávku na kávu a pochutnáte si na nějaké malé drobnosti.

To ale není všechno, znamená to daleko více. Je to chvíle určená pro odpočinek a setkání s rodinou anebo přáteli, bez stresu a problémů každodenního života. Není nic jednoduššího než se naučit trávit čas se svými nejbližšími! Budujte si svoje společné vzpomínky, žijte svoje životy naplno, upevňujte pevné základy nejen v partnerství, v rodině, ale i mezi svými přáteli. Vztahy jsou sice leckdy velmi složité, ale když jsou založeny na lásce, laskavosti, respektu a spolupráci ve všech oblastech, máte vyhráno.

LAGOM neznamená odpírat si radosti života, jde o to si jich užívat s mírou, zdravě a vyváženě. Experimentování s principem LAGOM a drobné změny v navyklém stereotypu vám nepřinesou jen životní rovnováhu, ale i pocit většího klidu, štěstí a spokojenosti. Takže vzhůru do LAGOM a máte napůl vyhráno…

 

Zdroj textu: LAGOM – Tajemství spokojeného života od Niki Brantmarkové (tvůrkyně webu My Scandinavian Home), jež vydalo nakladatelství BizBooks v Brně, 2018

Zdroj Foto: Pinterest

 

Související články