101 VÝTVARNÝCH PROJEKTŮ S AMOSEM: RECYKLACE

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Všechny tvořivé duše určitě znají velmi oblíbený český časopis věnující se tvoření tj. AMOS, který po dobu 15 let vychází pravidelně čtvrtletně. Tato velmi nápaditá a kreativní kniha obsahuje 101 výtvarných, nejlepších a nejzajímavějších nápadů zaměřených na recyklaci materiálu a nepotřebných věcí, které najdete v každé domácnosti.
V knize najdete:

20 recyklovaných nápadů na Dekorace, jež jsou označeny žlutou barvou, stránky jsou zbarveny do žluta

20 recyklovaných nápadů na Hračky v barvě zelené

20 recyklovaných nápadů na módní doplňky v barvě modré

20 recyklovaných nápadů na praktické pomocníky v barvě růžové

20 recyklovaných nápadů na stolování v barvě fialové

a jako překvapení tu je jeden zajímavý projekt navíc.

Knížka je přehledně uspořádána do kapitol, a podle toho v jaké oblasti se jednotlivé výrobky budou tvořit, jsou všechny kapitoly odlišeny barevným nádechem. Potom tedy stačí jen na hřbetu knihy nalistovat požadovanou barvu dané oblasti, a hned jste tam, kde potřebujete zrovna něco vyrobit např. v zelené nějakou originální a pěknou hračku.

Na výrobu jednotlivých věcí se využívají zdánlivě nepotřebné materiály či odpadový materiál, díky kterým vzniká něco nového, krásného a užitečného, co může i nadále sloužit a někomu dělat obrovskou radost 

Navíc děti naučí přemýšlet i o tom, že ne všechno se musí nutně vyhodit a koupit za to staré nutně něco nové, ale lze použít již staré a nevyužité k výrobě něčeho nového.

amos1

„Snaha produkovat méně odpadu a v tom lepším případě ho ještě umět kreativně přeměnit na něco nadále užitečného a pěkného, má smysluplný trend, který není od věci následovat.“

„Využijí se zdánlivě nepotřebné věci nebo materiál, který by jinak zaplnil popelnici, a vznikne z toho něco nového, užitečného, dekorativního, co může nadále věrně sloužit.“

„Společné a aktivní trávení volného času dětí a rodičů nemluvě. Co je víc, než být spolu, a přitom něco pěkného vytvořit!“

amos2Na začátku knihy jsou malí i velcí čtenáři seznámeni se značkami použitých recyklovaných materiálů jako je papír, kov, plast, textil, kůže, sklo, keramika či přírodnina. Graficky jsou znázorněny pod jednotlivou značku surovin, které budou potřeba v následujících návodech.

Po tomto výčtu jdou dle obsahu už samotné návody na výrobu krásných a jedinečných věcí, dárků a výrobků. Návody jsou přehledné, barevné, jednoduché a srozumitelné, vždy rozepsány na celou dvoustranu knihy.

Levá strana zahrnuje název výrobku, to co se bude vyrábět a tvořit. Pod názvem jsou vyjmenovány všechny materiály, potřeby a potřebné pomůcky; na boku zvýrazněn prostřednictvím grafických značek použitý recyklovaný materiál.

Nesmí samozřejmě chybět podrobný foto-návod se stručným a srozumitelným popisem, podle něhož zvládnout tvořit a pracovat i samotné děti bez pomoci dospělého.

Na právě straně je část, zbytek foto-návodu, a skoro přes celou pravou stránku fotografie výsledného výtvoru.

amos3Kniha je lehká, menšího formátu s měkkými deskami, takže si ji prakticky můžete vzít kamkoliv budete potřebovat. Nápady na výrobky jsou kreativní a nadchnou nejen malé, ale i velké kreativce. Navíc výrobky lze použít jako drobné dárky, dekorace či jen tak pro radost, a navnadí na společné tvoření.

101 VÝTVARNÝCH PROJEKTŮ S AMOSEM: RECYKLACE
kolektiv časopisu AMOS
Vydalo nakladatelství CPress v Brně ve společnosti Albatros MEdia a.s. v roce 2019
Vydání první
223 stran
ISBN 978-80-264-2498-7

Související články