Dovolená

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Dovolená. Relaxace. Pohoda. Kdo by to nechtěl aspoň jednou za rok zažít? Ano, jsou mezi námi tací šťastlivci – přejme jim to, kteří si takovou dovolenou mohou dovolit třeba i několikrát ročně. A třeba hodně luxusní.

Já se na jednu dovolenou teprve chystám tento týden. A těším se.

Každý člověk má jiné představy o dovolené. Někdo si jen rád poleží na pláži u moře, nebo mu úplně postačí nějaký ten rybníček. Někdo rád chodí na túry a kochá se výhledem na krajinu a někdo je prostě jen tak doma, třeba u hezkého filmu, nebo knížky.

Já mám ráda od všeho něco.  Ráda se podívám na chvilku k moři, na nějaká hezká místa a dokonce si i ráda hovím u televize u filmu. Mým snem se je podívat se do Norska.  Líbí se mi ta nedostupná krajina, hory a fjordy. Že nevíte co to je? Nevadí, také jsem to nevěděla do doby, než jsem se o Norsko začala trošku zajímat. Tak tedy, fjord je geologický útvar, který vznikl, když ledovce ulehčovaly zemské kůře a tím zvedaly hladinu oceánu.  Tím vznikla hluboká údolí, která se postupně zaplavovala mořskou vodou. Je to fascinující podívaná, která každému doslova bere dech. A já doufám, že se tam jednou podívám. Teď se musím spokojit „jen“ s Chorvatskem, ale nestěžuju si. Každá dovolená je zkrátka super, když máte okolo sebe dobrou partu přátel, nebo rodinu.

dovča

Když jsem byla malá, tak jsem s rodiči jezdívala na takové ty typické dovolené od podniku, kde táta pracoval. Bylo to docela fajn, mám to hezké vzpomínky a hlavně jsem se někam podívala. Dřív to tak bylo, byly podnikové chatky a prostě nějaké vyžití. Dneska už si spíš každý jede někam za exotikou. Dřív, když někdo vyprávěl, že byl u moře, tak to byl svátek! Vzpomínám si, že jsme se dokonce byli i podívat u známých na fotky a strašně jsme jim záviděli a tak naši vymysleli, že se pojedeme podívat do Maďarska. Tam se mi líbilo, sice to nebylo moře, ale svoje kouzlo to mělo. Tam jsem poprvé jedla langoše a naši mi koupili první rifle! Chodili jsme po trhách a já jsem měla oči na vrch hlavy. Tolik věcí na jednom místě jsem snad nikdy neviděla! Ale můj asi nejsilnější zážitek byl místní autobus! Nejdřív jsem se do takového polorozpadlého busu bála nastoupit. Když se pak rozjel a po pěti minutách prudce zastavil, vytřela jsem podlahu, jak jsem letěla po špinavé zemi. Na druhé zastávce jsem se už křečovitě držela madla. Ale odměna po té šílené cestě, byla příjemná! Jeli jsme si totiž do města pro fantastickou zmrzlinu a musím říct, že od té doby jsem nikde takhle vynikající zmrzlinu nejedla. A to za to stálo.

Se svým synem jsem byla na dovolené v Hlásné Třebáni a byla to taky jedna z nejhezčích dovolených. Ubytovali jsme se v chatkách, kde to působilo rodinně a byl tam příjemný klid. Což s malým dítětem určitě ocení každá matka. Byli jsme navštívit hrad Karlštejn, to jsme si nemohli nechat ujít i za velkou cenu vstupného. Dalo se jít dvěma cestami. Po silnici a lesem. Lesem to byla docela legrace, protože tam byl takový kopec, že jsem si myslela, že budeme potřebovat nějaká lana, abychom ho vyšplhali. Naštěstí se to podařilo i bez nich.

V blízkém Berouně jsme se byli podívat na medvědy a na rozhledně a celkově tam bylo mnoho vyžití, takže jsme se ani jeden den nenudili. Určitě, kdo tam nebyl, tak vřele doporučuji! Takže, kdo se ještě chystá na dovolenou, tak přeji příjemné „dovolenkování“ se vším všudy.

A jaká byla, nebo bude letos vaše dovolená? Podělte se s námi v komentářích.

Zdroj Foto: Pixabay

 

 

Související články