Tolerantní výchova – skvělá kniha o výchově dětí

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
tolerantni vychova

Zdroj: Tolerantní výchova

Máte doma děti? Nevíte si s nimi mnohdy rady? Přemýšlíte, zda je vedete a vychováváte tím správným směrem? Blanka Pöslová je autorkou knihy Tolerantní výchova, kterou vydala Grada.

Co vlastně v této příručce najdete? V knize naleznete cenné rady o výchově dětí od kojeneckého věku až po dospělost. Hned na začátku knihy autorka vymezila tři základní typy výchovy, co je ve výchově důležité, něco málo o významu dvou rodičů. Dále zde najdete základní aspekty výchovy v kojeneckém, batolecím věku, předškoláků, školáků, dětí v pubertě i adolescentů.

Součástí knihy jsou i návody, či recepty, jak řešit problémy s jídlem, spaním, učením, nemocnými dětmi, s režimem dětí, dále také informace o problémech s mobily, počítači. V knize se dozvíte i řadu cenných rad o pěstounské péči. Nedílnou součástí příručky jsou také příklady z praxe, na kterých autorka vysvětluje řadu častých výchovných potíží, se kterými se rodiče během výchovy svých dětí setkávají. Na konci knihy jsou zajímavé odkazy na literaturu, kterou si mohou rodiče dále přečíst.

Naše děti jsou to nejcennější, co máme. Jsou pokračovateli našeho života a stojí nám za to, abychom se trochu namáhali, překonávali, snažili se. Děti potřebují naše vedení, naši energii, náš čas. To je to nejcennější, co jim můžeme dát.

Zdroj: Tolerantní výchova

Toto je opravdu zajímavá myšlenka, která mě v této příručce zaujala. Ano, děti jsou opravdu to nejcennější co máme a je třeba se jim věnovat již od narození. V době karantény máme obrovské možnosti se věnovat svým dětem. Odpadly nám tréninky různých sportovních aktivit, dále také jiné kroužky a můžeme se dětem naplno věnovat, učit se s nimi, chodit do přírody, pracovat na zahradě.

Nesmírně si této zkušenosti vážím. Nebylo vždy tolik času se jim věnovat, když přijdu z práce, kde jsem celý den byla také s dětmi se hned věnovat těm svým, úkoly, vařit, stihnout všechny domácí práce. V současné chvíli máme daný režim, který dodržujeme, pracujeme společně, vaříme, pečeme, tvoříme, chodíme do přírody, společně pracujeme na zahradě. Trávím se svými dětmi tolik času, jak nikdy a moc si toho vážím. Naučili mě spoustu věcí, za což jsem ráda. Mám i více času na přemýšlení, zda je vychováváme a vedeme s manželem dobrým směrem.

„Výchova je proces, je to cesta, společná cesta, na které se vzájemně ovlivňujeme, měníme se, zrajeme.“

Kniha se mě moc líbila a rozhodně jí doporučím svým kolegyním, které jsou také maminky. Musím říci, že je opravdu přínosná pro všechny rodiče. Každý si tam najde to své, jelikož tato příručka pojednává o výchově jak malých dětí, tak i adolescentů a vlastně už skoro „dospělých dětí.“ Autorka má mnohaleté zkušenosti s prací s dětmi i dospělými.

Cenné rady, zkušenosti a příklady z praxe je to hlavní, co činí tuto příručku výjimečnou. Musím říci, že se opravdu povedla a budu se k ní často vracet. Je přehledná, srozumitelně psaná, plná zajímavostí, námětů, jak pracovat s dětmi, příkladů z praxe a cenných rad ohledně výchovy.

Několik slov o autorce:

Blanka Pöslová je klinická psycholožka a rodinná terapeutka. Více než 30 let hovoří s dětmi o rodičích a s rodiči o dětech. Ve své knize odpovídá na časté otázky a doporučuje vhodnou výchovu s ohledem na věk, povahu a temperament dítěte.

Kniha je určena všem rodičům, prarodičům, ale i učitelům a dalším pedagogickým pracovníkům.

Autor: Pöslová Blanka

Žánr: edice Pro rodiče, příručka pro rodiče

Vydáno: 2020, Grada, Praha

Počet stran: 152

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-271-0622-6

Autor: redakce

Související články