Hry na dlani – do školy i mimo ni

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
hry na dlani

Zdroj: Hry na dlani

Hra je nejdůležitější prostředek výchovy. Prostřednictvím her rozvíjíme u dětí fantazii a tvůrčí myšlení, jejich vnitřní prožívání, nápaditost, samostatné myšlení, představivost, učí se spolupracovat ve skupině, naslouchat ostatním a prezentovat vlastní myšlenky, rozvíjíme slovní zásobu a zároveň učíme správné komunikaci.

Hra je nejdůležitější věc v životě dítěte. Prostřednictvím hry děti zkoumají prostředí, poznávají běžné situace ze života, baví je hrát si s něčím, či s někým. Poskytuje jim legraci, zábavu, smysluplné trávení volného času, či možnost zažít dobrodružství.

Co vlastně v knize najdete?

Tato kniha nabízí dětem i dospělým soubor her, který je určen dětem prvního stupně. Hry lze využít při volnočasových aktivitách v družině, školních klubech, hodinách českého jazyka, matematiky, prvouky a nejen tam. Hry jsou tematicky rozděleny na hry s písmeny, texty, jazykové hry, které se nejvíce budou hodit do hodin českého jazyka, případně logopedie.

Když potřebujete procvičit slovní zásobu, dále jsou zde hry s čísly, tvary, mírami a časem, které se skvěle hodí do hodin matematiky, také zde najdete hry do prvouky, na hřiště, do tělocvičny, různé soutěže, které využijete kdekoliv, také hry podporující všímavost a nakonec hry na různé třídnické či suplované hodiny. Každá hra je detailně popsaná, co budete potřebovat, jak bude hra probíhat a co touto hrou děti procvičují. Jsou zde uvedeny různé příklady, jak hru obohatit dle počtu dětí i různých věkových skupin.

Zdroj: Hry na dlani

Cílem této knihy je poskytnout dětem dostatek příležitostí k uplatnění vlastní fantazie a tvořivosti. V rámci výuky lze u dětí vzbudit zájem probíraného tématu, když jim ozvláštníte hodinu touto příručkou a vyberete nějakou super hru. Jejich pozornost se během chvíle změní a vy jako pedagogové z toho vytěžíte maximum. Na konci této publikace naleznete literaturu, která byla použita v knize.

Publikace je plná námětů pro práci s dětmi, za což jí dávám velké plus. Kniha se mě moc líbila a rozhodně jí doporučím. Našla jsem v ní opravdu hodně inspirace. Jako učitelka ji rozhodně využiji při své praxi, i při pořádání příměstských táborů, když potřebuji najít nějakou zajímavou a neokoukanou hru a děti zaujmout. Autorka doplnila tuto příručku o úsměvné ilustrace, které vás pobaví.

Kniha je primárně určena pedagogům prvního stupně, vychovatelkám školních družin, či školních klubů, také vedoucím zájmových kroužků, ale i rodičům dětí, kteří se chtějí se svými dětmi pobavit a zažít tak příjemné chvíle.

Několik slov o autorce:

Naděžda Kalábová působí v oblasti mimoškolní výchovy a vede kurzy pro pedagogy. V Portále vydala knihy Příroda plná her, hry plné přírody (2012) a Hry plné nápadů a fantazie (2016).

Autor: Naděžda Kalábová

Ilustrace: Lubor Drobný

Žánr: metodická  příručka

Vydáno: 2020, Portál, Praha

Počet stran: 151

Vazba knihy: měkká

ISBN 978-80-262-1571-4

Autor: redakce

Související články