Medovníček, Medulka a Medulínek – milé příběhy z lesa

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
medovnicek

Zdroj: Medovníček Medulka a Medulínek

Víte kdo je čmelík? Chcete poznat veverku Štěpánku, sojku Hádalku, prasátko Krupírka či srnčátko Milušku? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, tak právě vám je určena kniha Medovníček, Medulka a Medulínek, která odpoví všetečné otázky vašich dětí a nejen jich.

Co v knize najdete? Celkem 12 příběhů o tom, jak řádila zlá fujavice baba Fofrnice, jak našli malého skřítečka Medulínka, jak šli za panem včelařem Karlem, jak navštívili mravence v mraveništi a mnoho dalších zajímavých dobrodružství, které prožívají skřítci Medovníček, Medulka a jejich malý Medulínek společně s lesními zvířátky, ptáčky i hmyzem. Jelikož se jedná o další krásnou knihy z řady o Medovníčcích, jistě budete moc rádi, co nového opět zažijí. Medovníčkovi a Medulce a jejich panence Rózince přibude malý skřítek Medulínek, kterého najdou a začnou se o něj starat a vyroste z něj pořádný rošťák.

Laskavé a poučné příběhy o přírodě, o lese a o skřítcích vaše děti naučí, jak se máte v lese chovat, proč neubližovat a neškodit lesních zvířatům a také co jim třeba může vadit a mnoho dalších zajímavostí se dozvíte na celkem 144 stranách.

Na konci každého příběhu najdete vždy ponaučení, jak se k přírodě chovat, na co si dát pozor a čemu se rozhodně v lese vyvarovat.

Kniha se mně moc líbila. Je milá, plná příběhů o zvířátkách, poučná, s laskavými obrázky Veroniky Balcarové, vás zahřejí u srdíčka. Kniha je určena dětem od 6 let, ale myslím si, že při společném čtení jí zvládnou i děti mladší a budou se vždy těšit na další a další dobrodružství rodinky skřítků. Aby to rodiče se svými potomky neměli tak jednoduché, je kladen důraz na pomalé čtení a dramatičnost v hlase, které udělá příběh ještě s větším dobrodružstvím.

Zdroj: Medovníček Medulka a Medulínek

Jelikož mně tato série pohádkových příběhů moc zaujala, určitě si přečtu i další jejich pokračování. Kniha má 144 stran, je rozdělena na 12 kapitol. Každá z nich má velký úvodní obrázek, velká písmena potěší začínající čtenáře. Několik menších obrázků doplňují texty příběhů, které jsou krátké a zajisté je ocení učitelky mateřských škol, či rodiče a prarodiče dětí, které čtou dětem pohádky před spaním.

V příbězích se děti nenásilnou formou učí, jak se chovat v přírodě, poznává zvířátka, které mohou při procházce lesem potkat, také jak je vhodné se chránit proti klíšťatům. V pohádkách se mně moc líbilo, jak autor poukázal na přátelství mezi skřítky, že každý má své místo v lese, tam kam patří, jejich báječnou soudržnost a  vzájemnou lásku.

Ukázka z knihy:

Komár, moucha, pupenec,

ať je ze mě mravenec.

Komár, moucha, pupenec,

ať je ze mě brabenec.

Medovníčkovi a i Medulce se pomalu zavírala očka, jak je zmáhala únava z horka. proto si ani nevšimli, že celá obloha jakoby potemněla. Nikde nebyl vidět ani mráček, ale sluníčko se najednou ztrácelo v jakési podivné mlze. A najednou, hodně z dálky, se ozval podivný hřmot. bylo to, jako kdyby se koulel prázdný dřevěný sud ze schodů. A za chvíli další.

„Slyšel jsi to, Medovníčku?“ zeptala se Medulka. „Co to mohlo být?“

„Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že přichází bouřka. A kde je bouřka, tam bývá i déšť, Medulko,“ odpověděl Medovníček.

Oba skřítkové ožili a potichu se zaradovali. Když v tom najednou zafoukal vítr. Bylo slyšet, jak na střechu chaloupky padají žaludy z mohutného dubu, ačkoli ještě nebyly zralé. Z lesa se ozýval podivný praskot, asi od lámaných větví, možná i celých stromů.

Určeno pro děti od 6 let.

Autor: Jan Lebeda

Ilustrace: Veronika Balcarová

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2019, Vydala Euromedia Group, a.s v edici Pikola, Praha

Počet stran: 144

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 948-80-242-6593-3

Autor: redakce

Související články