Jedlé město – Vyjděte do ulic!

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
jedle mesto.

Zdroj: Jedlé město

36 zdraví prospěšných rostlin hned za humny a přes 100 receptů, díky nimiž ušetříte a které vám udělají radost. Nechte se inspirovat, vyjděte do ulic a objevujte jedlé město!

Co vás v této báječné příručce vlastně čeká?

Hned na začátku knihy naleznete zajímavosti a praktické rady, jak a kde sbírat jednotlivé plody, jak se sklizní vynaložit, 10 tipů pro sběr a seznam zkratek, které jsou použity v knize.

V další kapitole najdete různé druhy stromů, keřů a bylinek notoricky známých jakou jsou např. jablka, hrušky, vlašské ořechy, ostružiny, šípky, lískové ořechy, borůvky, černý bez, hloh, rakytník, pampeliška. Také méně známých např. jedlé kaštany, moruše, mirabelky či mišpule. Že jste takové názvy nikdy neslyšely a dané plody neochutnaly? Tak právě vám je určena publikace nakladatelství Kazda s názvem Jedlé město – Vyjděte do ulic!

Každá rostlina je detailně rozpracovaná. Najdete zde název, do jaké čeledi patří, kdy je vhodná ke sklizni, řada dalších zajímavostí a recepty, co z nich lze dobrého připravit.

Na konci knihy jsou uvedeny zdroje doporučené literatury, další webové odkazy, kde můžete čerpat inspirace a seznam fotografií, které byly použity v příručce.

Kniha se mně moc líbila musím říci, že je naprosto fascinují a inspirativní, plná nejrůznějších originálních nápadů a receptů, které vás určitě nadchnou a budete je chtít vyzkoušet. Když jsem četla a prohlížela tuto knihu, přemýšlela jsem, kde se v našem okolí nachází různé druhy keřů a stromů. Uvědomila jsem si, že u sousedů u plotu roste mišpule a u mé kamarádky v sadu roste moruše.

Zdroj: Jedlé město

Při procházkách se svými dětmi často potkáváme mirabelky a díky nim si vždy vzpomenu na své dětství, kdy jsme tyto trpké a mazlavé plody trhali a jedli. Také jsme s nimi hráli válku. Jelikož mám moc ráda zavařování a různé zpracování všeho možného, co nám naše zahrada či příroda nabízí, musím říci, že mě tato příručka naprosto nadchla. Našla jsem v ní mnoho inspirací a receptů, co by se v budoucnu dalo dobrého připravit. V této příručce mě zaujal recept na posilňující chléb s kopřivovými semínky, protože ráda peču chléb, určitě tuto variantu vyzkouším.

Ukázka z knihy:

Mišpule – zapomenuté ovoce

Mišpule obecná to nemá snadné: i když ještě ve středověku patřila mezi šestnáct nejčastějších ovocných dřevin v Evropě, dnes ji téměř nenajdete. Takový je úděl planého ovoce, u něhož je podíl ovocné dužiny menší než podíl jadýrek. Jelikož jsou však mišpule bohaté na vitamín C, stopové prvky a minerály, vyplatí se vyčkat na první mrazíky, a na mišpulích se pak zasyrova nebo po úpravě smlsnout. Skladováním mišpule změknou a ztrácí se hořké taniny. Věděli jste, že William Shakespeare v dramatu Romeo a Julie porovnává mišpuli se ženou a ponechává tak prostor pro nejrůznější (sexuální) interpretace?

Německý originál vydalo nakladatelství smarticular.net. Portál s nápady pro jednoduchý a udržitelný život, ve spolupráci s platformou mundraub.org, která propojuje lidi s ovocnými stromy.

Na přebalu knihy vpředu i vzadu najdete dva kalendáře doby sklizně různých plodin. Např. hrušek, jablek, třešní, moruší, mirabelek, ostružin, šípků, borůvek, malin či kdoulí.

Od roku 2014 zveřejňuje berlínský portál smarticular.net návody a tipy na jednoduchý  a udržitelný způsob života. Místo poukazování na problémy zde denně představuje nová řešení, recepty a alternativy díky nimž si budete moct, zjednodušit život a být ohleduplnější k přírodě.

Víte co je urban gardening?  I když urban gardening působí jako vyloženě módní záležitost současné doby, přesto je to součást vývoje, která existuje od samého začátku existence měst. Odjakživa tu byli lidé, kteří se snažili si na sebemenším pozemku sami něco vypěstovat.

Autor: Andrea Pinkwart, Helen Münnich, Kai Gildhorn, Marco Eder, Sebastian Knecht

Přeložila: Dagmar Heeg

Žánr: příručka

Počet stran: 190

Vydáno: 2020, Nakladatelství KAZDA, Brno, 2.dotisk 1. vydání

Vazba knihy: paperback

ISBN: 978-80-88316-90-9

Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti.

V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.

Autor: redakce

Související články