Dotyk draka

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení
dotyk draka

Zdroj: Dotyk draka

Milujete-li fantasy příběhy, kde o akci a fantastické postavy není nouze, určitě si nenechte ujít knížku s příznačným názvem „DOTYK DRAKA“, která je zároveň první knihou LYSANTHYS slibující slibné pokračování v dalších dvou dílech.

Kniha Dotyk Draka se odehrává v krajině s velmi tajemným názvem Lysanthie. Je to země, která byla a stále je po dlouhé roky sužována a ovládána mocí velmi krutého „Temnovládce“. Zároveň je to ale i země, kde žijí nejrůznější fantastické bytosti, jež k vám promlouvají svojí nespoutaností a touhou žít ve svobodné krajině bez zla a násilí. Všechny tyto fantazijní figurky samotný děj románu buď zásadně anebo jen okrajově ovlivňují, což dokonale utváří celistvost dějové linie.

A na jaké postavy se můžete těšit? Z jednotlivých stránek k vám budou svojí statečností promlouvat a bojovat za svojí krajinu vlkodlaci, medvědolaci, okrajově se setkáte a poznáte některé ze skřítků, víl, a nesmí chybět samozřejmě ani jeden zbloudilý upír. V jednom okamžiku narazíte i na postavu, kterou byste tu jen těžko očekávali, a to jednookého obra „Kyklopa“. O překvapení tu prostě není nouze…

Krajinu Lysanthys autor velmi dobře popsal a detailně přiblížil svému čtenáři. Pomocí jednotlivých, předložených útržků si tak vnímavý a pozorný čtenář může dohromady poskládat celkový obraz krajiny Lysanthys.

Kedysi dávno, pred mnohými rokmi, Lysanthiu ochraňovalo společenstvo vlkolakov na ich čele s Orwenom, veĺmajstrom. Vlkolaci dlhé veky strážili túto zem, no zlo si napriek tomu našlo cestu, keď z ďalekého severu přišli černokňažníci. Prešli cez kráĺovstvo škriatkov a putovali až do kráľovského mesta Nelios, hlavného mesta niekdajšieho Severného kráľovstva a všade, kadiaľ prešli, rozosievali smrť a strach. V tých šasoch si ľudia prestali navzájom doverovať, krajina zabudla na časy mieru, ktoré vlkolaci tak bedlivo strážili celé veky a černokňažníci prebrali vládu nad mestom Nelios v priebehu jediného dňa…

Zdroj: Dotyk draka

No v v tejto zemi isto žijú ľudia, ktorí si pamatajú legendy o ochrancoch. Boli to bojovníci, ktorí vždy na začiatku svojej cesty prešli zložitým výcvikom. Potom ich čaká krst. Ide o událosť, kedy sa ochrnacovia spojili so samotnou přírodou, získali moc a s ňou i veľkú zodpovednosť. Ochrancovia vždy dohliadali na celú krajinu, chránili ju… Bol to ich dobrovoľný údel. Od počiatku línie chránili ochrancovia ľudí pred zlom, vo všetkých podobách.

Ti, co moc fantazie nemají a chtějí trošičku pošťouchnout svojí představivost, mohou nahlédnout do nakreslené mapky na rozkládacích deskách knihy, kde si mohou prohlédnout celou zemi Lysanthie v plné kráse tj. krajinu se všemi jejími oblastmi a jednotlivými názvy, s nimiž se při putování hlavních hrdinů v knize setkáte. A věřte, že všechny uvedené názvy jsou autorem velmi promyšlené a doslova vymazlené jako jsou např. Delgarské vrchy, Elienské moře, Nelios, Ghameron, Zaraugh aj.

Tak trošku lituji toho, že je mapka narušená samotným předělem vlepené knihy, díky čemuž ruší její plynulost a celistvost, a možnost putovat prstem po celé mapě, je mapa bohužel rozdělena na dvě části. A i když je vidět, že si s ní autoři dali velkou práci, a doslova si s ní vyhráli, tak to celkový dojem malinko kazí.

Otevřeme-li knihu „DOTYK DRAKA“, zjistíme, že je rozdělena do několika krátkých a věru čtivých kapitol, jež vás velmi rychle vtáhnou do děje. Každá z těchto kapitol vždy začíná kratičkým a geniálně propracovaným čtyřverším, ať už po stránce rýmové či obsahové.

Drobné verše tak v náznacích a dosti chytlavých rýmovačkách předurčují přibližný děj další kapitoly; a pozornému čtenáři tak jistě neunikne, na co se asi tak může při čtení následujících stránek těšit.

Krásné, hravé, poutavé a hlavně velmi originální očíslování kapitol, na které jsem se já osobně vždycky moc těšila, neboť tyto čtyřverší vždy bravurně dotvořila dobou atmosféru celého příběhu s krásně hravým nádechem. Právě zde můžete vidět geniální hru autora se slovy a rýmy.

Vnímaj tú moc, tu postoj na chvíľu

Len na tebe je nájsť stratenú silu

Keď sa svet deň za dňom do záhuby rúti

Ani najmocnejší z nás neuniknú smrti…

Kniha DOTYK DRAKA vypráví o dvou bratrech Drake a Williama, a jejich vnitřní přeměně na prahu dospělosti, aby se vlivem okolností stali mladými a zodpovědnými muži, jež budou strážit a ochraňovat svojí rodnou zem.

Hlavním hrdinou je Drake, starší ze dvou bratrů, který ještě donedávna žil pokojným a bezstarostným životem. Nyní se ovšem musí připravit na důležitou roli „Ochránce“. Dojde Drake skutečně svému předurčenému poslání? Bude u něj zodpovědnost silnější než jeho vlastní ambice a touha po lásce či nikoliv?

Na cestě za naplněním svého osudu jej doprovází poslední členové národa vlčích mužů, kterým pomáhají i jiní obyvatelé Lysanthis. Všichni totiž chtějí společnými silami a neúnavným bojem zabránit zlu ovládnout celou zemi, pokusit se zachránit před zlem krajinu po krajině tak, aby se později stala jejich společným domovem, kde vládne pouze dobro a pokojný mír.

Ovšem aby vše mohlo dobře dopadnout, musí se nejprve malý chlapec Drake, další z línie Ochránců ochraňující Lysanthys a její obyvatelé, chopit svého poslání, a nabýt tak síly silnější a mocnější, než má samotný Temnovládce. Podaří se Drakeovi a jeho spolubojovníkům porazit zlo mnohonásobně větší?

„Pocítil som zúrivosť a strašlivú túžbu urobiť niečo s tým, čo sa dialo. Chcel som bojovať s osudom, inak to opísať neviem. Byť ochrancom nie je moj osud,“ šepol Drake so vztýčenou hlavou. „Je to moja voľba…“

Získá Drake nejen sílu, ale i nezbytné zkušenosti důležité v boji proti zlu? Naučí ho ho živly v podobě vody, ohně, vzduchu i zemi bojovat, aby nakonec mohl dobrovolně a hrdě nést svůj osud, a být nakonec obdařen velkou a neporazitelnou silou? … Toto nie je rozprávka, nečakajte šťastný zvonec….

V knize kromě fascinujícího příběhu plného napětí a neočekávaných zvratů naleznete i spoustu zajímavých myšlenek, které vás nevědomky donutí k dalšímu zamyšlení např.:

„Každý člověk by si měl sám sebe vážit, a ne se ponižovat. Na to nikdy nezapomeň!“

„Sny předznamenávají tvou budoucnost.“

„Nebojácnost není klíčem k úspěchu.“

Kniha DOTYK DRAKA je velmi napínavé čtení, jež vás sevře a nepustí až do poslední stránky knihy. Je to čtení, kde o akce není nouze, a vy se rozhodně nudit nebudete, naopak budete s nedočkavostí vyhlížet další díl, abyste se mohli ponořit do dalších výjimečných dobrodružstvích hlavních hrdinů.

Knížka je velmi čtivě a srozumitelně napsána a vřele doporučuji si jí přečíst, rozhodně nebudete zklamání, právě naopak, budete velmi mile překvapení.

DOTYK DRAKA

Napsal: Stano Fatul

Přebal a vazba: Brian Males

Vydal: TYPIN, s.r.o.

Rok vydání: 2018

ISBN: 978-80-9729644-1-3

Autor: redakce

Související články