Jeden rok v životě včely – fascinující příručka pro všechny milovníky včel

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Jak včely žijí, co všechno dělají  proč je královna matkou všech včel?

Do rukou se mě dostává velice zajímavá kniha Jeden rok v životě včely, kterou vydalo nakladatelství Kazda. netrpělivě jsem očekávala její vydání a konečně jí mám doma. Hned jsem se do ní pustila a rozhodně mé srdce zaplesalo, protože téma včel mě moc baví. 

Co vše tedy v knize najdete? Především to, jak to ve včelím úlu vypadá, celý proces líhnutí vajíček, něco málo o matce, jak je to s trubci, tipy, zajímavosti ze života včel jsou uvedeny v oranžových kolečkách znázorňující med. Dále informace o divoce žijících příbuzných včel jako je sršeň či vosa, jak vypadá tzv. včelí tanec, co je to svatební let a čemu říkají včelaři tzv. „česno.“ Také recepty na granolu s medem, citrónovo- medovou limonádu, pečená jablka a mnoho dalších. Včelí rok od jara do zimy, druhy medu, jak se vlastně med dostane do sklenice,  co je to varoáza, jak vypadá zimní hrozen ze včel, co je tzv. biomed, návod, jak založit letní louku a včelí zápisník, ale také informace o organizaci Svobodný institut pro ekologický chov včel – proBiene a nakonec stručná charakteristika třech autorů této ucelené knihy ze života těch nejpilnějších tvorů. Nechybí také návod, jak vyrobit svíčky ze včelího vosku.

Ukázka z knihy:

Zajímavosti ze života včel:

“ Jedna včela za svůj život může vyprodukovat celou čajovou lžičku medu.“

„Většina včel v úlu jsou dělnice. Sotva se vylíhnou, hned je čeká spousta práce: čistit buňky, krmit larvy, stavět nové buňky, hlídat úl a sbírat med.“

„Trubec se sice může stát otcem nicméně sám žádného otce nemá. Trubci se totiž líhnou z neoplodněných vajíček.“

„Královna je největší včela a dožívá se až pěti let. Včelaři jí také říkají matka.“

„Ve včelím úlu je útulné teplo jako pod peřinou. Teplota zde může dosahovat až 35 C.“

„Sociální žaludek“ se vztahuje na včelí společenství jako celek. Vzhledem k tomu, že trubci sami nedovedou sát nektar, jsou odkázaní na své včelstvo, aby se o ně postaralo. Stravují se ze společného žaludku, přičemž se také rádi sami obslouží u otevřených medových buněk v plástech.“

Už odmalička mě fascinovaly včely. Vyrůstala jsem na malé vesnici na jejím konci u rybníka, kde byla velká louka a vždycky na jaře byla plná pampelišek, tudíž i včeliček. Každé jaro se proměnila v krásný „žlutý koberec“ a těch včeliček, co na nich poletovalo. Prostě nádhera. Kniha se mě rozhodně moc líbila. Zaujalo mě její obsahové zaměření, které zaujme dospělé i dětské čtenáře.

Na 71 stranách se vyčerpávajícím způsobem dozvíte vše ze života včel a budete nadšení, co vše včely od jara do zimy vlastně stihnou. Knihu jsem přečetla jedním dechem a bylo mě moc líto, že už končí. Doporučila bych jí všem milovníkům včel, těm malých, ale i velkým. Rozhodně by neměla chybět v žádné knihovničce každé rodiny. Je velmi poučná a čtivá. Velice si cením toho, že je tak přehledná, členěná do odstavců. Líbí se mě, že jsou zde uvedeny zajímavosti v oranžovém kolečku, které opticky připomínají med a také recepty na různé dobroty s medem.

Udělejte si dobrodružnou výpravu do včelího společenství v průběhu celého roku a budete fascinovaní, co vše za ten rok včely zvládnou, než se uloží k zimnímu spánku. Ne nadarmo se říká, že „jsi pilný jako včelička. „

Nejvíce mě zaujala kapitola o tom, že včely jsou vlastně staré jako dinosauři. Létají po světě už mnoho miliónů let. Na osobu v České republice připadá 0,7 kg medu ročně. V Německu je to více než kilogram.

Autoři:

David Gerstmeier

Včely jsou Davidovy blízké kamarádky už od dob jeho dětství. Už jako malý kluk se rozhodl, že se stane včelařem, svoje první včelstvo si přál ke dvanáctým narozeninám. Od té doby si David svůj život bez včel už ani nedovede představit.

Stal se včelařem a na dva roky odcestoval do Afriky. Tam podporoval jeden včelí projekt a seznámil se s africkými včelami. Po návratu do Německa se vyučil zahradníkem a stal se včelařským mistrem.

Ani to mu však nestačilo, včely mu jednoduše přirostly k srdci. Proto se je neúnavně snaží studovat a ukazovat lidem, co mohou udělat pro to, aby se včelám dařilo.

Tobias Miltenberger

Po studiu v Jižní Americe začal Tobias pracovat se včelami a od té doby ho to už nepustilo.

V průběhu studia zemědělství se věnoval žížalám a včelám, které považuje za důležitá stvoření. Jeho blízké toto zaměření poměrně zaskočilo. Tobias si z toho však nic nedělal.

Jeho zájem o včely postupně vzrostl natolik, že právě včelám se rozhodl věnovat i nadále. A díky tomu jim může i pomáhat. Čím více toho o nich ví, tím lépe je také může chránit.

Hannah Götteová

Už jako malé děvčátko ze všeho nejraději trávilo svůj volný čas venku v přírodě. Dlouhé hodiny se jen tak toulala lesem, hrála si u potoka nebo se proháněla na koňském hřbetu po zelených lánech.

Hannah se jednoho dne učitelkou a ráda by okouzlující svět přírody včetně zvířat ukázala také dětem.

Autor: David Gerstmeier, Tobias Miltenberger, Hannah Gotteová

Přeložila: Barbora Špundová

Počet stran: 71

Vydáno: 2020, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-88316-50-3

Související články