Rok v lesní školce – venkovní hry a dovednostní aktivity na každé roční období

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Pracujete s dětmi? Vedete tábory nebo  pracujete jako vychovatel v družině? Kniha Rok v lesní školce navazuje na úspěšný první díl Hry z lesní škol(k)y. Tato kniha vám ukáže, jak se mohou střídat roční období v kontextu s různými aktivitami venku. Činnosti, které nabízí, doslova „vytáhnou “ děti ven za každého počasí. 

To že se děti méně hýbou, jsou málo venku, tráví velké množství času u  různých technologií, je hlavní příčinou obezity u dětí. Přibývá i mnoho „opatrných “ rodičů, které své děti málo pouští ven, mají strach o své děti, aby se jim nic nestalo, což je také špatně. Tyto děti ale nemají možnost dostatečně prozkoumávat přírodu i okolí svého bydliště.

„V lesní školce děti běhají a výskají, nezřídka se hodně umažou a podstupují rozumné riziko, což je pro jejich zdravý vývoj klíčové.“

Obliba lesních mateřských školek mezi rodiči v dnešní době stoupá a čím dál více jich vzniká. Tím, že děti v lesní školce tráví většinu času venku za každého ročního období, nejen že jsou více zdravé, ale také více si všímají změn v přírodě, než děti, které nechodí do lesní školky. V každém ročním období jsou typické změny, které se cyklicky opakují a děti mají možnost přírodu přirozeně poznávat, objevovat, ale také jí chránit.

V této knize najdete pestrou nabídku aktivit pro všechny roční období, děti se učí využívat vše, co jim příroda nabízí, pozorovat změny a aktivně toho využívat, jaké svátky se k danému ročnímu období pojí, dále také jak je to se změnami počasí. Aktivity, které v knize najdete umožní dětem svobodně se pohybovat, tvořit, vařit, hrát si s ostatními i souznit s přírodou.

Kdo knihu zajistě ocení jsou učitelky mateřských škol, jak těch běžných, tak i těch lesních. Dále vychovatelé a vedoucí příměstských i pobytových táborů, prostě těm, co pracují s dětmi a chtějí je efektivně zabavit.

Každá aktivita je detailně popsaná, obsahuje stručné informace pro koho je určená, jaké pomůcky budeme potřebovat, na co je aktivita zaměřená, u aktivit s jídlem je uveden seznam surovin, které budeme potřebovat. Nejdůležitější část je především bezpečnost, na co si dát při činnostech pozor, abychom neohrozili sebe a děti. Nesmírně důležité je poučit děti, jak se mají v přírodě chovat, jaká nebezpečí v podobě jedovatých rostlin na ně čekají, dále jak se chovat k přírodě, abychom jí nepoškozovali a neznečisťovali.

Kniha je rozdělena na čtyři části podle ročních období. Ke každému období autoři připravili  několik aktivit. Mezi jarní činnosti, které můžete pro práci s dětmi zařadit je třeba návod, jak vyrobit kopřivovou polévku, jak připravit provázek z ostružiní či recept na narozeninový dort pro naši zemi. Do letních aktivit patří výroba ostružinového inkoustu, jak si zahrát na intuici, jak strávit letní noc pod širým nebem. Podzim nabízí mnoho zajímavých činností. Příroda skýtá nádherné scenérie, úžasné barvy, mnoho přírodnin. V příručce najdete návod, jak vyrobit štětec z větviček, složit podzimní duhu nebo jak připravit voňavá pečená jablka. V zimě se naučíte používat buzolu v přírodě, odlijete zvířecí stopy a uvaříte si výborný jablečný džus se skořicí a hřebíčkem.

Kniha mě moc zaujala a jelikož pracuji v mateřské škole, už se moc těším, jak jí společně s dětmi vyzkouším. Je báječná, srozumitelně psaná s jednoduchými obrázky a schématy. Návody jsou jednoduché a dobře pochopitelné. Lze je upravovat podle počtu dětí a věkového složení.

Ukázka z knihy:

Jak připravit ostružinový inkoust:

„Uprostřed léta je fialovočerných ostružin všude plno a jsou macaté a šťavnaté. V naší lesní škole ostružiníky moc rádi používáme k všemožným aktivitám – v této si z jejich plodů vyrobíme inkoust na psaní brkem.

Inkoust se v průběhu staletí vyráběl ze všech možných přírodnin včetně půdních minerálů (jako třeba grafitu), dřevěného uhlí, kořenů rostlin, ořechů a také bobulí. Bobulovité plody – v letních měsících snadno dostupné – k výrobě inkoustu používali dokonce ještě američtí vojáci za války Severu proti Jihu, kdy byly všechny ostatní suroviny příliš drahé nebo se nedaly sehnat.

Malování inkoustem vyžaduje představivost, sebevědomí trpělivost a sdílení hotových výtvorů ve skupině vytváří prostor k rozvíjení empatie, důvěry a komunikace. Jde o báječnou letní činnost.

To co budete potřebovat a celý postup výroby ostružinového inkoustu najdete v knize Rok v lesní školce na straně 62.

Několik slov o autorech:

Jana Worroll a Peter Houghton jsou kvalifikovaní průvodci lesní školy a společně vedou celoroční lesní kroužek pro děti z Londýna i okolí. Jane pracovala jako countryside ranger (správkyně venkovské oblasti), zahradnice a ošetřovatelka stromů, vystudovala ekologii a ochranu životního prostředí. Peter se věnuje uměleckému řemeslu (zaměřuje se na práci se dřevem a dalšími materiály) a deset let pracoval jako koordinátor v charitativní organizaci určené pro ohrožené městské děti a mládež.

Autor: Jana Worroll, Peter Houghton

Přeložil: Vojtěch Ettler

Žánr: metodická příručka

Počet stran: 168

Vydáno: 2020, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba knihy: brožovaná

ISBN: 978-80-88316-77-0

Související články