Z lásky k písmu

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení
z lasky k pismu.

Zdroj: Z lásky z písmu

Už jste někdy přemýšleli o tom, jaké by to asi bylo umět krásně psát? Anebo se naopak naučit psát tak čitelně, aby to po vás i ostatní přečetli? Zní vaše odpověď ANO? Pak nezbývá, než si vzít k ruce praktického průvodce s příznačným názvem „Z lásky k písmu“ a nechat se vést na cestě za uměním „krasopisu“ a „krásného písma“.

Kniha „Z lásky k písmu“ vás doslova provede krok za krokem základy nejen krasopisu a krasopisného písma, ale i nejrůznějšími prvky letteringu, moderní kaligrafie a mnoho dalšího. No řekněte sami, kdo by nechtěl umět psát krásně, krasopisně, a navíc ještě s ozdobnými prvky? Nevím jak vy, ale já určitě ano!

Všechny tyto dovednosti si s pomocí této knihy velmi snadno a rychle osvojíte. Psaní vás bude nejen bavit, ale stane se doslova vaší velkou vášní!

„Krásně psát může každý, bez ohledu na věk, vzdělání nebo profesi.“

Kniha je složena ze dvou samostatných částí. První část tvoří rozsáhlá kniha zahrnující teorii písma a psaní. Druhá část představuje volně přiloženou písanku menšího formátu, kde si můžete naučenou teorii krásně procvičit v praxi.

S písankou se naučíte nejen základní tahy, ale dokonce i celou abecedu. Dle nadepsaných vzorů můžete své psaní potrénovat a vypilovat k dokonalosti tj. v krásné, úhledné a leckdy i ozdobné písmo. V knize je samozřejmě také pamatováno na jednotlivé tipy tj. jak zábavně a hravě tvořit; čeho při tvoření využívat; a v neposlední řadě i jaké materiály nejlépe kombinovat pro co nejlepší výsledný efekt tvoření.

Otevřete-li knihu „Z lásky k písmu“, zjistíte, že je rozdělena tematicky do jedenácti kratších i delších kapitol, jež se podrobně věnují vždy jednomu konkrétnímu tématu vztahujícímu se k písmu. Úvodní kapitola čtenáře podrobně seznamuje s jednotlivými pojmy jako je např. lettering, hand-lettering, brush-lettering, kaligrafie, moderní kaligrafie, krasopis, krasopsaní, krasopísmo, rukopis, ozdobné písmo či písmomalířství.

Díky přehlednému a srozumitelnému výkladu u každého z pojmů si uděláte velmi živou a ucelenou představu o tom, co vše se za daným výrazem ukrývá, a co konkrétního si můžete pod ním představit. Kromě toho vymezí velmi širokou škálu pro vás možná i tak trochu neznámých a nových pojmů, ale nemusíte se ničeho bát, neboť v závěru kapitoly na vás čeká dvoustránkové shrnutí celé rozsáhlé kapitoly, kde je vše krásně a jednoduše uspořádano.

Druhá část předkládá čtenáři drobná pravidla, která by se měla dodržovat tak, aby se docílilo krásného, úhledného a přehledného psaní. Zaměřuje se převážně na jednotlivé druhy písma, jeho velikosti, sklonu, výšce a šířce, mezerám či jednotlivým tahům. V závěru nechybí ani pět tipů vhodných pro úplné začátečníky.

z lasky k pismu

Zdroj: Z lásky z písmu

Ve třetí kapitole vás autorky ukáží nástroje určené ke psaní tj. co všechno lze pro jednotlivé druhy písma použít, jaké psací potřeby jsou nejvhodnější, a pro jaký konkrétní materiál. Samozřejmě se nezapomínají zmínit i o ostatních nástrojích, které se pro psaní neobejdou, jako jsou tužky, gumy či výběr vhodného papíru.

A nezapomínejte: „Chce to neustálý trénink a procvičování, a samozřejmě i velkou vůli na sobě pracovat a vytrvat do samého konce.“

Čtvrtá a devátá část je věnovaná moderním technologiím jako je použití digitální tvorby a digitalizace, včetně všech moderních prostředků a aplikací. Autorky předkládají seznam jejich výhod, ale i nevýhod, i to jak je lze nejlépe zkombinovat s tradičními metodami.

Pátá kapitola je o zvládnutí samotné teorie, osvojení si základních technik psaní, sezení a držení těla. Nechybí samozřejmě ani základní tahy a jejich procvičování, včetně názorných ukázek, i to jak od prvních tahů postupovat ke složitějším.

Šestá kapitola bude pro čtenáře asi nejzábavnější, neboť je věnovaná obrovskému množství typů písma. Je tu přehledně znázorněna abeceda, skvělé triky a nápady na její obměnu, díky čemuž vznikají nové a daleko zajímavější styly letteringu a moderní kaligrafie. Zde se totiž konečně naučíte písmo zdobit a zkrášlovat dle vlastní fantazie.

Kapitola sedmá nazvaná „Kompozice“ je inspirací na skládání různých slov do celků a vytváření celistvé kompozice. Nechybí tu drobné rady a tipy, jak jednotlivá slova pokud možno co nejlépe uspořádat tak, aby z nich doslova vzniklo jedno velké, umělecké dílo.

Na sedmou krásně navazuje osmá část věnující se tématu „Zdobení“. Zkrášlit písmo je velmi jednoduchá záležitost, a lze toho docílit nejrůznějšími tvary a ornamenty. Využívá se jednoduchých teček, kapek, hvězdiček a spousty jiných prvků, jež dokonale vyplní prázdná místa v kompozici tak, aby tvořilo krásný celek. Uvidíte, že to bude i pro vás hračka!

V předposlední části si s autorkami zkusíte krok za krokem zpracovat společný projekt za použití a využití všech pravidel, která jste se pomocí tohoto průvodce naučili a osvojili pro svojí další práci.

V závěru vám autorky tak trochu poradí, kde všude a v jakých oblastech můžete naplno popustit svojí uzdu fantazie a využít své kreativní nápady a projekty prostřednictvím krasopisu. Nezapomínají ani na tipy a zdroje, odkud čerpat inspiraci, tipy na nejrůznější knihy, kurzy, jednotlivé umělce, FB skupiny, workshopy a online kurzy. Je opravdu z čeho vybírat!

Nakonec se všechny tři autorky rozloučí se svými „profesními“ medailonky, kde se vám představí, prozradí vám, kdo ve skutečnosti jsou, co všechny tři autorky spojuje a nezapomenou se ani zmínit o společném podnikání, které je je jak jinak než věnované „Z lásky k písmu“.

Knížka je moc hezky zpracovaná do přehledných a srozumitelných návodů, podle kterých se i „kocour“ naučí psát krásně a krasopisně. Já osobně jsem velmi uvítala přiloženou písanku, kde jsem se v písmu mohla tak trochu potrénovat a vypilovat jednotlivé tahy k dokonalosti.

Autorky opravdu mysleli úplně na všechno, i to, co by vás při samotném „psaní“ mohlo zaskočit, a nešetří svými „odzkoušenými“ radami a tipy, které jsou opravdu velmi cenné při další práci.

Kniha „Z lásky k písmu“ je doslova ten pravý průvodce na cestě ke krásnému a úhlednému písmu a vřele doporučuji všem, kteří chtějí na způsobu svého psaní dále pracovat, anebo naopak ve své tvůrčí a kreativní činnosti využívat písmo.

Z LÁSKY K PÍSMU aneb základy letteringu a moderní kaligrafie

Autorky: Kateřina Engelová, Martina Dušková, Anna Hábová

Vydalo nakladatelství CooBoo v Praze roku 2019

První vydání

Počet stran: 175

ISBN: 978-80-7544-870-5

Autor: redakce

Související články