Osvětimský proces – strhující poválečné drama

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
osmetimsky proces

Zdroj: Osvětimský proces

Baví vás romány z válečné doby? Chcete prožít emotivní příběh tlumočnice Evy? Ráda bych se s vámi podělila o čtenářský zážitek z knihy Osvětimský proces, jejíž  autorkou  je Annette Hessová, který je rozhodně velice silný a nezapomenutelný.

Píše se rok 1963 a Eva, absolventka tlumočnické školy se má zasnoubit s Jürgenem. Její rodiče vlastní hostinec Německý dům, kde oba pracují. Eva dostane pracovní nabídku, aby překládala výpovědi bývalých polských vězňů, kteří přežili koncentrační tábor v Osvětimi.

Rodiče i její snoubenec s tím ale nesouhlasí a nepřejí si, aby jejich dcera tento proces překládala. Eva je ale neposlechne a tuto pracovní nabídku přijímá. Ze dne na den se jí mění život. Setkává se tváří v tvář s lidmi, kteří páchali hrůzy, se soudci, obžalovanými z těchto hrůzných činů, o kterých neměla ani tušení díky mlčení svých rodičů. Najde Eva odpovědi na otázky, které jí tíží? Kam bude její život dále směřovat?

Strhující román, krásná kniha, která ve mně bude opravdu dlouho doznívat. Zpočátku jsem se bála se do této knihy pustit. Prvotní ostych ale vystřídal chtíč číst dál a dál. Už jsem prostě nemohla přestat, než jsem tuto knihu dočetla. Od této autorky čtu její první knihu a rozhodně věřím, že to nebude poslední. Způsob jejího vyprávění byl zvláštní, tajemný, zaujal mě. Autorka knihy mě nenechala ani na chviličku vydechnout. Některé pasáže v knize byly hodně silné a musela jsem nad nimi dlouho přemýšlet.

Zdroj: Osvětimský proces

Moje subjektivní hodnocení románu je rozhodně pozitivní. Kniha má 288 stran, je rozdělena na čtyři díly, zakončena závěrečnou poznámkou autorky. Na titulní obálce knihy je mladá žena, s knihou a papíry v ruce, zamyšlená, sedící u ostnatého plotu. Vyvolává to ve mně mrazivý pocit nejistoty, strachu, smutku. Co bude dál?

Román bych doporučila všem, co se zajímají o historii Německa nebo si chtějí přečíst zajímavé poválečné drama. „Osvětimský proces veřejně odhalil zločiny, jež nesměly zůstat promlčeny.“

Několik slov o autorce:

Annette Hessová pochází z Hannoveru a původně studovala malířství a bytovou architekturu, později dramatické psaní. Pracovala jako novinářka, asistentka režie a dramaturgyně. Od roku 1998 se věnuje výhradně psaní filmových scénářů. Proslavila se televizními seriály Weissensee a Kudamm 56/59. Annette Hessová žije v Dolním Sasku a za svou tvorbu dostala řadu vyznamenání, mj. Grimmeho cenu, Frankfurtskou autorskou cenu a Německou televizní cenu. Osvětimský proces je její literární prvotina, která okamžitě vzbudila zájem mnoha zahraničních nakladatelů. Román je fascinující sondou do německé mentality a svědectvím ambivalentní snahy Němců vyrovnat se s minulostí.

Autor: Annette Hessová

Žánr: edice světový bestseller

Vydáno: 2020, Brána,  Euromedia, Praha – edice světový Bestseller

Počet stran: 288

Vazba knihy: pevná s papírovým přebalem

ISBN: 978-80-242-6502-5

Autor: redakce

Související články