Falešná kočička

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení
falesna kocicka

Zdroj: Falešná kočička

Knihu Falešná kočička od Nadi Horákové ocení především ti, kteří si libují v krátkých detektivních příbězích s dobře propletenými mezilidskými vztahy, na jehož pozadí samozřejmě nechybí milostný trojúhelník, lež, nevěra a touha po majetku a bohatství.

Všechny tři povídky „Mrazivý dech Johany“, „Falešná kočička“ a „Zlaté mámení“ se odehrávají v moravské metropoli, kde navíc všechny spisovatelkou nabízené indicie vedou do spojitosti s restaurací s příznačným názvem „Falešná kočička“.

Ústřední postavou je nadporučík Adam Vonka z brněnské mordparty, jehož největší slabinou jsou právě krásné ženy, s kterými se rád zaplétá. Možná by se i konečně rád usadil, ale není to jednoduché… možná za to může jeho výběr žen jakožto potencionálních životních partnerek tj. mladé, krásné a naivní dívky s velkými ambicemi.

Díky jeho velmi vysoké pracovní vytíženosti mu dříve či později – bez rozloučení – dává sbohem skoro každá dívka, jež nechce sdílet pouze Vonkův prázdný byt. Podaří se Adamu Vonkovi nakonec naleznout svoji osudovou lásku i za cenu, že by to mohla být jedna z možných hlavních podezřelých? Dočká se své opravdové životní lásky  anebo zůstane navždy starým mládencem?

Adam se spolu se svými kolegy vrhá vstříc do řešení jednotlivých případů, kde na vině spáchaných zločinů jsou převážně složité a propletené vztahy mezi bohatými, vlivnými muži a krásnými, mladými dívkami, které chtějí ze známosti vytěžit maximum. Nechybí samozřejmě ani složité milostné trojúhelníky, kdy se do popředí dostávají vliv, moc, peníze a intriky.

Už v prvním příběhu zmínka a sdělení vyprávěnky o „Mrazivém dechu Johany“ dává vnímavému čtenáři drobný náznak o tom, že celá kniha bude zaměřená na nevěru, milostné trojúhelníky a složitě zamotané mezilidské vztahy, což se také ukáže i ve dvou následujících příbězích.

„A tak podle pověsti obchází Ledová Johana naše hory a čeká na zavolání, aby si mohla promluvit s nevěrným mužem. Vždycky zaklepe na okno  a čeká, jestli ji někdo nevyzve, aby vešla dovnitř a promluvila…..“

Samotný příběh začíná nalezením mrtvého podnikatele Jana Beneše v zamrzlé vaně a vše nasvědčuje, že se jedná o vraždu, anebo to alespoň tak mělo vypadat. Ale proč? Anebo to byla pouze náhoda, že holohlavému podnikateli spadl fén do vany, když se zrovna koupal….?

„Led však neukryl vše. Pár milimetrů pod povrchem zamrzlé hladiny bystré oči technika odhalily něco nazelenalého a na vaně v misce na mýdlo ležela třešeň, rudá a čerstvá, teď v únoru.

Mrazivý dech Johany bylo první, co si Adam spojil, když pochopil, že to něco nazelenalého v ledu je snítka máty…“

Všechny zajištěné stopy vedou do podniku se spodním prádlem a ke krásné návrhářce luxusního prádla a občasné modelce Marcele, vlastnící svůj vlastní butik. Vyšetřování se přesouvá na chatu Johanu, kde se setkávají nejen přátelé Adama Vonky, ale hlavně všichni možní podezřelí, co by mohli mít co dočinění s úmrtím známého podnikatele.

Navíc všichni nebo alespoň většina přítomných pracují i ve firmě s luxusním prádlem Elinor a moc dobře se znají….. pro Adama Vonku nebude jednoduché případ rozplést, aniž by si některé z přátel nepopudil proti sobě…..

Ve „Falešné kočičce“ je v luxusně vybaveném bytě nalezeno mrtvé tělo účetní z restaurace Falešná kočička. Hned na první pohled je zřejmé, že si takto přepychový byt nemohla pořídit z obyčejného platu účetní.

falesna kocicka

Zdroj: Falešná kočička

Při rozplétání složitého případu se na scéně objevuje hned několik zhrzených nejen „ženatých“ nápadníků a hlavně záhadné těhotenství. Kdo je otcem dítěte, jež se stalo prostředkem k vydírání bohatých milenců a možnosti přilepšit si?

Ostatně strach, že by se o záletech mohla dozvědět manželka může i z největšího beránka udělat pěkně nebezpečného vlka s ostrými zuby, který se nebude bát jít i přes mrtvoly. K jaké tragédii může vyústit jedno hloupé udání? A jak všechno může nakonec skončit, když někteří lidé vezmou spravedlnost do svých rukou? A co se stane, když vyšetřovatel zatajuje skutečnost, že má poměr s hlavní podezřelou?

V poslední povídce „Zlaté mámení“ je zavražděn majitel dobře zavedené realitní kanceláře s násilnickými sklony, který se den na to měl oženit s krásnou a velmi mladičkou dívkou. Komu by nejvíce prospělo, kdyby ke svatbě vůbec nedošlo?

A jakým zásadním způsobem dokáže do života všech zúčastněných zasáhnout jedno drobné znamení v podobě jednoho řetízku s přívěskem na krku, a tak radikálně zatočit se životy všech zúčastněných lidí?

I v tomto příběhu samozřejmě hraje důležitou roli tajné mezilidské vztahy, nevěra, zlatokopectví a kostlivci z dávné minulosti.  Někdy není radno podceňovat velmi silné mateřské pouto a pud matky bránit a zachránit svou dceru za každou cenu….

Kniha „Falešná kočička“ postupně rozplétá velmi složité vztahové propletence mezi obětmi, ale i lidmi z jejich nejbližšího okolí. A když už se konečně čtenáři zdá, že se blížíme k vyřešení případu a odhalení skutečného vraha, vstupují na scénu nové indicie, které nás směřují úplně jiným směrem.

Jednotlivé příběhy jsou velmi čtivé a napínavé. Navíc se stáváme svědky samotného vyšetřování, hledání jednotlivých indicií a skládání všech dílků puzzle dohromady. Autorka má všechny povídky velmi dobře promyšlené do posledního detailu, a proto hned na začátku nelze odhadnout, kdo je skutečným vrahem, neboť na scéně se objevuje hned několik možných pachatelů.

Moc se mi líbí, že když si člověk myslí, že už odhalil skutečného vraha, tak při čtení zjistíme, že jsme se zbytečně hnali za falešnými stopami a pojítky, a musíme v pátrání pokračovat úplně od začátku. Knihu doporučuji si přečíst, rozhodně se nudit nebudete, a přitom se skvěle odreagujete na sbírání a skládání indicií na odhalení skutečných vrahů….

A až budete číst knihu „Falešnou kočičku“, nezapomeňte si k tomuto báječnému čtení udělat i míchaný nápoj „Mrazivý dech Johany“: „….Kokosový rum, soda, kousky čerstvého kokosu, máta a třešeň. Ve správné Johaně má být máta zamrzlá v kostce ledu a třešeň plavat na povrchu nad ledovými kostkami jako Johaniny červené rty.“

Falešná kočička

Napsala: Naďa Horáková

Vydala: Moravská Bastei MOBA, s.r.o., Brno 2021

Vydání druhé

Počet stran: 293

ISBN 978-80-243-9426-8

Autor: redakce

Související články