Dědečkovy povídačky – zábavné vyprávění dědečka Zdeňka

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
dedeckovy povidacky

Zdroj: Dědečkovy povídačky

Hledáte krátké příběhy pro své děti? Chcete se pobavit, zažít příjemné chvíle při společném čtení s dětmi? Zuzana Pospíšilová je autorkou novinky Dědečkovy povídačky. Dozvíte se, jaké dobrodružství zažil dědeček Zdeněk, když byl malý, jako je jeho vnuk Pavel a vnučka Lenka. Pojďte se na to se mnou společně podívat. 

O čem vlastně kniha je?

Pan Zdeněk je velmi vážený občan města. Má ale jedno tajemství. Od malička se nenaučil správně vyslovovat hlásky R a Ř a proto tzv. ráčkuje. Snaží se všemožnými způsoby těmto hláskám vyhýbat.

Vypráví svým vnoučatům Lence a Pavlovi příběhy a nepoužije přitom ani jednou hlásku R a Ř. Co se vlastně v pohádkách dozvíte? Jak děda Zdeněk zabloudil, jak se potkal s čertem, strávil noc v knihovně, jak se stal motýlem, jak potkal kouzelného dědečka, našel poklad, viděl vodníka, postavil vlastní formuli a mnoho dalších dobrodružství. Z každého příběhu plyne ponaučení a umožní dětem o všem přemýšlet.

Knihy autorky Zuzany Pospíšilové mám moc ráda a rozhodně jsem neváhala a sáhla po této báječné knížce, kterou jsme přečetla jedním dechem. Poutavé vyprávění dědečka Zdeňka vás bude bavit. Zuzana Dreadka Krutá doplnila Dědečkovy povídačky úsměvnými ilustracemi. Z barevných obrázků na vás dýchá něha, láska a porozumění, které má dědeček Zdeněk ke svým vnoučatům.

Tato kniha obsahuje 11 vyprávění od dědečka Zdeňka. Doporučila bych jí všem rodičům, prarodičům, ale především dětem, které mají rádi krátká vyprávění o různých zákonitostech běžného života. Po přečtení příběhu si mohou společně s dětmi o všem povídat a rozebírat, co se dětem v příběhu líbilo, proč se třeba dědeček Zdeněk měl zachovat jinak, když byl malý a jak by to Pavel nebo Lenka vyřešili po svém.

Zdroj: Dědečkovy povídačky

Moc se mě líbilo obsahové zaměření knihy. Jelikož vedu kroužek logopedické prevence, tato kniha se mě báječně hodí pro motivaci hlásek R a Ř, pokud se někomu hned nedaří jí zvládnout. Tuto knihu také uvítají učitelky, které vedou čtenářské dílny či kluby, jelikož má všestranné využití. Po přečtení příběhu si s  dětmi o něm můžete povídat a dále pracovat. To už nechám na vaší fantazii. Autorce se kniha totiž moc povedla a rozhodně jí dále doporučím.

Několik slov o autorce:

Zuzana Pospíšilová je dětská psycholožka, která pracuje ve Speciálně pedagogickém centru pro děti s mentálním postižením v Ostravě. Dříve pracovala v dětském rehabilitačním stacionáři, převážně s dětmi s organickým poškozením CNS a pohybovým postižením. V době studií se zabývala tématem rozvoje tvořivosti u dětí mladšího školního věku, nyní píše knihy pro děti. Zuzana Pospíšilová je oblíbená autorka věnující se téměř výhradně původní tvorbě pro děti. S jejími texty se dětští čtenáři mohou setkávat od roku 2004, kdy jí vyšly první pohádkové příběhy v časopise Sluníčko.

V její tvorbě mají převahu pohádky, ale věnuje se také poezii a výukovým textům. Původní profesí je Zuzana Pospíšilová dětská psycholožka. Snad odtud a také z role maminky dvou dcer pramení porozumění dětské fantazii a humoru, které se v jejím bohatém díle odráží.

Autor: Zuzana Pospíšilová

Ilustrace: Zuzana Dreadka Krutá

Vydáno: 2020, Vydala Grada pod značkou bambook, Praha

Žánr: kniha pro děti

Počet stran: 80

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-271-2851-8

Autor: redakce

Související články