Tradice svaté Barborky

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

 

Na dnešní den připadl svátek svaté Barbory, který je předzvěstí blížícího se Štědrého dne. Nezapomeňte si tedy v tento den utrhnout svojí vlastní barborku, neboť pár pučících větviček ve váze se vám zcela jistě bude hodit ke štědrovečernímu věštění.

V dřívějších dobách na svatou Barboru chodily neprovdané dívky řezat větvičky třešní a višní, aby se tak dozvěděly, čí nevěstou se stanou. Rituál byl poměrně jednoduchý. Stačilo na každou z takto uříznutých větviček pověsit jména chlapců, která se dívce zamlouvala a vyvoleným se stal ten, jehož jméno bylo zavěšeno na větvičce, jež vykvetla jako první.

Jiná tradice praví, že kvítek z barborky ukrytý za šněrovačku měl přilákat chlapce, kterého dívka tajně milovala. V jiných krajích se naopak předává pověra, že v kolikátý den „barborka“ vykvete, tak v tolikátém měsíci danou dívku potká veliké štěstí.

V horských oblastech, například na Šumavě, lidé naopak věřili, že pomocí takto rozkvetlých větviček, pokud je vezmou s sebou na půlnoční, je ochrání před čarodějnicemi. Ale pozor! Pověra také praví, že tyto větvičky nevykvetou v případě, že dívka již není „počestná“. Z toho důvodu pak tyto dívky nerozkvetlé větvičky před zraky ostatních schovávaly ve svých komůrkách, aby se na to nepřišlo.

Podle staročeské tradice bylo dříve zvykem na venkově chodit se sv. Barborou, kdy svobodné dívky a vdané ženy navštěvovaly dům od domu ustrojené jako Barborky. (V bílém nebo černém šatě se závojem a na hlavě položený věneček) Hlavní z žen „Barborek“ navíc nesla v ruce zvoneček a zvoněním ohlašovala příchod do stavení. Ostatní ženy šlehaly metlou na okno.

Když tyto Barborky vešly do stavení, předvedly krátký výstup ze života sv. Barbory, zazpívaly, pomodlily se, a nakonec nadělily i drobnou koledu. Zlobivá dítka dostaly vyplaceno metličkou, hodné naopak byly obdarovány košíčky plné jablíček, hrušek a cukrových srdíček od sv. panny Barbory.

Tato tradice však již dávno vyprchala a zachovalo se pouze dávání talířku do okna anebo věšení punčochy v předvečer svaté Barbory. Druhý den ráno pak děti nalézají nadílku podle toho, zda byly hodné či nikoliv.

Nezapomeňte si dnes tedy utrhnout svojí barborku do vázy a třeba i upéct křehká a cukrová srdíčka od svaté Barbory!

Zdroj Foto: Pixabay

 

 

 

Související články