Jak se vyrovnat se smrtí vlastního dítěte?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Smrt je nedílnou součástí každého života a všichni (nebo aspoň většina z nás) si to uvědomují. Předpokládáme, že se jednou budeme muset rozloučit se svými prarodiči, teprve poté s rodiči a bereme to jako přirozenou věc. Tím více nás ale smrt vlastního dítěte zasáhne. Jak se s takovým neštěstím vyrovnat a najít opět smysl života?

 

Podle odborníků je smrt dítěte nejhorším okamžikem v životě rodičů. Teprve za děti respondenti zařadili smrt partnera, vlastních rodičů a sourozence.

 

Mluvte

Neduste ztrátu v sobě. Mluvte o vašich pocitech s manželem, kamarádkami, svěřujte se sestře. Na škodu rozhodně není ani odborník, v tomto případě psycholog, ke kterému se můžete chodit pravidelně vymluvit. Profesionál vám bude naslouchat, snažit se vám porozumět a obohatí vás radami, jak se lépe se zdrcující ztrátou vyrovnat.

Nejhorší, co můžete udělat, by bylo s nikým nemluvit, uzavřít se do sebe a prohlížet si společné fotografie se zesnulým. To by vás přivedlo doslova k šílenství. Vy potřebujete společnost, vypovídat se a žít.

[do_widget id=colormag_featured_posts_slider_widget-25]

Ztráta bolí

Ztráta vlastního potomka bolí ze všeho nejvíc. Pravda je, že se se smrtí nikdy nevyrovnáte, ať už pro to uděláte cokoliv. Nikdy na dítě nezapomenete, ale tak je to i správně.

Co ale můžete udělat, je naučit se s tím žít. Myslete na to, že by váš potomek jistě nechtěl, aby se z vás stala ubrečená troska bez smyslu života. Truchlení je nezbytné, ale nelze se za to schovávat do konce života. Berte ztrátu jako motivaci dokázat, že jste silná žena, která dokáže sama sobě, zesnulému i okolí, že se s bolestí vyrovná a dokáže úžasné věci.

Pro inspiraci vám může být Jiřina Jirásková či Marta Kubišová. Obě tyto úspěšné ženy české scény přišly o to nejcennější, co může člověk mít, a i přesto byly úspěšnými ženami, které si zasloužili obdiv celého světa.

 [do_widget id=colormag_featured_posts_slider_widget-28]

Další dítě 

Pokud vám to věk ještě dovolí, zkuste popřemýšlet s partnerem o dalším děťátku, které vám může aspoň částečně vynahradit ztrátu. Průzkum ukazuje, že páry, které si po smrti vlastního dítěte pořídily dalšího potomka, jsou šťastnější a ztrátu snadněji překonají.

 

Přišla jste o vlastní dítě? Napište nám, co vám pomohlo ztrátu překonat.

 

Tvojechvilka.cz

Související články