Víš, kde jsou děti stromů?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Máte rádi příběhy o zvířatech a lese?  Chcete se vypravit na dobrodružné putování lesem a spát přitom pod širákem? Podaří se hajnému Petrovi najít veverčákovi rodinu? 

Hajný Petr bydlí ve své hájovně v lese. Potká veverčáka Píťu, který je moc smutný, protože nemá rodinu. Petr jej utěšuje a vyrazí s ním do lesa hledat děti stromů a při té cestě potkají vlka, koně a mnoho dalších zvířátek, žijících v lese.

Laskavý příběh jednoho hajného a malého veverčáka Píťy vás opravdu zahřeje u srdce. Tento příběh jsem přečetla jedním dechem. Už jsem měla tu čest přečíst od autora této knihy Petera Wohllebena jednu knihu a musím říci, že byla úplně stejně krásná jako tato. Autor je lesník tělem i duší. Z jeho příběhů číší neskonalá láska k lesu, zvířatům, pohoda a klid, který v lese naleznete. Takových knížek si moc vážím a jsem ráda, že knihy o přírodě, zvířatech a lese se neztratí mezi různými seriálovými knihami. Autor si dal opravdu záležet, aby se kniha líbila, jak dětem, tak i dospělým.Velice krásné ilustrace vám vykouzlí úsměv na tváři. Knihu ocení začínající čtenáři, kteří potřebují ještě méně textu a více obrázků, ale také jejich rodiče, kteří hledají pěkný pohádkový příběh s mnoha ilustracemi a menším množstvím textu.

Kniha se mě moc líbila a doporučila bych ji všem milovníkům přírody, zvířat i lesa. Autor, díky své lásce k lesu dokáže příběh autenticky vyprávět, takže máte pocit, že jste opravdu v lese.

Ukázka z knihy:

Každé ráno, než se hajný Petr vydá do lesa, usedne na lavičku, před svým domem. V klidu popíjí kávu, naslouchá švitoření ptáků a dívá se, jak mezi stromy pomalu vychází slunce. Dnes je to ale tak nějak jiné než v ostatní dny. Kolem se mihne malý veverčák a posadí se vedle Petra, tak blízko, jako by byli staří kamarádi v jeho červených očkách se třpytí slzy.

„Co je s tebou? Proč jsi tak smutný?“ ptá se Petr. „Jsem tak sám, vzlyká malý veverčák.“ Všechna zvířata ji mají. A dokonce i u stromů žijí rodiče spolu se svými dětmi.“ „Opravdu?“ diví se veverčí kluk. „To jsem ještě nikdy neslyšel. Můžeš mi takové stromové děti ukázat?“

Petr se zamyslí. „To není vůbec jednoduché. Já sám jsem už dlouho žádné rodiny stromů neviděl. Ale mohli bychom je spolu hledat.“

Již více než 20 let provází Peter rodiny i školy lesem při různých programech.

Peter Wohlleben, ročník 1964, studoval lesnictví a pracoval 23 let na lesní správě spolkové země Porýní – Falc. Ze zaměstnání odešel, aby se mohl věnovat ekologicky orientovanému lesnímu hospodářství. V roce 2016 založil Lesní akademii. Je častým hostem v televizi a svoje vědění předává dál ve svých knihách, na seminářích a při neobvyklých lesních toulkách, jichž se rádi zúčastňují i ti nemladší.

Stefanie Reichová, narozená v roce 1984 na sasko- anhaltském venkově, studovala Vizuální komunikaci na Bauhaus – Universitat ve Výmaru. Diplomovaná designérka žije se svým dítětem a mužem od roku 2010 v Lipsku a denně se se svým psem toulá lipským Auwaldem, kde je také mnoho stromů.

Autor: Peter Wohlleben

Ilustrace: Stefanie Reich

Přeložila: Magdalena Havlová

Žánr: kniha pro děti

Počet stran: 32

Vydáno: 2018, Nakladatelství KAZDA, Brno

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-907197-7-4

Související články