Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků – skvělá kniha pro předškoláky

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Máte rádi pohádky? Hledáte zajímavou knihu s obrázky? Chcete podpořit vaše děti, aby správně mluvily? Tak právě vám je určena novinka Marcely Kotové, kterou vydala Grada pod značkou bambook Poslouchám pohádku a čtu podle obrázků. 

Hned na začátku této knihy se dozvíte, jak s ní pracovat, aby byl výsledek co nejefektivnější. V knize naleznete 20 příběhů. Každá kapitola obsahuje jednu krátkou pohádku, kterou si děti poslechnou, pozorně se na text pohádky soustředí. Další část má obrázky tzv. PIKTOGRAMY, které vysvětlují co dané obrázky znamenají. Poslední část kapitoly už je vlastní malované čtení, podle kterého děti „čtou“, poznávají, co je na daných obrázcích. Autorka se zaměřila na běžné denní činnosti, na realitu všedního dne, co s dětmi děláme a kam s nimi chodíme, či jezdíme. Je to např. do školky, když jsme doma nebo jdeme na procházku k rybníku, do lesa, na zahradu, na louku, na hřiště, nakupovat, k lékaři, do ZOO, do divadla, do restaurace, do cirkusu nebo do bazénu. Jsou to známé situace, které děti běžně prožívají, tudíž by neměl být problém s jejich chápáním.

Knihu ilustrovala Veronika Kubáčová a myslím si, že se jí to opravdu povedlo. Na děti čekají usměvavé obličeje jejích kamarádů, za kterými se budou děti rády vracet.

Základním prvkem vzdělání je čtení a psaní. I když předškoláci neumí číst, seznamují se s písmenky, rozvíjí tak přečtenářskou gramotnost.

Tuto povedenou publikaci bych rozhodně doporučila učitelkám mateřských škol i prvních tříd, dále rodičům a prarodičům předškoláků, kteří chtějí své děti i vnoučata řádně připravit do první třídy, ale také jako doplňující knihu do logopedie, která je vhodná k rozvoji slovní zásoby, samostatnému slovnímu projevu, fonematickému rozlišování jednotlivých hlásek atd.

Moc mě zaujalo obsahové zaměření příručky. I když je mnoho knížek, které mají v sobě malované čtení, autorka této knihy Marcela Kotová pojala knihu úplně jinak. Skvělé je to, že hned na začátku je krátká pohádka, do níž se děti mohou zaposlouchat, pak jsou teprve obrázky, které se nejprve s dětmi pojmenujete, pak už to děti zvládnou samostatně.

V knize je využito velké množství piktogramů se slovy, dětem je lze řádně vysvětlit. Kouzlem obrázkového čtení je to, že děti mohou použít různé předložky, ale také přítomný, minulý, či budoucí čas, tudíž věty znějí pokaždé jinak.

Pomocí této knihy umožníte dítěti objevovat písemnou podobu řeči a obrázkové čtení mu navíc přinese nové zkušenosti a citové uspokojení.

Co se dítě při obrázkovém čtení učí?

– porozumět čtenému

– logicky přemýšlet

– vyjadřovat se pomocí slov

– rozvíjet slovní zásobu

– tvořit věty podle své fantazie

– číst v řádku zleva doprava

– na činnost se soustředit, vydržet u ní a dokončit jí

– porozumět danému textu

Autor: Marcela Kotová

Ilustrace: Veronika Kubáčová

Vydáno: 2020, Vydala Grada pod značkou bambook, Praha

Žánr: kniha pro rodiče a děti

Počet stran: 88

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-271-2906-5

Související články