Není moře jako moře – krásný příběh s velkými písmeny

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Víte co znamená polsky „latarnik“? Chcete se dozvědět něco o polské kuchyni? Hledáte příběh s velkými písmeny? Markéta Vítková je autorkou knihy Není moře jako moře a na všechny otázky vám rozhodně odpoví. 

Sourozenci Helenka a Kryštof jedou společně s maminkou a tatínkem na dovolenou do Polska. Jelikož maminka jako malá jezdila se svými rodiči na stejné místo, moc ráda by je ukázala svým dětem. Ochutnají mnoho polských specialit, např. zapienkanki – dlouhé rozpůlené rohlíky zapečené se sýrem, šunkou a houbami, dále také zmrzliny, šlehačkové vafle s ovocem a mnoho dalších dobrot. Také společně všichni vyrazili na výlet k majákům, zažijí pořádnou bouřku, zúčastní se festivalu létajících draků na pláži i podniknou výlet na lodích a navštíví písečné duny. Jaké bude ale jejich největší překvapení? Tak to se už nechte překvapit a vyražte na dobrodružnou cestu k moři. Rozhodně nebudete litovat.

Krásná kniha plná báječných obrázků – linorytů, které na mě dýchly tu nádhernou atmosféru Polska. Vychutnala jsem si jí od začátku, až do konce. Zaujal mě námět dovolené k moři, ale do Polska. Může se to zdát netypické. Autorka popsala kulturu, jídlo i zajímavosti, které lze při takové dovolené navštívit, což se jí myslím opravdu povedlo. Místy jsem se ztrácela a dokázala si představit takovou báječnou dovolenou s rodinou užít.

Výhodou této knihy jsou krátké kapitoly, při nich začínající čtenáři udržují lépe pozornost a uvědomí si, o čem čtou, dále také velká písmena a bohaté ilustrace.

Knihu bych doporučila začínajícím čtenářům, ale především milovníkům Polska a cestování.

Spisovatelku Markétu Vítkovou jsem měla možnost osobně poznat při zážitkové besedě v naší mateřské škole. Byl to pro mě i děti nezapomenutelný zážitek. Nesmírně si toho vážím a tímto jí moc děkuji, že za námi vážila tak dlouhou cestu.

Autor: Markéta Vítková

Ilustrace: Markéta Vítková, Jan Vojtěch Pejša, Matěj Jakub Pejša, Václav Ondřej Pejša

Žánr: publikace pro děti

Vydáno: 2017, Vydal Spolek pro Sedlčansko a Královéhradecko z.s, Sedlčany

Počet stran: 49

Vazba knihy: pevná

ISBN 978-80-270-1088-2

Související články