Kulihrášek, Budulínek – dvojitá porce výpravně ilustrovaných pohádek

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení

Hledáte dvě pohádky a mnoho ilustrací v jedné knize? Máte rádi příběh o Budulínkovi? Znáte pohádku o Kulihráškovi? Pojďte se mnou vstoupit do pohádky. 

Příběh o Kulihráškovi

Jedna žena, která neměla děti toužila po dítěti a posteskla si, že by ráda synáčka, který by byl veliký jako hrášek. Sen se jí splnil a na peci poskakoval malý Kulihrášek. Byla moc ráda, že může svému muži poslat oběd na pole. Vyslala tedy Kulihráška. Zvládl tento těžký úkol? To už se dozvíte, když si pohádku přečtete.

Pohádka o Budulínkovi, tradiční, o tom, jak Budulínek neposlechl svou babičku a svého dědečka a jak za to dostal za vyučenou se vám i vašim dětem bude moc líbit. Možná se trochu zastydí že i ony někdy neposlouchají a budou příště vědět, díky Budulínkovi, že poslouchat mají, protože by se jim to příště nemuselo vyplatit.

Výhodou této knihy jsou dvě pohádky v jedné knize. Pokud začneš číst a prohlížet si Kulihráška, příběh dočteš a knihu otočíš, můžeš pokračovat ve čtení o Budulínkovi a zase naopak. Do té doby, než tě to přestane bavit. Kniha je plná obrázků, textu je zde méně, takže knihu ocení rodiče či prarodiče, kteří rádi čtou s dětmi a přitom si prohlíží poutavé obrázky. Dále je tato pohádková knížka vhodná i pro začínající čtenáře, kteří ještě nezvládají velké množství textu a obrázky jim napomohou při chápání děje celého příběhu. Tato kniha je ale vhodná i pro učitelky mateřských škol, které ji mohou využít k dramatizaci, případně nácviku pásma na vystoupení nebo různé besídky. Pomocí pohádkové příběhu děti lépe vnímají realitu běžného všedního dne, chápou jeho souvislosti, dokážou se vyrovnat s dobrem i zlem. Z pohádek nám plyne i ponaučení, takže nikdo nepřijde zkrátka.

Kniha se mě líbila a mým synům, kteří jsou již zdatní čtenáři. Přečetli ji během chviličky a moc se jim líbila. Nejvíce příběh o Kulihráškovi, protože ho neznali. I já jsem ho nikdy nečetla. Moc se těším, až ho přečtu dětem v mateřské škole a jsem zvědavá na jejich reakce.

Mária Ďuríčková byla slovenskou autorkou a sběratelkou nespočtu pohádek, rovněž se uplatnila jako prozaička, básnířka, scenáristka, překladatelka, autorka děl pro děti a mládež a autorka rozhlasových a televizních her. Její dílo vycházelo např. v časopise Ohníček, na krátkou dobu se stal i šéfredaktorkou časopisu Sluníčko.

Vladimír Král je slovenský ilustrátor, designér, scénický výtvarník a režisér animovaných filmů. Ilustroval řadu dětských knih.

Autor:  Mária Ďuríčková, ze slovenského originálu Janko Hraško  a o Janíčkovi přeložila Hana Zobáčová

Ilustrace: Vladimír Král

Žánr: kniha pro děti, první čtení

Vydáno: 2019, Portál, Praha

Počet stran: 48

Vazba knihy: pevná

ISBN: 978-80-262-1519-6

Související články