Šťastný život: Návod, jak si nešlapat po štěstí…

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení

Neshazujte se, milé dámy! Ač zrovna tuhle scénu z knihy Šťastný život – jste možná zažila, protože jste se do té škatulky naškatulkovala sama. A proč je to špatně? Už asi tušíte, že?

Na začátku tohoto týdne jsem byl na pravidelné lekci jógy, kterou tentokrát suplovala nová instruktorka. Věděl jsem, že teprve začíná a že to byla jedna z jejích prvních lekcí, a tak jsem za ní po skončení zašel, abych jí poděkoval a povzbudil: Byla to skvělá lekce! Řekl jsem jí.

Podívala se na mě plachým a nejistým pohledem a vzdychla: No já nevím, snad to šlo. Ale byly tam chyby, moc to ještě neumím. Jen jsem se snažila, aby to nebyla úplná katastrofa a vaše instruktorka nebyla moc zklamaná.

Jak mluvila, úplně jsem cítil, jak ze mě vyprchává veškerá energie a nadšení z toho, co jsme ten den dělali. Jako když prudce uniká vzduch z nafouknutého balónku.

Protože tu ženu dobře znám a pokládám ji za kamarádku, usmál jsem se na ni a navrhl jí: „Že ty jsi chtěla prostě říct „děkuju“, viď?

Tak, tohle je možná příklad, který důvěrně znáte. A je dobré si uvědomit, že nepřijmout upřímný kompliment je nejen neomalené vůči člověku, který vás chválí, ale také neomalené vůči vám samotným. A jen těžko se budete zlepšovat, mít úspěch, když se stále budete cítit tak moc „při dně“. Zrovna pro ženy je toto typické, protože do rolí „hodných holčiček“, které nemají moc vyčnívat, ve špatném, ale i v dobrém, jsme často zasazovány.

Šlapeme si po šťastném životě

To je jen jeden z mnoha různých malých plíživých příkladů, jak si šlapeme po štěstí. Will Bowen nám jich tu naservíruje pěknou řádku, ale mimo to také pěknou řádku tipů, jak se s těmito navyklými škodlivými zvyky vypořádat jednou pro vždy. A naučit se chodit v nových botách, v těch, které míří ke štěstí. Budou  nové, neprošlapané a důležité je třeba vědět to, že nový úspěch nám může zamotat hlavu, vzbudit strach a uvrhnout nás do úzkostných stavů, protože ty boty jsou tak nové a tak (zkraje) nepohodlné.

Vítězství je denní práce

Ačkoliv, buďme realisti, stejně jako Will Bowen, tyhle zvyky jsou jako železná košile a je možné, že jisté druhy úzkostí a strachu se nás budou držet celý život, protože jsou jednoduše tak moc silné. A přece jen, vyfiltrovat svět kolem sebe jen do pozitivna, možné není. Ale principem Šťastného života a všech „nestěžovacích výzev na základě těchto Bowenových knih“ je, abychom si život nekalili zbytečně, nešířili kolem sebe negativitu a strach a tím pomohli i těm, kteří jsou blízko nás. A pomohli tak celému světu. A hlavně – s takovým přístupem nejenže lépe zvládneme těžší životní situace, ale také k sobě snáze přitáhneme situace, ze kterých se budeme radovat. Vnější radost se přilepí na tu vnitřní.

IMG 20191102 100317 kopie

IMG 20191102 100317 kopie

IMG 20191102 095059

IMG 20191102 095059

Jen málokdy se skutečně stává, aby škarohlíd ke štěstí a obrovské životní proměně přišel díky nějaké vnější obrovské pozitivní události. A i kdyby – chytl by ho potom takový strach z toho, že vše ztratí, že by zase brzy hledal něco, proč se topit v negativitě, protože i ta, jak se tu dozvíte, je jistým druhem chemické závislosti.

Je to docela začarovaný kruh a rozmotat to klubíčko, vystoupit ze zacykleného, není vůbec jednoduché. A pokud se do toho pustíte, věřte mi, že to bude pár týdnů, měsíců určitě trvat, ale osvojení si toho, co vám v nápravě svého myšlení, v třídění myšlenek, nejvíce funguje, bude stát za to.

Čím víc budeme vnitřně naladěni, tím lépe se nám bude žít, celkově.

Malá kniha, obrovské množství informací, neskutečně laskavé, leč důrazné slovo, a hlavně – je to skutečně návod na to, jak odnaučit mozek, aby byl chronicky nešťastný.

O autorovi:

Will Bowen: Autor knihy Svět bez stížností, Vztahy bez stížností a Šťastný život založil svou metodu na emočním regulování našich pocitů, cíleném zvědomování si štěstí a prací s negativními pocity. Všechny knihy jsou plné vysvětlení fungování našeho pocitu štěstí v mozku se spoustou praktických tipů na vylepšení životního stylu tak, aby nám bylo lépe. A nejlépe.

Na stránce www.nestezujsi.cz/bonus najdete plakát, knižní záložku a bonusové video od autora, který prodal se svou knihou i na 11 milionu náramků, jež pomáhají zvědomovat si „nestěžovací styl života“ a o svých knihách mluvil v televizních pořadech a psal v časopise People a Newsweek.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com

Související články