Včelky – jak vyrůstají a žijí?

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
vcelky

Zdroj: Včelky, jak vyrůstají a žijí?

Víte, že královna naklade více než 1500 vajíček denně? A že na jednu sklenici medu musí pracovat třicet tisíc včel a nebo komůrka, ve které roste královna se jmenuje „matečník“? Co znamená včelí tanec a jak vlastně včelky mluví? Toto a ještě mnohem více zajímavostí je dozvíte v knize Včelky, které vydalo nakladatelství Bookmedia v Ostravě. Ponořte se do světa včel a nechte se inspirovat, to jak to v jejich úlu vlastně chodí.

Publikace obsahuje mnoho faktů a informací ze života hmyzu. Friederun Reichenstetter detailně popisuje, jak se z vajíčka vylíhne larva, jak včelí úl vypadá, jak funguje královna, kdo jsou nepřátelé včel, jak včelka pozná svůj úl, jestli může včela s mokrými křídly létat, jak vypadá včelař, co se stane se starou královnou, když se narodí nová, jakým způsobem včelky stavějí plástve a jak vlastně včelky dlouho žijí. Budete fascinovaní, co vše včely musí stihnout, jak to vlastně zvládají a jsou prostě nepilnější. Knihu doplňují různá schémata, ale i bohaté ilustrace.

Narodí se malé včelí miminko a začíná to pravé včelí dobrodružství. Miminka se ujme starší včela a začne jej krmit nektarem. Nová královna vždy vyžene tu starou královnu. Doprovází jí mnoho včel, které musí najít nový domov. Včelí roj letí tam, kam určí stará královna. Např. do dutého kmene stromu, na půdu, do stodoly, či v zemi v díře.

Zdroj: Včelky, jak vyrůstají a žijí?

Každá z včel v včelstvu má svou úlohu, ví, co má dělat. Všichni pomáhají, aby společenství fungovalo. Součástí knihy jsou i rekordy ze světa včel.

Další tituly z edice Poznáváme přírodu – Mravenci (Jak vyrůstají a žijí?), Ježci (Jak vyrůstají a žijí?).

Měla jsem možnost vidět a přečíst si knihu Ježci z edice Poznáváme přírodu. Musím říci, že mě naprosto uchvátila a těším se na poslední díl o Mravencích. Publikace je plná milých ilustrací. Četla jsem ji společně se svým synem. Ten má moc ráda knihy o zvířatech. Ježci a včely ho naprosto fascinují.

Můžete si ji společně s dětmi prohlížet, začínající čtenáři ocení velká písmena i mnoho obrázků. Děti se nenásilnou formou naučí nepřeberné množství zajímavostí ze života včel. Kniha se mě moc líbila a určitě bych ji doporučila nejen dětem, ale i dospělým, kteří chtějí se svými dětmi prožít nádherný příběh ze života včel. Nám se to doma rozhodně povedlo.

Autor: Friederun Reichenstetter

Ilustrace: Hans – Gunther Doring

Žánr: populárně – naučné pro děti

Počet stran: 32

Vydáno: 2018, Bookmedia, Ostrava

Vazba knihy: vázaná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-88213-11-6

Autor: redakce

Související články