Pohádky z lesa – laskavé příběhy s velkým srdcem

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
pohadky z lesa

Zdroj: Pohádky z lesa

Víte, proč šišky na jedličce rostou nahoru, a proč vrby rostou nejvíce u vody? Máte rádi pohádky o přírodě, zvířatech a lesu? Tak je tato novinka, kterou vydala Grada pod značkou bambook, určena právě vám. Autorkou knihy Pohádky z lesa je Lenka Jakešová a ilustrovala jí Dagmar Medzvecová. 

V dutině starého dubu bydlí datlí rodina – tatínek, maminka a čtyři holátka – Jeník, Vilík, Jiřík a Pepík. Každý den rodiče odlétají pro potravu, aby nakrmili své hladové děti. Každý večer tatínek vypráví svým potomkům pohádky o zvířatech a lesu, které mu vypráví různé stromy, jež je vyléčí. Dozvíte se, proč vlastně modřín jako jediný jehličnan na zimu opadává, proč má lípa na svých listech tvar srdce. Na tyto a ještě další otázky vám odpoví tato kniha s laskavými příběhy plné zvířátek a lesa.

V těchto pohádkách se budete setkávat s různými skřítky, vílami, ale také zvířátky jako je např. divočák Štětinka, veverka Věrka, myška Hryzka, žížala Nitka a ježeček Jehlička.

Do rukou se mně dostala kniha pohádek s názvem Pohádky z lesa. Je velmi pěkně zpracovaná. Ať už graficky, tak i obsahově. Autorka opravdu dobře vystihla život v lese. Detailně popsala zvířata, rostliny a stromy, které v lese rostou. Líbí se mi, že se v těchto pohádkách vyskytují různí skřítci a víly pojmenované podle různých druhů stromů. Knihy dotváří osobité a veselé ilustrace Dagmar Medzvecové, kterou mám opravdu moc ráda a vždy mě vykouzlí úsměv na tváři. Pohled na její ilustrace vás pohladí na duši a hned budete mít lepší náladu.

Zdroj: Pohádky z lesa

Tuto pohádkovou knihu s radostí doporučím všem učitelkám mateřských škol, rodičům a prarodičům dětí, kteří hledají příjemné pohádky pro společné čtení. Kniha je určena dětem od 5 let a nejen jim. Mladší syn má rád knihy o přírodě, především o lese. On bude další, kdo si tuto knihu určitě přečte. Autorka velice laskavým způsobem vypráví jednotlivé pohádky. Vyprávění datlího tatínka je v textu vyznačeno menším písmem. Vyprávění o datlí rodince má písmena větší. Texty jsou doplněny ilustracemi listů a datla, což ocení čtenáři, že je neruší velké množství ilustrací a mohou se soustředit na čtení a obrázky neodvádí jejich pozornost.

Pohodlně se usaďte, případně se zavrtejte pod peřinu a nechte se uspat pomocí těchto krásných pohádek z pera Lenky Jakešové. Přeji vám dobrou noc.

Ukázka z knihy:

„Čury mury, palice,

malé hnědé bukvice,

ať na stromě uzrají

a pod strom hned spadají.“

„Čury mury fuk,

modřín, to je kluk.

Ať jehličí za chviličku

pustí stromek na cestičku.“

Čury mury přeludy,

ať na stromě žaludy

narostou a dozrají,

pod strom rychle spadají.“

Několik slov o autorovi:

Lenka Jakešová

Lenka Jakešová se narodila v roce 1966 ve Frýdlantě v Čechách. Vystudovala Střední pedagogickou školu v Liberci. Od ukončení studia do roku 2007 pracovala jako učitelka v MŠ ve Frýdlantě v Čechách, kde dlouhá léta vedla pěvecký sbor Vlaštovky. Od roku 2007 pracuje spolu se svým manželem v oboru geodézie. Na mateřskou školu ale nezanevřela. Nyní v Hejnicích vede pěvecký sbor Zvoneček. Navštěvuje mateřské centrum Mateřídouška, taktéž v Hejnicích, kde hraje a zpívá maminkám a jejich malým ratolestem.

V roce 2018 vydala zpěvník pro děti od předškolního do mladšího školního věku Písničky pro děti, které se dočkalo dvou pokračování.

Kniha Kamarádi na výletě je autorčina pohádková prvotina, která je doplněná písničkami vhodnými pro děti předškolního věku.

Autor: Lenka Jakešová

Ilustrace: Dagmar Medzvecová

Vydáno: 2020, Vydala Grada pod značkou bambook, Praha, Edice Pohádkové čtení

Žánr: kniha pro děti

Počet stran: 104

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN: 978-80-271-2571-5

Autor: redakce

Související články