Letem světem s Vášou – úžasná kniha plná cestování nejen pro děti

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
letem svetem s vasou

Zdroj: Letem světem s Vášou

Chcete se dozvědět, jak lidé žijí jinde, jinak, jak vypadají, jaké svátky slaví? Víte, proč pan Šachovský pojmenoval své letadlo Váša? Ne všichni lidé na zemi vypadají a žijí stejně jako my. Nemají okolo sebe stejnou přírodu nebo zvířata jako my. Chcete poznat zvyky jiných kultur a přitom se proletět po celém světě? Pojďte se společně se mnou podívat na novinku vydavatelství Grada Letem světem s Vášou, která vyšla pod značkou bambook. Tak hurá nasedat, už poletíme. 

Co vlastně v této knize najdete? Jak vlastně vypadá svět, najdete zde mapu světa, kde přesně my bydlíme, co je pro naši Českou republiku typické, jaké máme památky, vlajku. Každá kapitola má na konci otázky, které ověří, zda jste dobře poslouchali, také notový zápis s písničkou, kterou si můžete zahrát a zazpívat. Jaké země můžete s Vášou, tatínkem, maminkou a chlapci Pavlíkem a Petříkem navštívit?

Jako první se podíváme do Francie, dále do Grónska, Mexika, Brazílie, Afriky, Antarktidy, Austrálie, Číny, Ruska a nakonec zpátky domů, do České republiky. Tak kde se vám nejvíce líbilo? V tom velkém světě je sice krásně, ale jak se přeci říká:“ Všude dobře, doma nejlépe.“

V této knize poznáte jiné kultury, jejich zvyky, zazpíváte si písničku o dané zemi, dozvíte se zajímavosti, jaký mají úřední jazyk, měnu či hlavní město. Publikaci krásně doplňují ilustrace Zuzany Dredky Kruté.

Zdroj: Letem světem s Vášou

Musím říci, že kniha Letem světem s Vášou mě naprosto nadchla. Trošičku mě mrzí, že nevyšla již dříve. Se svými předškoláky jsem měla celoroční projekt Cestujeme světadíly. Opravdu by se nám na toto téma  hodila. Potěší nejen dětské, ale i dospělé čtenáře, kteří rádi cestují po světě a chtějí se dozvědět mnoho zajímavostí. Tuto knihu ocení učitelky mateřských a základních škol, které do svých tematických plánů zařazují multikulturní výchovu. Myslím si, že je důležité, aby již děti v mateřské škole měly povědomí o tom, kde žijeme, ale především proč jejich kamarádi ve školce či škole mají jinou pleť, jiné rodiče a zvyky. V dnešní době se  děti setkávají s řadou cizinců. Díky této knize už tomu všemu budou lépe rozumět a nebudou tak ztracené, když uvidí dítě s tmavou pletí nebo šikmýma očima. Bude to pro ně už běžné.

Krátké kapitoly jsou vždy ukončeny otázkami k danému příběhu. Jsou přehledné, doplněny krásnými ilustracemi. Tím také vzniká vlastní interpretace příběhu. Můžete o něm dále diskutovat a předávat si vlastní myšlenky.

Knihu zajisté ocení rodiče, prarodiče, kteří často cestují za prací nebo na dovolenou a chtějí svým dětem a vnoučatům přiblížit, kam to vlastně jezdí, co je tam čeká, čemu se musí mnohdy přizpůsobit.

Autor: Marcela Kotová

Ilustrace: Zuzana Dreadka Krutá

Žánr: kniha pro děti

Vydáno: 2020, Grada pod značkou Bambook, Praha

Počet stran: 104

Vazba knihy: pevná s laminovaným potahem

ISBN 978-80-271-2530-2

Autor: redakce

Související články