Komentář: Korona může za všechno. I za syfilis

od Nikola Jaroschová
   2 minuty čtení
Domaci party

Zdroj: Shutterstock

Co se během karantény a lockdownu dělo za zavřenými dveřmi lidských obydlí, kde správně měla být jenom rodina? To ví pouze bůh. Ale vzhledem k narůstajícímu počtu případů nejstarší pohlavní choroby syfilis během této doby se lockdownové dýchánky nekonaly pouze v rodinném kruhu. Tedy doufejme.

Když vás vláda a koronavirová situace zavře doma, zavře vám hospody, fitka a divadla, zbyde vám jen jedna možnost, jak se zabavit.

Karty nebo postel

Vlastně dvě. Buď se budou dokola hrát žolíky a kostky, nebo se skočí do postele a hupsne se na to. Kolik taky díky tomu vzniklo tak zvaných koronadětí.

Jenže když nemáte stálého partnera, nebo ho máte, ale už vás to spolu samotné nebaví, zavoláte si na pomoc sousedy, kamarády, známé. A hupsnete na to společně nebo postupně s každým.

Zní to sice jako super zábava, obzvlášť v takové těžké době, jako byl lockdown, ale bohužel tato forma zábavy s sebou přináší řadu život ohrožujících rizik. Jedním z nich jsou právě pohlavní choroby.

Časté střídání partnerů má svá úskalí a může přinášet nepříjemná onemocnění, z nichž se některá dají léčit, některá se stanou celoživotní zátěží.

S karanténou stoupla nákaza

Čím to, že v České republice stoupl během pandemie počet nakažených syfilidou až o šedesát procent? Lidé se totiž přesunuli z klubů do domácností a oddávali se milostným hrátkám.

Milovníci swingers party od této kolektivní zábavy neupustili ani během lockdownu, a tak docházelo k setkávání mnohem častěji, na delší dobu a za více amatérských podmínek, než tomu bývá ve specializovaných klubech.

„Během pandemie vzrostl počet případů onemocnění, k jejichž přenosu je ideální delší tělesný kontakt,“ uvedl německý lékař Sven Schellberg během Světového dne sexuálního zdraví. „Lidé se již nesetkávají při rychlovkách, ale spíše v malých skupinkách pěti až deseti lidí a tráví tak spolu i několik hodin. „Právě delší sexuální kontakt je vhodný pro přenos syfilidy,“ dodal.

Česká republika vévodí žebříčku v nárůstu výskytu pohlavně přenosných onemocnění, ale i tak jej zaznamenaly i jiné evropské země, jako je Velká Británie nebo Německo.

Stačí jen penicilin

Z historického hlediska má syfilida na svědomí mnoho životů. Léčila se všelijak, třeba i rtutí. Od dvacátého století ji léčí penicilin.

Při prvním stádiu se mohou objevovat nepatrné vřídky na genitáliích. Ve druhém stádiu se rozšíří po celém těle. No a ve třetím stádiu už může být pozdě. To totiž dochází k postižení jater, sleziny či jiných orgánů.

Zdroj: Světový den sexuálního zdraví, Vitalia

Autor: Klára Kovalčíková

Související články