Případ Dorothy Arnoldové: Záhadné zmizení dědičky parfémového impéria

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení
Dorothy Arnold

Zdroj: Library of Congress, Public domain, via Wikimedia Commons

Zmizení newyorské prominentky Dorothy Arnoldové zůstává jedním z největších případů pohřešovaných osob v historii Spojených států. Budoucí dědička úspěšné rodinné firmy, dovážející luxusní zboží, zmizela beze stopy krátce před Vánocemi roku 1910. Šla si přitom jen koupit šaty na večírek.

Podivné zmizení dívky z tak významné rodiny uvrhlo New York City do kolotoče spekulací. Konspiračním teoriím pak ještě nahrávala extrémní mlčenlivost rodiny, která se velmi zdráhala s policií spolupracovat.

Šířily se spekulace, že Dorothy zabil odmítnutý přítel, kterého její rodina neschvalovala. Jiní si šeptali, že se stala obětí zpackaného potratu. Možná ji její rodina našla a kvůli obavě ze společenského zahanbení prostě jen někam schovala. Zmizení Dorothy Arnoldové však zůstává dodnes nevyřešeno.

Newyorská smetánka

Před svým zmizením vedla Dorothy úžasný život. Alespoň pro nezúčastněné pozorovatele. Narodila se v roce 1885 v New Yorku jako druhé ze čtyř dětí Mary Parks Arnoldové a Francise R. Arnolda. Otec byl hlavním partnerem ve společnosti F. R. Arnold & Co., která dovážela parfémy a „nóbl“ zboží.

Dorothyin strýc byl bývalým soudcem Nejvyššího soudu USA a Arnoldovi obecně byli považovaní za vyšší společnost. Na společenském žebříčku byli na stejné úrovni jako dnes třeba Rothschildové či Rockefellerové. Jejich jméno korunovalo i v publikaci Social Register – průvodci nejbohatšími rodinami New Yorku, jehož počátky sahají do 80. let 19. století.

Kariéra se jí moc nedařila

Dorothy Arnoldová získala vzdělání na newyorské dívčí škole Veltin School a poté absolvovala Bryn Mawr College v Pensylvánii, kde se specializovala na anglický jazyk a literaturu a rozvíjela své ambice stát se spisovatelkou. Po promoci stále bydlela v domě s rodiči a pokoušela se nastartovat svoji kariéru. Bohužel neúspěšně.

Její díla byla několikrát odmítnuta a nedařilo se jí nic publikovat. Rodina kvůli tomu její spisovatelské ambice nebrala moc vážně. Dorothy však byla z neúspěchu zdrcená.

Mimo práci, kde úspěch nesklízela, měla mezi lidmi prestižní pověst dívky z vyšší společnosti. A pak, najednou, někdy mezi polednem a druhou hodinou odpolední 12. prosince roku 1910 Dorothy Arnoldová zmizela.

Šla si koupit šaty na večírek

Osudného dne opustila newyorský dům na 79. ulici, kde s rodinou bydlela. Oblečená v luxusním oblečení se vydala na nákup večerních šatů na debutantský večírek své sestry. Matce řekla, že chce jít sama a že má namířeno do obchodního domu na Páté avenue.

Podle policejního vyšetřování udělala po cestě několik zastávek. Kupovala bonboniéru na 59. ulici v obchodě Park & Tilford. Ušla dalších 22 bloků až na roh 27. ulice a Páté avenue, kde navštívila knihkupectví a koupila si humoristickou knihu.

Tehdy na ni narazila její přítelkyně Gladys Kingová. Chvíli si povídaly a vypadalo to, že je Dorothy v dobré náladě. Kamarádce řekla, že domů půjde pěšky přes Central Park. To bylo naposledy, co byla Dorothy Arnoldová viděna živá. Neexistují žádné zprávy o tom, že by nakoupila zmíněné šaty.

Když padl večer a Dorothy nepřišla domů na večeři, jak bylo zvykem, Arnoldovi se začali bát. Obvolali její přátele, ale nikdo o ní nic nevěděl. Kupodivu poté, co jedna z přítelkyň volala rodině zpět a ptala se, zda už je Dorothy doma, Arnoldovi zalhali. Řekli, že se dcera vrátila domů a šla si lehnout.

Zmizení chtěli udržet v tajnosti

Patrně v obavě, že zmizení jejich dcery vzbudí velkou pozornost médií a mohlo by se stát společensky trapným, když se později někde objeví, rodina celé týdny nic nenahlásila. Ve snaze udržet celou událost mimo tisk požádali následující den o radu rodinného přítele a právníka Johna Keitha.

Pátrali na vlastní pěst

Ten během následujících šesti týdnů prováděl vlastní vyšetřování, ke kterému ještě najal soukromé detektivy, notoricky známé Pinkertony. Dědičku impéria hledali všude. V obchodech, nemocnicích, domech přátel, dokonce i v márnicích.

Zakázaný přítel

V jejím pokoji objevili schované dopisy od George C. Griscom jr., dvaačtyřicetiletého inženýra z bohaté pensylvánské rodiny, který žil se svými rodiči v Pittsburghu. Dopisy odhalily, že spolu Dorothy a Griscom pravidelně a tajně komunikovali, než zmizela.

Dokonce spolu strávili týden v hotelu. Dorothy tehdy lhala, že jede navštívit přítelkyni z vysoké školy, a namísto toho se tajně setkala s Griscomem. Rodiče lež odhalili, protože dala Dorothy do zástavy rodinné šperky, aby na tuto „dovolenou“ měla. Tehdy jí zakázali s Griscomem jakýkoli kontakt.

Z jednoho nálezu se pak detektivové začali domnívat, že mohla s přítelem uprchnout zaoceánských parníkem do Evropy. Pátrali proto i v zámoří, Dorothy však nikde neobjevili. Griscom tvrdil, že o zmizení Dorothy nic neví.

Po šesti týdnech přizvali policii

Poté, co ani Keith a detektivové Dorothy nenašli, přesvědčili Francise Arnolda, aby kontaktoval newyorské policejní oddělení a případ zveřejnil. Zatímco policie věřila a pracovala s verzí, že je Dorothy naživu, otec byl přesvědčen, že byla zavražděna. A její smrt chtěl pomstít.

Tisku dokonce řekl, že věří, že jeho dcera byla zavražděna v Central Parku a tělo bylo vhozeno do vodní nádrže. Tuto teorii policie odmítla, protože v době Dorothyina zmizení byla nádrž zamrzlá. Ani později v ní žádné tělo nenašli.

Od zmizení Dorothy Arnoldové se téměř každý rok objevilo několik hlášení o tom, že byla viděna. Na případu se přiživovalo mnoho podvodníků ve snaze získat finanční odměnu, kterou Arnoldovi nabízeli za informace vedoucí k nalezení Dorothy.

Vzniklo samozřejmě mnoho teorií o tom, co se mohlo stát. Hodně lidí i blízkých přátel se klonilo k tomu, že Dorothy spáchala sebevraždu, protože neustála věčné odmítání ze stran vydavatelů. Někteří tvrdili, že jen utekla.

Tajný potrat

Jednou z nejrozšířenějších pověstí bylo, že Dorothy otěhotněla a zemřela při nelegálním a nepovedeném potratu. Tato fáma získala na síle, když policie počátkem roku 1916 objevila nelegální potratovou kliniku v suterénu domu v Pensylvánii. Po návštěvě kliniky se v této oblasti ztratilo již mnoho žen.

Jeden z vyslýchaných lékařů dokonce tvrdil, že zde slečna Arnoldová opravdu na potratu byla a zemřela na komplikace. Její tělo mělo být poté spáleno, stejně jako u mnoha dalších žen, v peci. Zatímco okresní zástupce považoval smrt Arnoldové na klinice za možnou, její rodina považovala tento příběh za absolutní nesmysl.

Do dubna roku 1921 rodina utratila přes sto tisíc dolarů, aby dceru našla. Poté přišlo prohlášení policie, že byl případ vyřešen, uzavřen a osud pohřešované je rodině znám. Nebylo však upřesněno, zda je pohřešovaná naživu, či ne.

Právník rodiny však popřel, že by byl případ rozlousknut. Konflikt mezi policií a rodinou Arnoldových přiživil ještě více spekulací kolem Dorothyina zmizení. Záhada nebyla nikdy skutečně vyřešena.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com
Autor: Michaela Pauerová

Související články