Grizzly Man zasvětil svůj život medvědům. Třináctileté soužití se šelmami však skončilo tragicky

od Nikola Jaroschová
   4 minuty čtení
Grizzly man

Zdroj: Profimedia

Velká část veřejnosti ho vnímala jako lehkomyslného pošetilce nebo naivního idealistu. Timothy Treadwell strávil velkou část svého života na Aljašce, navazováním velmi blízkých vztahů s pobřežními medvědy grizzly. Nikdy by ho nenapadlo, že se proti němu jednoho dne obrátí.

Treadwell se narodil v roce 1957 na Long Islandu v New Yorku a už od dětství miloval zvířata. Rodiče o něm říkají, že byl obyčejný mladý muž, dokud neodešel na vysokou školu. Tam se objevily nějaké problémy a Timothy propadl alkoholu.

Poté, co ho jeho blízký přítel přesvědčil, aby udělal něco se svým životem, se rozhodl na jeho radu odcestovat na Aljašku a sledovat divoké medvědy. Treadwella, jako velkého milovníka zvířat již od dětství, první setkání s divokým medvědem hnědým zcela uchvátilo. Ve své knize později napsal, že v tu chvíli věděl, že našel své životní poslání a jeho osud se propletl s osudy medvědů.

Založil organizaci na ochranu medvědů Grizzly People

Jeho vášeň pro tato velká stvoření ho přivedla k nadšení pro environmentalismus a dokumentární film, jehož námětem byli medvědi grizzly z národního parku Katmai na Aljašce. Oblast je známá velkou populací tohoto poddruhu medvědů hnědých a Treadwell je zde během letních sezón studoval po dobu třinácti let. Než ho sežrali.

Jeho mise na Aljašce začala po předávkování

Trávit léto na Aljašce a chránit medvědy začal na konci osmdesátých let poté, co přežil téměř smrtelné předávkování heroinem. Ve své knize Treadwell později napsal, že drogová závislost u něj vznikla z alkoholismu. Jeho vztah s medvědy a přírodou ho pak prý z obou závislostí vyléčil.

„Grizzly Sanctuary“ a „Grizzly Maze“

Na počátku každé letní sezóny Treadwell kempoval na „Big Green“, otevřeném travnatém prostoru s medvědí trávou v zátoce Hallo Bay v Katmai. Později se přesouval na jih do Kaflia Bay, oblasti s hustým křovím.

Big Green byl dobrý pro pozorování medvědů, protože tam byla nízká tráva a dobrá viditelnost. Treadwell tuto oblast nazval „Grizzly Sanctuary“ – útočiště, svatyně – jelikož to bylo místo, kde medvědi odpočívali a procházeli se kolem pobřeží.

Oblast Kaflia Bay, která je hustěji zalesněná, byla lepší pro bližší kontakt s medvědy. Označoval ji jako „Grizzly Maze“ – bludiště – a protíná ji spousta medvědích stezek, takže byla velká šance zde grizzly potkat. Zároveň bylo snazší se před nimi schovat.

Příliš těsná blízkost

Treadwell byl známý tím, že se k medvědům, které pozoroval a natáčel na svou videokameru, dostával extrémně blízko. Některá videa dokonce ukazují, jak se medvědů dotýkal a hrál si s mláďaty.

Tvrdil však, že byl k medvědům vždy opatrný a vyvinul si s nimi smysl pro vzájemnou důvěru a respekt. Spousta lidí si však myslela pravý opak. Medvědy, se kterými se pravidelně vídal každé léto, měl pojmenované a říkal, že si s nimi vybudoval trvalý vztah.

Nedodržoval pravidla národního parku

Výzkumný ekolog Tom Smith z Alaska Science Center of the US Geological Service však prohlašoval, že Treadwell opakovaně porušoval pravidla národního parku – co se týče vzdálenosti od medvědů, zásahů do přírody a obtěžování divoké zvěře. Byl opakovaně varován a jeho smrt nebyla kvůli nebezpečnému chování až tak nepředvídatelná.

S Treadwellovým chováním často bojovali sami strážci národního parku Katmai a domnívali se, že jeho vztah s medvědy povede k záhubě. Oprávněně. Medvědi grizzly mohou ve stoje měřit až 2,5 metru a vážit klidně půl tuny.

Treadwellovo pravidlo

Známý dobrodruh měl na svém kontě několik přestupků za nedodržování běžných bezpečnostních opatření, například nesprávné skladování jídla ve stanu – známém lákadle pro medvědy. Porušoval také další pravidlo: Všichni táborníci v Katmai se musejí každých sedm dní přesunout alespoň o dva kilometry, aby si medvědi na lidi příliš nezvykli. Toto pravidlo bylo dokonce pojmenováno právě podle neukázněného Treadwella.

I přes všechna varování si Treadwell vše dělal po svém, roky s medvědy udržoval úzký kontakt a odmítal kolem svého tábora instalovat elektrický plot pro větší bezpečnost nebo nosit sprej na medvědy. Bylo jasné, že to jednou nedopadne dobře.

Mezi medvědy se prý cítil lépe než s lidmi

V říjnu roku 2003 pobýval medvědí nadšenec v Katmai i se svou přítelkyní Amie Huguenard v oblasti „Grizzly Maze“. Přestože už byla doba, kdy jeho medvědí sezóna dávno skončila, rozhodl se Treadwell svůj pobyt prodloužit, aby našel svou oblíbenou medvědici, o kterou měl obavy.

Věděl, že jde o velké riziko

V říjnu si již medvědi shromažďují potravu na zimu, chystají se na hibernaci a zvyšuje se i jejich agresivita. Přestože to bylo obzvláště nebezpečné, dobrodruh stanoval nedaleko jejich stezek na nechráněném tábořišti.

Odpoledne 5. října se ještě přihlásil přes satelitní telefon svému kolegovi v Malibu. Další den byli se svojí přítelkyní nalezeni roztrháni a částečně sežráni jedním či více medvědy.

Jejich pozůstatky objevil pilot aerotaxi, který je měl na tábořišti vyzvednout. Kemp se zdál zpočátku opuštěný, poté si však pilot všiml velkého medvěda, který se potuloval v okolí, jako by si hlídal svou kořist.

Na místo dorazili strážci parku a prohledali oblast. Kousek od tábora našli Treadwellovu rozbitou hlavu s částí páteře, pravé předloktí a ruku s hodinkami. Pozůstatky Amie Huguenardové byly nalezeny částečně pohřbené pod hromadou větviček a hlíny vedle roztrhaných stanů.

Část ostatků našli v medvědovi

Strážci parku byli nuceni zabít velkého medvědího samce, který se na ně pokusil zaútočit, když našli ostatky. Jeho pitva odhalila části lidského těla a potvrdila obavy rangerů – Timothy Treadwell a jeho přítelkyně byli sežráni jejich milovanými medvědy. Šlo o první známou smrt způsobenou medvědem v pětaosmdesátileté historii parku.

Hrůzná videokazeta

Když byl později prohledán stan a věci obětí, byl učiněn ještě jeden hrůzný nález. Uvnitř jednoho z roztrhaných stanů byla videokamera se šestiminutovou zvukovou nahrávkou bez obrazu – krytka zůstala na kameře. Kamera musela být zapnuta chvíli před útokem.

Po dobu několika mučivých minut zachycovala poslední chvíle života Treadwella a jeho přítelkyně – zaznamenávala jejich křik ve chvíli, kdy je medvěd trhal na kusy. Nejprve Timothyho a poté jeho přítelkyni. Po jejich smrti strážci parku zdůraznili, že ačkoli šlo o vzácný incident, je připomínkou toho, že medvědi jsou smrtelně nebezpečná zvířata.

V létě roku 2005 vznikl dokumentární film Grizzly Man o Treadwellově práci s divokou zvěří na Aljašce. Mimo jeho vlastní záběry jsou zde například rozhovory s lidmi, kteří ho znali. Film nesouhlasně poukazuje na Treadwellovo „polidšťování“ divokých zvířat a neopatrné zacházení s nimi.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová

Související články