Clinton J. Hill: Příběh agenta tajné služby, který se pokusil zachránit Johna F. Kennedyho

od Nikola Jaroschová
   3 minuty čtení
Clint Hill

Zdroj: Larry D. Moore, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Když agent tajné služby Clint Hill uslyšel 22. listopadu 1963 v Dallasu první výstřel, ihned se rozběhl k prezidentské limuzíně Johna F. Kennedyho, aby svým tělem ochránil prezidenta a první dámu. O vteřinu se opozdil a fatální poslední kulku bohužel odvrátit nestihl.

Clinton J. Hill byl agentem americké tajné služby v letech 1958 až 1975 a sloužil pod pěti prezidenty – Eisenhowerem, Kennedym, Johnsonem, Nixonem a Fordem. Když byl prezident J. F. Kennedy zavražděn, jel Hill v koloně aut těsně za jeho limuzínou, jelikož byl pověřen ochranou první dámy Jacqueline Kennedyové. Díky rychlé reakci je mu připisována záchrana jejího života.

Hill se narodil 4. ledna roku 1932 v Larimore v Severní Dakotě. Ve třech měsících byl umístěn do sirotčince, odkud ho adoptovala norská rodina. Původně se jmenovali Haugenovi (haugen znamená v norštině kopec), ale později si změnili příjmení na anglickou verzi jména – Hillovi.

Původně chtěl být učitelem

Clint byl rodiči vychováván po boku své adoptivní sestry Janice v malém městě Washburn v Severní Dakotě. Zde navštěvoval střední školu, poté šel na vysokou školu v Minnesotě, kde v roce 1954 odpromoval a získal titul z historie a tělesné výchovy.

Měl v úmyslu pracovat jako učitel historie a trenér atletiky, ale ihned po ukončení studií byl povolán do armády Spojených států. Zde sloužil jako zvláštní agent v armádním kontrarozvědném sboru až do roku 1957.

Kariéru začal jako ochranka prezidentovy tchyně

V roce 1958 si Hill podal přihlášku a byl přijat do americké tajné služby jako zvláštní agent v pobočce v Denveru. Jeho prvním pověřením bylo hlídat tchyni tehdejšího amerického prezidenta.

O rok později byl přidělen k elitnímu oddělení Bílého domu a začal chránit prezidenta Dwighta D. Eisenhowera. Když byl v roce 1960 zvolen do úřadu John F. Kennedy, Hill byl pověřen ochranou první dámy Jackie Kennedyové. S rodinou Kennedyových, Jacqueline, její dcerou Caroline a Johnem jr., pak zůstal ještě rok po atentátu.

Atentát na J. F. K.

Hill doprovázel Kennedyho a jeho ženu 22. listopadu 1963 během prezidentovy předvolební návštěvy texaského Dallasu. Prezident s první dámou jeli v otevřené třířadé limuzíně, oba seděli na zadních sedadlech a před nimi byl guvernér státu Texas s manželkou. Řídil agent tajné služby Greer a vedle něj seděl prezidentův bodyguard Roy Kellerman.

Prezidentská ochranka obvykle jezdila na zadních stupačkách auta, které byly pro tyto účely speciálně uzpůsobené. Stejně tomu bylo i ten den dopoledne. „Mojí instrukcí pro Dallas bylo zůstat po celou dobu v těsné blízkosti první dámy, na levé zadní části automobilu,“ vypověděl Hill při pozdějším vyšetřování.

Poté však prezidentská kolona měla projíždět přes Dealey Plaza, odkud se chystala odbočit na dálnici, aby se přesunula k budově Dallas Trade Mart, kde měl prezident pronést projev. V tu chvíli se museli agenti stáhnout a přesunout se do vozu tajné služby, který limuzínu následoval v těsné blízkosti.

„Vjížděli jsme na dálnici, kde jedete rychlostí 90 až 110 km za hodinu. V tu chvíli jsme nemohli stát na zadních stupačkách limuzíny,“ řekl při vyšetřování druhý z agentů Jerry Blaine.

V tu chvíli se ozvala vzduchem střelba

Když se na Dealey Plaza ozvaly výstřely, mnozí si spletli zvuk s ohňostrojem. Ne však agent tajné služby Clint Hill. Hill jel na levé přední stupačce vozu tajné služby bezprostředně za prezidentskou limuzínou.

Když uslyšel střelbu, okamžitě seskočil a rozběhl se k prezidentské limuzíně. Z několika agentů, kteří prezidenta obklopovali, byl v tu chvíli jediný. Naskočil na levou zadní stupačku a přelezl přes kufr auta na zadní sedadlo, kde byli Kennedyovi. Slyšel, jak Jackie křičí, že prezidentovi ustřelili hlavu.

První dáma se snažila ze zadního sedadla vylézt na kufr, ale Hill ji zatlačil zpátky a svým tělem přikryl ji i smrtelně zraněného prezidenta. Okamžitě zavelel řidiči, aby spěchal do nemocnice.

O vteřinu později

Bohužel celý manévr nestihl před třetím, osudným výstřelem, který Kennedyho zasáhl do hlavy. A dodnes si to vyčítá. „Těsně předtím, než jsem se dostal k autu, třetí rána ho zasáhla do hlavy. Bylo příliš pozdě,“ řekl později Hill v rozhovoru pro CNN. Cítil se provinile, že se nedokázal pohybovat rychleji a kulku, která byla vystřelena na prezidenta, nezablokoval on sám.

Za svůj hrdinský čin získal několik ocenění

Ačkoli byla tajná služba šokována tím, že nedokázala ochránit život prezidenta Kennedyho, prakticky všichni souhlasili, že rychlá a odvážná akce Clinta Hilla byla bezchybná. Hill byl oceněn za svou statečnost, na ceremoniál ve Washingtonu, který se konal jen pár dní po pohřbu prezidenta, přišla i Jackie Kennedyová, aby mu osobně poděkovala.

Začal pít a trpěl výčitkami

Clint Hill se s celým incidentem nemohl dlouho srovnat, trpěl nočními můrami a přešel k alkoholu. Trvalo roky, než se zbavil pocitu viny. „Musíte to prostě přijmout a žít s tím, jak nejlépe umíte,“ napsal později ve své knize.

Hill zůstal přidělen paní Kennedyové až do prezidentských voleb v roce 1964. Poté byl pověřen ochranou prezidenta Lyndona B. Johnsona. Když nastoupil do úřadu prezident Richard Nixon, Hill se stal zvláštním agentem pro ochranu viceprezidenta Spira Agnewa.

Nakonec pracoval jako náměstek ředitele tajné služby pro všechny ochranné síly. V roce 1975 odešel z tajných služeb do důchodu. Hill má dvě děti a je podruhé ženatý se spoluautorkou své životopisné knihy Lisou McCubbin.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, cnn.com
Autor: Michaela Pauerová

Související články